آکاایران: آزمایش های سه ماهه سوم بارداری شامل تست قند، هماتوکریت، آزمایش سفلیس و... می شود. با لزوم انجام آزمایش های سه ماهه سوم بارداری آشنا شوید.

آزمایش های لازم در سه ماه سوم بارداری

شما در سه ماهه‌ی سوم احتمالا آزمایش‌های زیر را انجام خواهید داد:

تست قند: در هفته بیست و چهارم و بیست و هشتم بارداری، پزشک‌تان برای شما این آزمایش را تجویز می‌کند تا ببینید که آیا بدن شما از قند به درستی مصرف می‌کند یا خیر. به شما یک مایع بسیار شیرین داده می‌شود تا آن را بنوشید و پس از یک ساعت از شما یک آزمایش خون به عمل آورده می‌شود. نیازی نیست قبل از انجام این تست قند، چیزی نخورده باشید؛ اما نباید مواد با قنذ زیاد نیز درست قبل از آزمایش مصرف نمایید. در صورتی که قند اضافی در خون شما وجود داشته باشد، پزشک شما آزمایش خون بیشتری را برای تعیین اینکه آیا شما مبتلا به دیابت بارداری مبتلا هستید یا خیر تجویز می‌کند.

هماتوکریت: این آزمایش خون نشان می‌دهد که آیا شما به کم خونی (کمبود آهن در خون ) مبتلا هستید یا خیر.


بیشتر بدانید:‌ لزوم مصرف آهن در بارداری


آزمایش سیفلیس: یکی دیگر از آزمایش های سه ماهه سوم بارداری آزمایش سفلیس است. ممکن است یک خانم به بیماری سیفلیس مبتلا باشد اما خودش از آن اطلاع نداشت باشد و ممکن است ناخواسته باعث انتقال بیماری به فرزندش گردد. اگر تست‌ها وجود باکتری سیفلیس در بدن مادر را تایید نماید به او برای درمان آنتی بیوتیک داده می‌شود و لازم است فرزندش نیز پس از تولد آنتی بیوتیک مصرف نماید. در صورتی که درمان انجام نشود ممکن است باعث مرگ بعضی از نوزادای که در رحم مادر به سیفلیس مبتلا شده‌اند گردد و آنهایی که زنده می‌مانند با خطر بالایی از ابتلا به نابینایی، ناشنوایی، آسیب‌های مغزی و مشکل در استخوان‌ها، پوست و دندان‌ها مواجه گردند.

عامل Rh: وضعیت Rh خون شما در اولین ملاقات با پزشک مورد بررسی قرار گرفت. (عامل Rh یک پروتئین است که بر روی سلول‌های قرمز خون یافت می‌شود. بیشتر خانم‌ها این پروتئین را دارند اما در حدود 15 درصد زنان قفقازی و 7 درصد زنان افریقایی امریکایی آن را ندارند به این افراد Rh منفی گفته می‌شود.) بسیاری از پزشکان، آزمایش زنان قفقازی را در هفته‌ی 26 تا 18 مجددا مورد بررسی قرار می‌دهند تا از درستی نتیجه‌ی بدست آمده مطمئن گردند. به خصوص زمانی که شما Rh منفی و همسرتان مثبت باشد. زیرا در این حالت امکان دارد خون فرزندتان Rh مثبت بوده و بدن شما برای مقابله با آن به تولید آنتی بادی اقدام نماید. اگر بدن شمل این آنتی بادی‌ها را تولید نماید ممکن است بارداری‌های بعدی را با خطر جدی مواجه کند. اگر Rh خون شما منفی باشد، شما یک تزریق Rhogam در بازه‌ی هفته‌ی 26 تا 28 بارداری دریافت می‌کنید. این ماده درصورتیکه کمی از خون جنین وارد جریان خون شما شود، با آنتی بادی‌ها مقابله می‌کند. اگر Rh در خون شما منفی و در خون فرزندتان مثبت باشد، در فاصله‌ی 72 ساعت پس از زایمان نیز یک تزریق Rhogam دریافت خواهید کرد تا از بروز واکنش سیستم ایمنی بدن‌تان به Rh مثبت خون فرزندتان پیش گیری به عمل آید. اگر Rh خون فرزندتان نیز منفی باشد نیازی به انجام این تزریق نیست.

.

منبع : setare.com