آکاایران: نقش تغذیه دوران بارداری بر داشتن نوزاد سالم

آکاایران: نقش تغذیه دوران بارداری بر داشتن نوزاد سالم

فاقد شک تمامی مادران باردار آرزوی تولد نوزادی سالم و تندرست را در سر می پرورانند، بنابراین در دوران بارداری سعی می کنند تا حد ممکن هم به تغذیه خود توجه و هم از عوامل زیان آور دوری کنند.
با رعایت این نکات، می توان تا اندازه زیادی از آسیب های دوران بارداری جلوگیری کرد
با وجود همه نگرانی هایی که در مورد سالم بودنش دارید، با وجود ویاری که حالتان را ناکوک کرده یا دردی که بی خبر کمرتان را نشانه گرفته، با وجود همه این تلخی ها، دوران بارداری می تواند خوشایندترین و شادترین زمان زندگی شما باشد. نگرانی شما در مورد سلامت فرزندتان را درک می کنیم. اما واقعیت این است که اغلب کودکان، سالم یا لااقل با مشکلات قابل درمان متولد می شوند و تنها درصد کمی از کودکان، به دلایل مختلف بار مشکلات غیرقابل رفع را به دوش می کشند.
تولد نوزاد سالم، همیشه به ژن ها وابسته نیست. عوامل مختلفی که در این 9 ماه مادر و کودک در معرض آن ها قرار می گیرد، بر سلامت این دو تاثیر می گذارد. وقتی حیات کودک، وابسته به رحم مادر است، طبیعی است که شرایط و سبک زندگی مادر و رخداد هایی که بدن او در معرضشان قرار می گیرد، بر سلامت جنین هم تاثیر بگذارد. تاثیراتی که گاه کوتاه مدت و قابل چشم پوشی و گاهی بلند مدت یا مهلک هستند.
به جای اینکه در این نه ماه، استرس تولد نوزادی بیمار را با خود همراه کنید و با این اضطراب، فرزندتان را در خطر قرار دهید، به توصیه هایی که در این مطلب آورده ایم، توجه کنید. بررسی هایی که تاکنون انجام شده، نشان می دهد که با رعایت این نکات، می توان تا اندازه زیادی از آسیب های دوران بارداری جلوگیری کرد.دوران بارداری

دیابت بارداری
مراقب باشید ویار بارداری کار دستتان ندهد. اگر در این ماه ها، میلتان به خوردن شیرینی، شکلات و حتی میوه چند برابر شده، بعید نیست که فرزندتان در معرض آسیب قرار بگیرد. بله! اگر هر روز یک ظرف بزرگ میوه می خورید هم احتمال دارد به دیابت بارداری مبتلا شوید. اختلالی که می تواند زمینه را برای بروز بیماری های قلبی، مشکلات تنفسی، چاقی و … فرزندان در آینده فراهم کند.
فشارخون بالا

بسته پفک را کنار بگذارید تا احتمال زودرس و بیمار متولد شدن فرزندتان کاهش پیدا کند. متخصصان می گویند زنان باردار، باید لااقل تا چند ماه با نمک و خوراکی های شور خداحافظی کنند. شاید خبر نداشته باشید، اما غذا های کنسرو شده هم میزان زیادی سدیم دارند و مصرف مکرر آنها، احتمال افزایش فشارخون را بالا می برد. فشارخون بالای مادر در دوران بارداری، رگ های خونی جفت را تنگ می کند و رسیدن اکسیژن و مواد مغذی ضروری به جنین دشوار می شود. تولد نوزاد کم وزن و مبتلا به مشکلات عضلانی، تنها بخشی از عوارض بالا بودن فشارخون مادر در دوران بارداری است. این نوزادان معمولا سطح قند خون پایینی دارند و مشکلات رشدی در میان آن ها بیشتر مشاهده می شود.

چاقی
زانوهایتان زیر بار این وزن آزرده شده اند، چربی های دور شکم، دوران نقاهت پس از زایمانتان را طولانی خواهند کرد و فعالیت تان در دوران بارداری با این همه اضافه وزن، دشوارتر از همیشه خواهد شد. اما این همه ماجرا نیست. اگر به بهانه تقویت فرزندی که در شکم دارید، مدام خوراکی های پرکالری می خورید، باید بدانید که آسیب جدی به سلامت خودتان و او می زنید.
مادرانی که در دوران بارداری، از چاقی رنج می برند، شانس ابتلای فرزندشان به دیابت را بالا می برند. گذشته از این، احتمال زایمان زودرس و تولد فرزند نارس در میان این زنان بیشتر است و فرزندشان با وجود تولد زودهنگام، در سال های بعد بیشتر در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار خواهد داشت.

کم خونی
شما تنها نیستید. اغلب زنان باردار، از کم خونی رنج می برند. این درحالی است که خانم ها با انتخاب رژیم غذایی غنی از آهن، ویتامین b12 و فولات می توانند از کم خون شدن جلوگیری کرده و وضعیت سلامت خود و فرزندشان را بهبود دهند. متخصصان معتقدند فرزندان مادرانی که از کم خونی رنج می برند هم در معرض کم وزن به دنیا آمدن یا دچار شدن به اختلالات رشد هستند و به همین دلیل معتقدند زنان باردار در صورت تشخیص پزشکشان، باید از مکمل های دارویی نیز برای تامین آهن مورد نیاز بدنشان بهره بگیرند.

آسیب های دوران بارداری
مهمترین گروه غذایی برای جنینی که در حال رشد است پروتئین هاست زیرا پروتئین باعث تشکیل و رشد بدن جنین می شود و برای همین ما به مادران باردار توصیه می کنیم روزانه از گوشت سفید و قرمز و تخم مرغ استفاده کند.

توصیه بر مصرف مواد غذایی از هر چهار گروه غذایی است. برای مثال یک تا دو لیوان شیر یا ماست در روز که تامین کننده کلسیم بدن است و از گروه کربوهیدرات ها که شامل نشاسته و برنج مصرف روزانه تاکید نمی شود،بلکه مصرف باید به صورتی باشد که بدن مادر به آن احساس نیاز می کند. در آخر مصرف میوه ها و سبزیجات تازه که حاوی مواد معدنی هستند بسیار حایز اهمیت است.

در دوران بارداری مادران باید آب فراوان میل کنند زیرا حجم خون مادر در اثر افزایش جریان خون چند برابر می شود. در نتیجه بدن نیاز به آب فراوان دارد تا این گردش خون را حفظ کند.

.

منبع : pezeshk.us