آکاایران: جوش های اطراف ناحیه تناسلی خانم یک بیماری شایع است که توسط عوامل مختلف ایجاد می شود. این جوش ها ممکن است ناراحت کننده و تحریک کننده باشند اما در اکثر موارد جدی نیستند. جوش های واژن به ظاهر شبیه به جوش هایی هستند که در قسمت های دیگر بدن دیده می شوند. آنها می توانند ویژگی های مختلفی دارا باشند. به عنوان مثال، ممکن است باعث درد، سوزش و قرمزی شوند، به صورت خوشه ای باشند و یا به تنهایی ایجاد شوند و در اندازه های مختلف می باشند.

علت ایجاد جوش ناحیه تناسلی زنان چیست؟

همیشه دلیل ظهور جوش های واژن مشخص نیست. با این حال، برخی از علل شایع تر عبارتند از:

1- تماس با درماتیت

تماس با درماتیت نوعی از اگزما است که به علت تماس پوست با یک آلرژن و یا یک تحریک کننده ایجاد می شود. بسیاری از جوش های واژن به صورت تماس با درماتیت هستند. تحریک کننده های رایج و آلرژن هایی که به جوش های واژن کمک می کنند عبارتند از:

 •  دوش
 • محصولات بهداشتی زنانه، مانند لوسیون، پودر و دئودورانت
 •  شامپو 
 •  مواد شوینده شستشو
 •  لوسیون ها یا ژل های دارویی
 •  روان کننده های شخصی و یا کاندوم (طرز استفاده از ژل لوبریکانت)
 •  پد های بهداشتی یا تامپون، به خصوص معطر 
 •  مایع منی
 •  ادرار

2- فولیکولیت

یکی دیگر از رایج ترین علل جوش های واژن، فولیکولیت است که یک عفونت و التهاب فولیکول های مو است. فولیکول یک حفره پوستی کوچک است که از آن مو رشد می کند و هر مویی که در بدن رشد می کند از فولیکول های خود است. فولیکولیت می تواند در اثر موارد زیر ایجاد شود:

 • اصلاح
 •  موهای درونی
 •  پوشیدن لباس های تنگ، یا لباس هایی که پوست را می سابند
 •  فولیکول هایی که توسط عرق یا محصولات شخصی متورم شده یا تحریک می شوند
 •  با استفاده از حمام گرم و یا استخر 
 •  بریدگی آلوده یا زخم ناشی از اصلاح، که به باکتری ها اجازه می دهد تا نزدیکی فولیکول های مو گسترش یابد.

3- آکنه اینورسا

آکنه اینورسا یک بیماری پوستی التهابی مزمن است که بر غدد عرق در کشاله ران و زیر سینه تاثیر می گذارد. آکنه اینورسا دارای لکه های مکرر و زخم هایی است که حاوی چرک است. این بیماری به راحتی قابل درمان نیست و می تواند زخم به جای بگذارد.

4- مولوسکوم کونتاژیوزوم

مولوسکوم کونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی است که می تواند در هر جایی از بدن، از جمله منطقه واژن ایجاد شود. مولوسکوم معمولا کوچک، بزرگ و سفید یا گوشتی است. 

5- عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)

دو عفونت منتقله از راه جنسی ممکن است باعث ایجاد جوش در اطراف واژن شود. این موارد عبارتند از زگیل تناسلی و تبخال تناسلی:

زگیل تناسلی: توده های کوچک و گوشتی که ممکن است ظاهر گل کلم مانند دارا باشند. آنها در میان زنان رایج هستند و از طریق ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اگر ناراحت نیستید، درمان لازم نیست. با این حال، داروها یا جراحی می تواند با شیوع بیماری ها مقابله کند زیرا هیچ راهی برای از بین بردن ویروس از بدن موجود نیست. یک زن می تواند قبل از فعال شدن جنسی برای پیشگیری از زگیل های تناسلی (زگیل تناسلی زنان و مردان)، واکسن HPV تزریق کند  (واکسن گارداسیل|17 سوال رایج واکسن گارداسیل).

 تبخال تناسلی: تبخال تناسلی به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس(HSV) ایجاد می شود و ممکن است منجر به نقاطی شود که دردناک هستند و یا می خارند. به طور مشابه با زگیل تناسلی، ویروس نمیتواند از بدن خارج شود. با این حال، دارو می تواند نشانه ها را کاهش دهد و خطر انتقال ویروس به شریک جنسی را کاهش دهد. استفاده از کاندوم می تواند احتمال انتقال تبخال تناسلی (تبخال تناسلی چیست وچگونه درمان میشود ) را کاهش دهد.

