bxs1

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

داشتن فرزند دلپذیر از قدیم آرزوی هر پدر و مادری بوده است.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛قدیمی ها کارهای زیادی برای دلپذیر شدن فرزندانشان انجام می دادند، مثلا همسر دلپذیر انتخاب می کردند و یا زن باردار را به دیدن کودکان دلپذیر می بردند و یا می گفتند اگر زن بارداری آب دریا بخورد، چشمان فرزندش آبی خواهد شد.

دوران بارداری چه بخوریم تا فرزندی دلپذیر داشته باشیم؟
شاید این اولین سوال مادران باردار در گذشته ، حال و حتما در آینده است که اتفاقا تا حدی هم باعث کم رنگ شدن اهمیت سلامتی نوزادان شده است.

قانون هایی که به تنهایی جواب نمی دهند
مهدی میر غضنفری عضو هیئت علمی و مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش در خصوص اینکه چگونه فرزند دلپذیر داشته باشیم، گفت: برای دلپذیر شدن فرزند باید یک مجموعه ای از قواعد رعایت شود، اصلا این طور نیست که تنها با خوردن سیب یا هر ماده غذایی دیگر انتظار داشته باشید فرزندتان دلپذیر شود. و البته نه به دلیل زیبایی بلکه به خاطر سلامت باید این دستورات رعایت شود.

از دیدگاه این متخصص طب سنتی این قوانین عبارتند از عدم پرخوری، ورزش کردن، خواب میانه، تغذیه مناسب با توجه به مزاج و. . .

در واقع به طور کلی پدر و مادر باید با توجه به مزاج شان تغذیه درست دارا باشند ، مثلا اگر فرد دارای مزاج گرم است باید از مصرف غذاهای گرم خودداری کند و بر عکس.

این متخصص طب سنتی راجع به مزاج اینگونه توضیح داد: مزاج مجموعه ای از خصوصیات جسمی و روانی فرد است که به هنگام تشکیل سلول اولیه انسان، ایجاد می شود. با رعایت دستورات طبی می توان در سلول جنسیتی تاثیر گذاشت و فردی متعادل از نظر قد، وزن و چهره را به دنیا آورد.

سود دلپذیر شدن فرزندان در جیب سودجویان
پروین میرمیران متخصص تغذیه بر خلاف میر غضنفری معتقد است: هر آنچه در مورد دلپذیر شدن فرزندان می شنویم جز تجارت سودجویانه نیست چرا که نکته علمی در خصوص انجام اقداماتی برای دلپذیر شدن فرزند موجود نیست.

البته رعایت نکات و سفارشاتی که در باره دلپذیر تر شدن توصیه می شود برای سلامتی فرزند مورد تاکید است و باید توجه داشت که زیبایی از جمله شاخص های سلامتی است.

اخلاق را زیر پا نگذارید
برخی ها معتقدند علاوه بر تغذیه، ژنتیک هم در زیبایی کودک تاثیر می گذارد و شاید حتی بتوان با اقدامات و دست کاری های ژنتیکی فرزندی دلپذیر داشت.

علی رشیدی نژاد رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران با اشاره به غیر اخلاقی بودن این موضوع عنوان کرد: هر چند که هنوز هم انجام اقداماتی روی ژنتیک فرد برای دلپذیر شدن، اثبات شده نیست، اما به هر حال به دنبال این مسائل رفتن نه انسانی است و نه اخلاقی، زیرا برخی افراد هستند که به دلیل رنگی نبودن چشم یا روشن نبودن رنگ پوست نوزاد، اجازه به دنیا آمدن را به او نمی دهند.

به جای زیبایی حواستان به بیماری های ژنتیک باشد
مسعود گرشاسبی دبیر انجمن ژنتیک پزشکی ایران با تاکید بر غیر اخلاقی بودن این کار گفت: توصیه می کنم والدین به سمت صحبت های غیر اصولی در این باره نروند و گول افرادی که صرفا برای کسب درآمد وارد این حوزه شدند را نخورند، زیرا اگر کسی با قطعیت بگوید می توانی کاری انجام دهی که فرزندت دلپذیر شود این حرف پایه علمی ندارد و با مهم دانستن سلامتی کودک به جای فکر کردن به رنگ چشم و پوست کودک بهتر است به مشکلات دیگر جامعه از جمله تشخیص بیماری های ژنتیکی قبل از تولد پرداخته شود.

ارزشمندترین سرمایه هر خانه و خانواده فرزندانی هستند که در آن به دنیا آمده و رشد پیدا می کنند به همین خاطر در هر مرحله از زندگی، والدین در خصوص فرزندان خود دغدغه هایی را دنبال می کنند البته این دغدغه ها در هر خانواده متفاوت است اما زیبایی جز آن دسته از اهداف است که تقریبا همه خانواده ها در پی آن هستند و برای داشتن فرزند دلپذیر به هر توصیه و پیشنهادی تن می دهند از نظر علمی فرزند دلپذیر داشتن در گرو فرزند سالم است.

گزارش از ریحانه هرندی

.

منبع : pezeshk.us