آکاایران: استراحت مطلق در بارداری چگونه است؟

آکاایران: بارداری های امروزه همراه با فراز و نشیب های زیادی شده و باید خیلی بیشتر از قبل مراقب باشید. خیلی از پزشکان به مادران پیشنهاد استراحت را میدهند و برخی این استراحت را مطلق می کنند. در ادامه علت توصیه استراحت مطلق در بارداری و سایر نکات قابل اهمیت این وضعیت را باهم بررسی خواهیم کرد:

استراحت مطلق چیست؟

استراحت مطلق در بارداری، چرا؟

جذاب کردن دوره استراحت مطلق

نحوه انجام فعالیت ها در استراحت مطلق در بارداری

سوالات رایج شما درباره استراحت در بارداری


bxs1

"استراحت مطلق "یک اصطلاح عمومی است که اغلب در هنگام کاهش فعالیت در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. اخیرا این اصطلاح با اصطلاح " محدود کردن فعالیت " جایگزین شده است.  استراحت مطلق برای پزشکان مختلف معانی متفاوتی دارد؛ از هر چند ساعت بلند شدن و راه رفتن تا بستری در بیمارستان. برآورد شده است که محدود کردن فعالیت هنوز در حدود 20 درصد از حاملگی های ایالات متحده در هر سال تجویز می شود. اکثر پزشکان از تجویز استراحت مطلق کمتر استفاده می کنند و در عوض از آن به عنوان آخرین راه حل استفاده می کنند.

در حقیقت، کنگره ماماها و متخصصین زنان و زایمان آمریکا (ACOG) و انجمن پزشکی مادر و جنین (SMFM) توصیه های سنتی برای استراحت مطلق را توصیه نمی کنند. اما این بدان معنا نیست که پزشک شما را از انجام بعضی از فعالیتهای معمول که برای شما و فرزندتان مناسب نیست باز ندارد. 

bxs2

استراحت مطلق به صورت زیر طبقه بندی می شود:

 1. برنامه های استراحت
 2.  تعدیل استراحت مطلق
 3. استراحت مطلق سفت و سخت
 4.  استراحت مطلق بیمارستان

اما پزشکان امروزه از این دسته بندی استفاده نمی کنند و دسته بندی زیر را که متناسب با شدت مشکلات بارداری است را توصیه می کنند:

1- فعالیت های کاهش یافته در خانه / محل کار:

بعضی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند روز کاری خود را در سه ماهه سوم کوتاه کنید، برنامه منظم برای استراحت داشته باشید و فعالیت هایی مانند ورزش، کوهنوردی و پیاده روی را محدود کنید. اما به طور کلی، کاهش فعالیت در خارج از بیمارستان به این معنی است که شما هنوز هم در حال حرکت و کار کردن هستید.

2- فعالیت کاهش یافته در بیمارستان:

برخی از بیماران نیاز به نظارت مستمر دارند، که به معنی بستری شدن در بیمارستان است. و فقط به خاطر ماهیت بستری بودن در بیمارستان، شما زمان بیشتری را در رختخواب صرف می کنید. با این حال، با توجه به نگرانی در مورد عدم فعالیت طولانی مدت، پزشکان اغلب اقدامات لازم را برای اطمینان از حفظ سلامتی مادرها با تجویز فیزیوتراپی سبک در طول مدت به کار می گیرند.

bxs3

بعضی از مادران که درگیر بیماری مزمن هستند بیشتر کاهش فعالیت دارند. همچنین شرایط حاملگی خاصی وجود دارد که ممکن است پزشک را تحریک کند فعالیت های شما را کم کند:

 پره اکلامپسی:

همچنین پرفشاری خون ناشی از بارداری (فشار خون بالا) نامیده می شود. پره اکلامپسی (علائم داشتن پره اکلامپسی و اکلامپسی در بارداری ) در بیش از 10 درصد حاملگی ها دیده می شود. از آنجا که تنها درمان قطعی زایمان است، هدف از استراحت مطلق، صرفا اطمینان از جلوگیری از زایمان خطرناک است.