6- کیست های بارتولن

غدد بارتولن در هر طرف مهبل (واژن) قرار دارند. گاهی اوقات این غدد می توانند مسدود شوند که منجر به تشکیل کیست ها می شود. این کیست ها معمولا فاقد درد هستند و به درمان نیاز ندارند. با این حال، اگر آلوده شوند، ملتهب شده و پر از آب می شوند و باید با مداخلات پزشکی مانند آنتی بیوتیک ها درمان شوند (کیست بارتولن چیست و درمان آن). 

7- تگ های پوستی

تگ های پوستی بافت اضافی در پوست است. این تگ ها خطرناک نیستند.

8- واریکوسیت واژن

این جوشها معمولا آبی رنگ هستند و با افزایش سن ایجاد می شوند. آنها در اطراف ولو و مهبل مشاهده می شوند. آنها رگهای متورم هستند و در اطراف مقعد دیده می شوند و ممکن است خونریزی کنند. کمپرس سرد می تواند ناراحتی را کاهش دهد. در صورت نیاز به جراحی یا حذف با لیزر با پزشک صحبت کنید.

9- عدم تعادل هورمونی:

 عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به مسائل بهداشتی مختلف شود و به ویژه در زنان کاملا مضر است. این عدم تعادل هورمونی منجر به ترشح ماده ای می شود که منجر به مسدود شدن حفره ها می شود. این حفره های مسدود شده منجر به جوش های واژن و آکنه واژن می شود.

10- عرق کردن بیش از حد و ایجاد چربی

 در اغلب موارد، به واژن به سختی هوا می رسد و عرق حبس می شود. هر خانمی عرق کردن بیش از حد را تجربه کرده است که منجر به تولید چربی در ناحیه تناسلی می شود. این چربی به عنوان یک روان کننده عمل می کند. این ترشحات منافذ پوست را آلوده کرده و منجر به ایجاد جوش در مهبل می شود.

درمان تیرگی ناحیه تناسلی زنان، 7 روش خانگی

چگونه واژن را سفید کنیم

چگونه موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببریم

1-  لباس زیر تنگ:

 استفاده از لباس زیر تنگ رطوبت را حبس می کند. این رطوبت در ناحیه تناسلی می تواند موجب جوش زدن شود. از این رو از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید و فقط لباس زیر پنبه ای بپوشید.

12-  جوش های قاعدگی:

 در طول دوره های ماهانه زنان در معرض جوش های اطراف ناحیه واژن قرار دارند. این به خاطر گرمائی است که به دلیل دستمال بهداشتی به دام افتاده است. این جوشها طولانی نیستند اما اگر دوباره ایجاد شوند می توانند باعث ایجاد بیماری شوند. 

درمان های رایج  جوش ناحیه تناسلی

جوش ناحیه واژن

جوش های واژن اغلب خود به خود برطرف می شود. اگر برطرف نشد از روش های درمان زیر استفاده کنید:

گام اول: تعیین علت جوش

 برای تصمیم گیری در مورد درمان صحیح، کشف علت جوش است. از جوش های واژن و هر گونه محصول، فعالیت یا عوامل دیگر که ممکن است بر ناحیه تناسلی تاثیر بگذارد یادداشت برداری کنید. همچنین بهتر است از تمام محصولاتی که در تماس با ناحیه تناسلی قرار می گیرند، از جمله مواد شوینده دوری کنید. 

گام دوم: عامل تحریک کننده را حذف کنید:

 • هنگامی که علت تحریک یا عفونت شناخته شد، استفاده از محصول را متوقف کنید.
 • به عنوان مثال، اگر مشکل اصلاح است، از تیغ نوین استفاده کنید و اصلاح را در جهت رشد مو انجام دهید. هرگز به صورت خشک اصلاح نکنید. 
 • حوضچه های آب گرم را تمیز نگه دارید. همچنین از مصرف روغن روی پوست جلوگیری کنید زیرا این کار می تواند باکتری ها را در فولیکول ها محبوس کند.

گام سوم : رعایت بهداشت 

 • گرما و رطوبت در ناحیه تناسلی باعث می شود موقعیت ایده آل برای رشد باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم ها ایجاد شود.
 • منطقه را روزانه با آب گرم و صابون ملایم بشویید. از استفاده از مواد شوینده خشن در داخل واژن بپرهیزید، زیرا این مواد می تواند تعادل pH را تحت تاثیر قرار دهد، که می تواند منجر به عفونت شود.
 • لباس زیر پنبه ای انتخاب کنید و از پارچه هایی که گرما و رطوبت را می گیرند دوری کنید. لباسهای راحت را انتخاب کنید که اجازه می دهد پوست نفس بکشد.
 • تامپون ها یا پدهای بهداشتی را به طور منظم در طول قاعدگی عوض کنید. فنجان قاعدگی یک جایگزین مناسب و بهداشتی برای تامپون ها است.

گام چهارم: اجتناب از ترکاندن جوش های واژن

برای جلوگیری از پخش شدن باکتری، بهتر است که هرگز جوش روی واژن و هر نوع برجستگی در ناحیه تناسلی را نترکانید. از سوی دیگر، این منطقه حساس می تواند به راحتی تحریک شود و ترکاندن این جوش به احتمال زیاد باعث بدتر شدن اوضاع می شود. این جوش ها همان طور که بزرگتر می شوند چرک بیشتری نیز در خود جمع کرده و دردناک تر می شوند. پس درد بعد از چند روز طبیعی است.

گام پنجم: گرما درمانی

 • برای مقابله با خارش و درد، سعی کنید منطقه را با کمپرس گرم کنید.
 • یک حوله کوچک را در آب گرم خیس کنید و قبل از قرار دادن بر روی پوست فشار دهید. این درمان را می توان چندین بار تکرار کرد.
 • همیشه قبل از پوشیدن لباس باید منطقه را کاملا خشک کنید تا رشد باکتری مهار شود .

گام ششم: دارو

با دکتر درباره داروهای مناسب جوش های واژن صحبت کنید. اگر درماتیت تماسی ریشه مشکل باشد، داروهای موضعی یا آنتی هیستامین ها توصیه می شود. عفونت ها را می توان با آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی درمان کرد.
تشخیص و درمان اولیه برای آکنه اینورسا توصیه می شود. در حالیکه مولوسکوم کونتاژیوزوم اغلب فاقد درمان درمان برطرف می شود، ممکن است برای موارد مداوم دارو تجویز شود.

7 راه فوق العاده موثر برای درمان جوش های واژن

اولا، اگر علائم دیگری مانند ترشحات واژن، خارش و قرمزی در اطراف ناحیه آسیب دیده مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشان دهنده تبخال یا STD باشد.  اما معمولا جوش های واژن به دلیل مسدود شدن منافذ و به دام افتادن چربی است. درمان این جوش ها با داروهای خانگی یک راه حل عالی است و می تواند درد و ناراحتی که با آن مواجه هستید را برطرف کند. 

جوش ناحیه تناسلی

1. استفاده از اسانس اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس بسیار موثر است زیرا دارای خواص ضد عفونی کننده ای است که در بهبود جوش کمک می کند. مخلوط روغن اسطوخودوس و روغن بادام را بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این مخلوط می تواند التهاب را کاهش داده و در نتیجه به تدریج درمان جوش را بهبود می بخشد.

نحوه استفاده:

دو قاشق چایخوری روغن اسطوخودوس و چند قطره روغن بادام را بردارید. خوب مخلوط کنید. حالا از پنبه استفاده کنید و آن را در مخلوط فرو کنید و آن را روی جوش قرار دهید. هنگام استفاده از روغن فشار ندهید. همیشه به یاد داشته باشید که هر روغن اساسی باید قبل از مصرف رقیق شود. استفاده از کنسانتره می تواند پوست را بسوزاند، از این رو پیشنهاد می شود مخلوط را با روغن بادام یا نارگیل رقیق کنید. این کار را یک هفته تکرار کنید و کاهش درد و تورم را مشاهده خواهید کرد.

2. استفاده از روغن درخت چای

اعمال روغن درخت چای به منطقه آسیب دیده می تواند جوش را پس از دو هفته درمان کند. خواص آن ضد باکتری و ضد قارچی برای بهبود جوش واژن ضروری است و همچنین از زخم ها جلوگیری می کند. یک ترکیب روغن درخت چای با روغن زیتون برای رقیق کردن پیشنهاد شده است.

نحوه استفاده:

همانطور که روغن اسطوخودوس را استفاده کردیم، یک پنبه را به ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون آغشته کنید. سپس بر روی جوش اعمال کنید. این روش باید به مدت دو هفته، سه بار در روز تکرار شود. 

 3. استفاده از سرکه سیب 

سرکه سیب دارای مزایای زیادی برای سلامتی است و برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. سرکه سیب در تخریب باکتری هایی که باعث جوش می شوند موثر است.

نحوه استفاده:    

محلول سرکه سیب، مخلوطی از 2 فنجان سرکه سیب با یک فنجان آب می باشد که برای تمیز کردن و پاکسازی منطقه واژن موثر است. باید محلول واژن را حداقل سه بار در روز استفاده کنید. اسید استیک به کشتن تمام باکتری هایی که رشد این جوش های واژن را ترویج می کنند کمک می کند.

4. استفاده از نئیم

کل گیاه نئم دارای خواص دارویی است. درست از ساقه به برگ های آن، بخش مهمی از هر درمان خانگی برای درمان عفونت باکتری و ویروسی است. به همین ترتیب، نئم نیز برای درمان جوش در همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. 

نحوه استفاده:

می توانید از روغن نئم برای درمان جوش واژن استفاده کنید. یک پنبه را به روغن آغشته کنید و هر شب در منطقه آسیب دیده اعمال کنید. می توانید کپسول های نئم را برای بهبودی جوش واژن مصرف کنید. از روغن برای یک یا دو هفته استفاده کنید. همچنین می توانید تعداد انگشت شماری از برگ های نئین را جوش بیاورید و پس از خنک شدن از حمام دارویی برای درمان جوش واژن استفاده کنید. می توانید محل واژن را سه بار در روز با این محلول شستشو دهید.

5. استفاده از نمک اپسوم

نمک اپسوم هنگام مخلوط شدن با آب، بسیار ضد باکتری و ضد قارچی است. این ماده درمان اگزما، بثورات پوستی، آلرژی، جوش و آکنه موثر است. 

نحوه استفاده:

به عمق 3 اینچ آب در یک وان، یک فنجان نمک اپسوم را اضافه کنید. هنگامی که به خوبی مخلوط شد، می توان 20 دقیقه در آن ماند که به طور موثر به پاکسازی منطقه واژن و بهبود جوش کمک می کند. 

6. با استفاده از باباآدم

باباآدم یک گیاه ضروری است که می تواند برای درمان جوش واژن استفاده شود. داشتن آنتی اکسیدان و داشتن خواص ضد میکروبی به درمان جوش واژن کمک می کند. این ویتامین A و C غنی است که به اثربخشی آن افزوده است. 

نحوه استفاده:

ریشه گیاه باباآدم در درمان جوش ها موثر است. ریشه ها در آب، خمیر را تشکیل می دهند که می توانند روی جوش واژن استفاده شوند. این خمیر را می توان یک بار در روز به مدت یک یا دو هفته استفاده کرد. علاوه بر این، می توانید کپسول باباآدم را برای درمان جوش واژن استفاده کنید.

 7. استفاده از گل همیشه بهار

گل همیشه بهار برای خواص رطوبت، ضد عفونی کننده و ضد التهابی آن برجسته است. 

نحوه استفاده:

می توان از این ماده در منطقه آسیب دیده استفاده کرد. مصرف گسترده برای دو هفته پیشنهاد شده است تا جوش واژن از درون بهبود یابد و همچنین بافت های مرده نیز درمان می شوند. با این کار، ما 7 راهکار آسان برای درمان خانگی جوش واژن ارائه کردیم. با این حال، اگر نشانه ای از بهبود وجود نداشت، باید با پزشک مشورت کرد.

چه زمانی برای جوش تناسلی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که علت جوشهای واژن ناشناخته باشد، باقی بماند یا بدتر شود، باید به پزشک مراجعه کنید. جوش هایی که بسیار دردناک، بزرگ و یا پر از چرک هستند باید توسط دکتر تخلیه شوند. اغلب موارد جوش های واژینال خود به خود درمان می شوند. تغییرات شیوه زندگی و تغییرات در روش های بهداشت شخصی ممکن است از شیوع بیماری های آینده جلوگیری کند.

پیشگیری از جوش های تناسلی

پیشگیری از جوش های واژن می تواند با اتخاذ برخی از روش های معمول اتفاق بیفتد. از جمله:

 •  اجتناب یا کاهش تماس با تحریک کننده
 •  درمان هر گونه شرایط پزشکی که منجر به جوش می شود
 •  پوشیدن لباس زیر پنبه ای 
 •  تمرین بهداشت شخصی 
 •  لمس نکردن جوش های موجود و فشار ندادن آن ها

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir