آکاایران: درمان تکرر ادرار در دوران بارداری

آکاایران: درمان تکرر ادرار در دوران بارداری

حتی زمانی که مثانه خالی یا تقریبا خالی است ممکن است همچنان حس کنید که نیاز به ادرار کردن دارید.

تکرر ادرار یکی از شایع ترین علائم اولیه بارداری است، و افزایش دفعات ادرار کردن در این مرحله اولیه تنها مقدمه ای از آنچه که قرار است اتفاق بیفتد می باشد. با ادامه یافتن بارداری احتمالاً روزانه شاهد افزایش دفعات مراجعه به دستشویی خواهید بود که هفته ی ششم بارداری آغاز می شود.

حتی زمانی که مثانه خالی یا تقریبا خالی است ممکن است همچنان حس کنید که نیاز به ادرار کردن دارید. متاسفانه در ادامه دوران بارداری موارد ساده ای مانند سرفه، عطسه، خندیدن، یا ورزش می تواند باعث بی اختیاری ادرار <urinary incontinence>در بارداری شود، که گاهی اوقات می تواند خجالت آور باشد.

برای مراجعه به پزشک در مورد مشکل تکرر ادرار خود خجالت نکشید. شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداری دچار چنین مشکلی می شوید. به پزشک مورد برنامه های معمول روزمره ی خود توضیح دهید تا بهتر بتواند علت را تشخیص دهد. اگر دچار درد هستید، احساس سوزش دارید و یا خون در ادرارتان وجود دارد به پزشک اطلاع دهید.

پزشک معمولاً بسته به تعداد دفعات ادرار و میزان اضطرار آن و نیز علائمتان، مشکل شما را تشخیص می دهد. آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

سونوگرافی: شناسایی هر گونه اختلال در کلیه ها، مثانه و مجرای ادرار
آزمایش ادرار: کنترل ادرار برای باکتری های عفونت زا
تست استرس مثانه: اندازه گیری ادراری که ممکن است هنگام سرفه یا عطسه کردن نشت کند.
سیستوسکوپی: معاینه مثانه و مجرای ادرار برای بررسی اختلالات

دلایل
تعداد دفعات ادرار با ادامه یافتن بارداری تغییر می کند. گاهی اوقات در حد معمول و مانند همیشه ادرار می کنید، و سایر مواقع تعداد دفعات ادرار به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

هورمون بارداری

در مراحل اولیه بارداری، بدن شما هورمون hCG (هورمون بارداری که تحت عنوان گنادوتروپین جفتی انسان نیز شناخته می شود) تولید می کند، که نیاز شما به ادرار کردن را افزایش می دهد. با ادامه‎ی بارداری بدن در حالت عادی مایع بیشتری نگه می دارد. این وضعیت یکی از اثرات هورمون بارداری پروژسترون است.

رشد رحم

با وارد شدن به سه ماه دوم بارداری رحم در حال رشد و بزرگ شدن است، که تعداد دفعات ادرار را کاهش می دهد. بسیاری از زنان در این دوره از این مشکل رهایی پیدا می کنند. هرچند با نزدیک شدن به سه ماهه سوم و حرکت کودک در پایین شکم افزایش فشار قابل توجهی در مثانه ایجاد می شود که باعث افزایش مجدد دفعات ادرار می شود. از آنجایی که مثانه از بالا توسط کودک فشار داده می شود قادر به نگه داشتن مقدار زیادی ادرار نیست. این امر می تواند منجر به افزایش دفعات مراجعه به دستشویی در طول شب شود که گاهی اوقات شامل 4 یا 5 بار در شب می رسد.

عفونت مثانه

یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار در دوران بارداری عفونت مثانه یا عفونت ادراری است که در صورت عدم درمان می تواند حتی به یک مشکل جدی تر تبدیل شود. معمولاً علائم دیگری نیز وجود دارند، که شامل سوزش ادرار، اضطرار شدید به ادرار کردن، درد یا ناراحتی در پایان ادرار کردن، یا مشاهده مقدار کمی خون در ادرار می باشند.

از آنجا که تکرر ادرار در دوران بارداری بسیار شایع است زنان با برخی از علائم فوق ممکن است وسوسه شوند که فرض کنند این موضوع برای بارداری عادی است، اما می تواند یک اشتباه بزرگ باشد. با توجه به تغییرات در آناتومی کلیه ها و حالب (لوله های عضلانی که کلیه را به مثانه متصل می کنند) یک عفونت ادراری ساده در دوران بارداری، در صورت عدم درمان می تواند به سرعت تبدیل به یک عفونت کلیوی تهدید کننده زندگی شود (که پیلونفریت نامیده می شود) که می تواند باعث تب، کمر درد شدید و استفراغ شود و ممکن است به بستری و درمان با آنتی بیوتیک های داخل وریدی نیاز باشد. خطرات ناشی از عفونت کلیه شامل سقط جنین و زایمان زودرس می باشند که تنها به دلیل یک عفونت ادراری ساده درمان نشده رخ می دهند.

درمان تکرر ادرار در دوران بارداری

در دوران بارداری برای کمک به کاهش تعداد دفعات ادرار و مراحعه به دستشویی می توانید چند اقدام را انجام دهید. پرهیز از نوشیدنی های کافئین دار می تواند بسیار موثر باشد. نوشابه، قهوه، چای، و سایر نوشیدنی های کافئین دار تنها باعث افزایش نیاز شما به ادرار می شوند، پس از آنها اجتناب کنید (که در هر صورت باید از آنها پرهیز شود).
هنگام ادرار کردن برای کمک به خالی شدن کامل مثانه به جلو خم شوید.
برای کمتر کردن تعداد دفعات ادرار نباید به خود تشنگی بدهید. برای سلامتی خود و کودکتان نوشیدن آب کافی مهم است.

به اندازه ای آب بنوشید که ادرارتان زرد روشن یا شفاف باشد، ادرار نباید زرد تیره یا کدر باشد.

انجام ورزش های کگل نیز می تواند دفعات رفتن به دستشویی را کاهش دهد. ورزش های کگل برای تقویت عضلاتی که مجرای ادرار را بسته نگه می دارند، شناخته می شوند. علاوه بر این چنین تمریناتی برای آماده سازی بدن جهت زایمان عالی هستند. از آنجا که سفت شدن عضلات اطراف کانال زایمان می تواند بیرون آمدن کودک را دشوار کند، برخی از پزشکان به زنان توصیه می کنند که پس از زایمان انجام ورزش کگل را شروع کنند.
کاهش مصرف نوشیدنی ها قبل از خواب می تواند به خوابیدن در طول شب کمک کند. مصرف کردن مقدار زیادی مایعات در صبح و عصر حائز اهمیت است اما در طول شب دلیلی برای پر کردن معده از آب یا آبمیوه نیست.

همچنین، قبل از خواب یا قبل از خروج از خانه دستشویی بروید. اگر باید در یک مراسم خاصی حضور داشته باشید از محل دستشویی در آنجا مطمئن شوید و قبل از شروع مراسم ادرار کنید. همیشه مثانه ی خود را بطور کامل تخلیه کنید. این کار را می توانید با خم شدن به جلو و صبور بودن انجام دهید.

اگر می ترسید که اتفاقی دچار بی اختیاری ادرار شوید، از پد یا نوار بهداشتی استفاده کنید، این کار می تواند باعث جلوگیری از بروز لحظه ای خجالت آور شود به خصوص در صورتی که در مقابل دیگران دچار سرفه، خنده یا عطسه شوید. در واقع بسیاری از زنان باردار از پدهای بی اختیاری ادرار استفاده می کنند، اما این موضوع را با سایرین در میان نمی گذارند.

تکرر ادرار چه زمانی نشان دهنده ی یک مشکل بالقوه است؟

اگر هنگام ادرار احساس درد یا سوزش دارید، ادرارتان خونی است یا با وجود اینکه احساس اضطرار در دفع ادرار دارید اما فقط در حد چند قطره ادرار می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. این موارد می توانند علائم عفونت ادراری باشند.

عفونت ادراری شایع ترین نوع عفونت باکتریایی در زنان باردار است و اگر درمان نشود می تواند به عفونت کلیه یا زایمان زودرس یا هر دو منجر شود. (در صورتی که علائمی نداشته باشید، پزشک در قرار ملاقات های قبل از زایمان ادرار شما را برای بررسی نشانه های عفونت ادراری کنترل می کند.

چه زمانی این نیاز مستمر به ادرار کردن برطرف می شود؟

پس از زایمان می توانید انتظار برطرف شدن تکرر ادرار را داشته باشید. برای چند روز اول پس از زایمان مقدار ادرار بیشتر است و حتی تعداد دفعات آن نیز افزایش می یابد زیرا بدن مایعات اضافی اندوخته شده در دوران بارداری را دفع می کند. اما بعد از حدود پنج روز نیاز به ادرار کردن مانند آنچه که قبل از بارداری بوده خواهد شد.

.

منبع : pezeshk.us