آکاایران: دیابت بارداری یکی از بیماریهای وخیم  در این دوران است که سلامت جنین و مادر را به خطر می اندازد. سقط جنین، افزایش وزن جنین، خطر مرگ مادر و جنین از عوارض دیابت در بارداری است که درمان پذیر است اما نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟

نبض ما– درمان دیابت در دوران بارداری نیازمند مصرف داروی خاص دیابت یعنی انسولین است. اما نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است و مصرف آن در این دوران چه عوارضی به همراه دارد؟ از پرسش هایی است که برای یافتن پاسخ آن به سراغ دکتر عباس تحصیلی، متخصص بیماری های داخلی و فوق تخصص بیماری های گوارش، آندوسکوپی و کبد رفته ایم.

قند خون نرمال در بارداری چند است؟

تعریف بیماری دیابت به این صورت است که قند خون ناشتا بالاتر از 136 در دو تست مکرر باشد این تعریف مختص افراد غیرباردار است و در زنان باردار قند خونی که بالاتر از 110 باشد، دیابت محسوب می شود. عوارض دیابت بر روی جنین و مادر تأثیر می گذارد بنابراین بیمار بلافاصله نیازمند درمان و تزریق انسولین در بارداری است.

نحوه استفاده از انسولین در بارداری به چه صورت است؟

داروی دیگری به غیر از انسولین در بارداری بکار نمی رود و اگر کسی قند خون بالاتر از 110 داشته باشد باید از انسولین استفاده کند و انسولین ها از نظر مدت اثرگذاری به سه دسته تقسیم می شوند. برخی از انسولین ها کوتاه اثر هستند مانند انسولین رگولار که مدت اثر این انسولین حداکثر تا شش ساعت است.

نوع دیگر از انسولین 18 تا 24 ساعت اثر دارند و در تعداد واحدهای کم ممکن است یکبار در روز استفاده شود ودر واحدهای زیاد ممکن است این مقدار را تقسیم کنند در دو یا سه وعده در روز.

نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟ نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟

سومین نوع انسولین ها انسولین های مخلوط هستند که  هر دو نوع را باهم دارند در این نوع از انسولین سی درصد انسولین کوتاه اثر و 70 درصد انسولن بلند اثر هستند این نوع از انسولین برای کنترل بیشتر دیابت به کار می روند.

در دوران بارداری به دلیل عوارض داروهای غیر انسولینی تنها انسولین استفاده می شود.

آیا تزریق انسولین در بارداری برای جنین مضر است؟

خیر، این دارو تنها هورمونی است که برای سوخت و ساز لازم است و از لوزالمعده ترشح می شود میزان انسولین بطور متوسط برای هر فرد حدود 25 واحد ضرورت دارد تا میزان قند به صورت طبیعی بماند. بیماران دیابتی دو دسته هستند.

ما بیمارانی داریم که به دلیل سرطان پانکراس، لوزالمعده آنها را از بدن خارج کرده ایم، این افراد با تزریق این مقدار واحد انسولین قادر به زندگی طبیعی خود هستند در حالیکه بیمارانی داریم که دیابت دارند و این بیماران در روز مجبور به تزریق 50 تا 100 واحد در روز هستند.

نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟ نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟

مطالب مرتبط

همه چیز درباره هفته 16 بارداری

علل فتق واژن در زنان چیست؟

بهترین شیشه شیر و شیردوش چه ویژگیهایی دارد؟

این افراد یا بیمارانی هستند که بدنشان انسولین ترشح نمی کند و یا افرادی که انسولین در بدنشان کم نیست اما سلولهای بدن نسبت به انسولین مقاومت دارند و پیچیدگی درمان دیابت هم در این است.

برخی از بیماران ممکن است در دوره هایی از زندگی بین این دو دسته طبقه بندی شوند. به طور کلی مقوله دیابت و بارداری مسائل خاص خود را دارد چه از نظر اختلالاتی که در مادر ایجاد می کند و چه از نظر اختلالاتی که در مادر ایجاد می کند و به همین منظور ما به دیابت در بارداری نگاه ویژه ای داریم.

اثرات انسولین در بارداری به چه صورت است؟

اولین تأثیر آن کنترل قند خون است اما دیابت تنها بیماری افزاینده قند خون نیست وبیماری است که مسائل مختلفی ایجاد می کند که یکی از این مشکلات اختلال متابولیسم و افزایش قند خون است.

این بیماری در هر نقطه از بدن می تواند اختلال ایجاد کرده و بیماری است که رگهای کوچک و بزرگ را درگیر می کند و در هر نقطه اعم از قلب، ریه، مغز ایجاد اختلال می کند.

نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟ نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟

در بارداری دیابت باعث افزایش وزن جنین می شود و معمولا زایمان را دچار مشکل می کند و مادر مجبور به سزارین می شود و کنترل دیابت باعث کنترل مرگ و میر مادر می شود اما بر کنترل مرگ و میر جنین اثر زیادی ندارد به هرحال بیماری پرمخاطره جدی در بارداری است که با تزریق انسولین این عوارض کاهش می یابند.

آیا تزریق انسولین در بارداری عوارضی دارد؟

اگر انسولین درست تزریق نشود می تواند عوارض داشته باشد یکی از شایع ترین عوارض تزریق انسولین این است که انسولین را درست مصرف نکنند  به طوری که برخی از انسولین ها کاملا در آب محلول نیستند و ممکن است برخی آب انسولین را تزریق کنند و افت قند خون پیدا کنند.

نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟ نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟

تزریق انسولین در بارداری باید به بیمار آموزش داده شود و بیمار موقعیت خود را درک کند و روش تزریق مناسبی انجام دهد. افرادی بوده اند که با مراجعه به مراکز غیرحرفه ای از تزریق انسولین هر روزه خودداری کرده و به توصیه آنها انسولین را یک روز در میان مصرف کرده و این کار عوارض خطرناکی را متوجه بیمار کرده است.

از عوارض این مساله کاهش قند خون و به سرعت بردن بیمار به اغماء است و به همین جهت با انسولین نباید شوخی کرد و بیمار باید آگاه باشد.

آیا انسولین را می توان در بارداری به شکم تزریق کرد؟

انسولین را در هر نقطه از بدن زیرجلد می توان تزریق کرد و زیر شکم یکی از نقاط مناسب تزریق انسولین است.

نبض ما– گفت و گو: اعظم صفایی

نحوه تزریق انسولین در بارداری چگونه است؟
5 (100%) 1 رای

.

منبع : nabzema.ir