زایمان زودرس:

 مادرانی که قبل از هفته 37 بارداری به طور منظم انقباض دارند یا علائم زایمان زودرس دارند باید در رختخواب بمانند. هدف این است که سعی کنید زایمان را حداقل 48 ساعت به تاخیر بیندازید تا استروئیدهایی که سرعت رشد ریه کودک را افزایش می دهند، قابل استفاده باشند. 

 تغییرات دهانه رحم:

پزشک طول سرویکس (طول سرویکس (دهانه رحم) نرمال در بارداری) را در حین بررسی منظم با سونوگرافی واژینال به طور منظم نظارت می کند. اگر دهانه رحم شما زود کوتاه شده باشد، ممکن است به سرکلاژ سرویکس نیاز داشته باشید که اساسا دهانه رحم شما بسته می شود و محدودیت فعالیت تجویز می شود.

 زایمان چندقلو:

مادرانی که چندقلو باردار هستند ممکن است محدود به فعالیت شوند، زیرا بارداری های آنها بیشتر چالش برانگیز است. اگر در بیمارستان بستری شوید، ممکن است با زاویه کوچک (پاها بالاتر از سر) قرار بگیرید، به طوری که گرانش کمک کند جنین بیشتر در رحم بماند تا رشد کند.

پزشکانی که محدودیت فعالیت را تجویز می کنند معتقدند فشار وارد بر روی دهانه رحم و فشار قلب کاهش می یابد در حالی که افزایش گردش خون به رحم شما دیده می شود. اگر پزشک محدودیت فعالیت تجویز می کند و مطمئن نیستید دلیلش چیست حتما بپرسید. 

bxs4

بالا نگه داشتن پا به مدت طولانی مشکلاتی را به همراه می آورد. عدم فعالیت طولانی مدت می تواند منجر به درد کمر و پشت، آتروفی عضلانی، تحریک پوست، از دست دادن استخوان و حتی لخته شدن خون در پاها شود. همچنین ممکن است بسیاری از علائم طبیعی بارداری، مانند سوزش سر دل، یبوست و تورم پا و خطر ابتلا به دیابت بارداری را بدتر کند، زیرا بدن شما گلوکز را با میزان معمول خود تجزیه نمی کند. علاوه بر این، تحقیقات ارتباطی بین کاهش اشتها، کاهش وزن مادران و جنین پیدا کرده اند. به عبارت دیگر، اگر اشتهای شما کاهش یابد و غذای کافی نخورید، جنین نیز غذای کافی دریافت نمی کند.

کارشناسان پزشکی نیز هشدار داده اند که عدم فعالیت طولانی مدت می تواند منجر به افسردگی ( راه های نجات از افسردگی) شود و افسردگی گاهی اوقات بعد از رسیدن نوزاد به وجود می آید. از علائم آگاه باشید: احساس غم، از دست دادن اشتها و تغییرات شدید خلق و خوی. هر خانم باردار ممکن است هر کدام از این علائم را در زمان های مختلف تجربه کند، اما اگر مدیریت این علائم دشوار است، با پزشک خود صحبت کنید.

bxs5

بارداری

استراحت مطلق، متاسفانه، هیچ جذابیتی ندارد. هنگامی که متوجه شدید چه فعالیت هایی نمی توانید انجام دهید از نکات زیر در جهت کاهش اثرات نامناسب استراحت مطلق استفاده کنید.

1- سلامت جسمی

 حرکاتی که می توانید را انجام دهید.

 • پزشک ممکن است به شما اجازه دهد تمرینات سبک (پیاده روی، برداشتن چیزهای سبک) برای قوی بودن در هنگام زایمان و بهبود و مراقبت از نوزاد را انجام دهید.

 تا جایی که می توانید حرکات کششی انجام دهید.

 • تحت هدایت پزشک خود تمرین کنید، پاها و مچ پا را بکشید تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید و ماهیچه هایتان را قوی نگه دارید.

 نظارت بر آنچه می خورید.

اطمینان حاصل کنید که رژیم بارداری سالم را دنبال می کنید. برای جلوگیری از سوزش معده، سعی کنید در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید. میوه خشک (که حاوی ویتامین است) به شما کمک خواهد کرد دستگاه گوارش سالمی داشته باشید.

 هیدراته بمانید.

شما برای دو نفر می خورید. و همان طور که در هنگام فعالیت به یاد نوشیدن آب می افتید، در هنگام فعال نبودن نیز نوشیدن آن را فراموش می کنید. نوشیدن مایعات کافی به کاهش تورم و یبوست کمک می کند، به ویژه هنگامی که کمتر حرکت می کنید.

 راحت باشید.

اگر بیشتر روز در رختخواب بوده اید، برای افزایش جریان خون به رحم به پهلو دراز بکشید و هر ساعت پهلوی خود را عوض کنید تا دردهای بدن کاهش یابد. یک بالش را زیر سرتان بگذارید، بالش های بدن را زیر شکم و بین زانوها و یک بالش پشت سرتان، برای حفظ تعادل، قرار دهید. نشستن در رختخواب (به خصوص بعد از خوردن غذا) باعث جلوگیری از سوزش سر دل میشود.

2- روحی

زندگی با محدودیت ها باعث ناراحتی شما می شود به ویژه اگر شما به طور معمول یک فرد بسیار فعال بوده اید. گاهی اوقات مشغول بودن می تواند حواس شما را پرت کند. چند پیشنهاد:

 •  ارتباط با بیرون. با تلفن، ایمیل و رسانه های اجتماعی با دوستان و خانواده خود ارتباط برقرار کنید
 •  برنامه ریزی روزانه. سعی کنید یک روال ایجاد کنید - حتی اگر برجسته ترین فعالیت پیاده روی کوتاه در اطراف بلوک و نشستن در وان باشد.
 •  از داخل منزل کار کنید. اگر پزشک می خواهد در منزل بمانید، از رئیس خود بپرسید امکان دور کاری دارید یا خیر. 
 •  خود را برای تولد نوزاد آماده کنید. از این زمان برای خرید آنلاین و جمع آوری آنچه نوزاد نیاز دارد استفاده کنید. برای فروشگاه آنلاین ثبت نام کنید و سفارش دهید. • برنامه های تلویزیونی را دنبال کنید.
 • سازمان دهی. آپلود عکس ها را در یک قاب دیجیتال در گوشی یا لپ تاپ قرار دهید. 
 •  پس از مشورت با پزشک به نزدیکترین آرایشگاه بروید و کمی به خودتان برسید.
 •  خاطره بنویسید . اکنون زمان فوق العاده ای برای شروع ثبت افکار یا نوشتن نامه به فرزندتان است که باعث می شود لحظات بارداری را با فرزندتان به اشتراک بگذارید.
bxs6

فعالیت های مجاز:

 •  راه رفتن کوتاه تا دستشویی.
 •  نشستن در صندلی تا 1 ساعت.
 •  پیاده روی کوتاه در خانه (بیش از ½ ساعت).
 •  ایستادن به مدت کوتاهی در خانه (بیش از ½ ساعت).
 •  کمتر از 1 ساعت پشت میز کار نشستن؛ فقط در صورتی که استرس وجود نداشته باشد و در صورت لزوم کمک در دسترس باشد.
 •  استفاده محدود از پله
 •  حمام کردن یک بار در روز

فعالیتهایی که مجاز نیستند:

 • فعالیت هایی که بیش از یک ساعت طول می کشد
 •  بلند کردن سنگینی
 •  قرار دادن هر چیز در مهبل (واژن).
 • فعالیت جنسی

bxs7

استراحت مطلق در بارداری

1- آیا باید در حین استراحت مطلق به پهلو دراز بکشم؟

به بسیاری از زنان توصیه می شود به پهلو دراز بکشند. پزشک بهترین موقعیت را به شما می گوید.

2- آیا می توانم خودم تا دفتر کار رانندگی کنم؟

بسته به نوع استراحت تجویز شده، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک توصیه می کند فاصله کوتاهی را پیاده بروید باید از پیاده روی طولانی مدت و ایستادن طولانی اجتناب کنید.

3- آیا در حالت استراحت مطلق قادر به مراقبت از فرزندان دیگرم هستم؟

اگر پزشک شما کاهش فعالیت را به شما توصیه کرده است، باید در طول روز و شب به مراقبت از کودکان دیگر بپردازید. سعی کنید ثباتی در برنامه دیگر فرزندان ایجاد کنید. در فعالیت های مختلف با فرزندان خود مشارکت کنید، مانند تماشای دی وی دی، کمک به آنها برای انجام تکالیف، یا خواندن داستان.

4- چگونه می توانم در طول استراحت مطلق از یبوست جلوگیری کنم؟

رژیم غذایی متعادل با فیبر اضافی و مصرف آب به اندازه کافی ممکن است به جلوگیری از یبوست کمک کند. اگر یبوست به یک مشکل تبدیل شود، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک ملانین مانند Metamucil® یا یک نرم کننده مدفوع مانند Colace® را مصرف کنید.

5- آیا ورزش هایی وجود دارد که در حال دراز کشیده بتوانم انجام دهم؟

با پزشک خود در خصوص ورزش های مناسب در حالت دراز کشیده بپرسید.

6- آیا استراحت مطلق واقعا بارداری را طولانی می کند؟

برخی از متخصصان در مورد مزایای استراحت مطلق اختلاف نظر دارند. در حالی که هیچ تحقیق جامعی در این خصوص انجام نشده است، بسیاری از پزشکان معتقدند استراحت مطلق ارزش امتحان کردن را دارد. 

7- در هنگام استراحت مطلق چه کاری می توانم انجام دهم؟

استراحت مطلق می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین مهم است که سازماندهی شود و یک روال روزانه ایجاد کنید. هر روز صورت خود را بشویید و لباس عوض کنید. وسایلی که نیاز دارید مانند رایانه، تلفن، کنترل تلویزیون، کتاب، قلم و کاغذ یا کارت، دفترچه آدرس و تمبرها، ضد عفونی کننده دست، و آب و لوسیون در دسترس باشند. با خواندن، ارسال ایمیل یا ارسال پیامک به دوستان، احساسات خستگی خود را کاهش دهید. 

8- آیا عوارض جانبی دیگری برای استراحت مطلق وجود دارد؟

علاوه بر احساس خستگی و انزال، ممکن است درد عضلانی و مفاصل، کمر درد و سرگیجه را تجربه کنید. یک درمانگر فیزیکی یا یک ماساژدرمانی ممکن است بتواند به شما برای مقابله با این شرایط کمک کند. قبل از هر گونه درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

9- آیا استراحت مطلق بر بهبود بعد از زایمان تاثیر می گذارد؟

این بستگی به مدت زمان استراحت در رختخواب دارد. اگر مدت زمان طولانی غیر فعال بوده اید، پس از زایمان، ممکن است ضعف عضلانی و کمبود انرژی داشته باشید. باز هم یک درمانگر فیزیکی یا یک ماساژدرمانی میتواند به شما برای به حداقل رساندن این اثرات کمک کند. داشتن کمک پس از زایمان مهم است. در چند هفته اول، سعی کنید استراحت کنید یا بخوابید، غذای سالم و تنقلات بخورید و کارهایی که باعث بهبود وضعیت شما می شود انجام دهید.

10- آیا در صورت استراحت مطلق شغل من به خطر نمی افتد؟

استراحت مطلق ، همانطور که توسط پزشک تجویز می شود، یک دلیل پزشکی برای غیبت از کار است و بنابراین نباید بر وضعیت اشتغال شما تأثیر بگذارد.

11- آیا باید تمام روز در رختخواب بمانم یا می توانم حرکت کنم؟

این بستگی به دلایل تجویز استراحت مطلق به وسیله پزشک دارد. اغلب زنان باید در رختخواب یا نیمکت راحت بمانند، در حالی که دیگران می توانند کمی فعالیت دارا باشند. اگر پزشک شما به شما توصیه کرده است که بیشتر وقت خود را استراحت کنید، دستورالعمل های فعالیت های زیر ممکن است به شما توصیه شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir