آکاایران: حفظ سلامت روحی و جسمی کودک با درست از پوشک گرفتن او

تاریخ ایجاد : 
09:17 1396/12/02
یکی از مراحل بزرگ شدن و حتی می توان گفت یکی از بزرگترین گام های استقلال برای کودکان زمان از پوشک گرفتن و زمانی است که یاد می گیرند بگویند نیاز به دستشویی رفتن دارند و کم کم فاقد نیاز به بزرگترها خودشان به تنهایی از عهده این کار برآیند. یکی از با اهمیت ترین مراحل رشد کودک که تنها نیاز به کمی صبر و حوصله والدین، انتخاب زمان درست دارد تا فاقد آن کهاسترسی به کودک وارد شود یا برای والدین خسته کننده شود کودک به آسانی یاد بگیرد بگوید دستشویی دارم و نیازی به پوشک کردن او نباشد. این که چه طور در این مرحله حساس به کودک کنید تا یک قدم بیشتر به سمت استقلال گام بردارد، برای از پوشک گرفتن به شما پیشنهاد می دهد که از نظر روانی کاملا ثابت و تحقیق شده است.

زمان مناسب برای از پوشک گرفتن

بیشتر کودکان نوپا بین ۲ تا ۳ سالگی برای آن که آن‌ها را ازپوشک بگیرید آمادگی لازم را پیدا می کنند. به طوری که با آموزش در این سن تقریبا ۹۸ درصد کودکان یاد می گیرند ادرار و مدفوع خود را کنترل و بگویند که نیاز به دست شویی رفتن دارند. هر چند بعضی از بچه ها زودتر  از ۲ سالگی دست شویی رفتن را یاد می گیرند که معمولا دخترها هستند. پس اگر کودکتان دو ساله است و در منطقه سردسیری زندگی می کنید بهتر است تا گرم شدن هوا کمی صبر کنید. بهار بهترین فصل شروع یاد دادن گفتندستشویی به بچه‌ها است. اگر فرزندتان در بهار و تابستان به دو سالگی می رسد که چه بهتر همزمان با جشن تولدش این گام استقلال را می توانید به او یاد بدهید. اگر هم فضای خانه به اندازه کافی گرم است که منتظر رسیدن بهار نباشید و آموزش را شروع کنید.

به رفتار کودک توجه کنید

خیلی از بچه ها وقتی یک ساله هستند و هنوز پوشک می شوند به شما به ایما و اشاره می گویند که پوشک شان کثیف شده و نیاز به تعویض دارد. معمولا هر پدر و مادری زبان فرزند خود را خوب می فهمد. پس به این رفتارها توجه کنید چون به شما کمک می کنید که متوجه شوید کودک آمادگی دارد او را از پوشک بگیرید یا به زمان بیشتری نیاد دارد.

× رفتارهای شما تقلید می کند.

× وقتی شما به دست شویی می روید دنبال شما می آید و حتی گاهی اصرار می کند که باید همراه شما به داخل دست شویی بیاید.

× به دنبال استقلال است. در واقع با رفتارش خیلی وقت‌ها به شما نشان می دهد که (من خودم می توانم) مثل وقتی که قاشق را از دست شما می گیرد.

× یاد گرفته شما  چه رفتاری را در او تایید می کنید. پس به دنبال جلب رضایت شما است.

× معمولا زیاد اتفاق می افتد که ۲ ساعت پوشکش خشک است.

× یاد گرفته است که بعضی از کارها را مرحله به مرحله از شما بیاموزد و انجام دهد.

× با حرف زدن یا اشاره می تواند به شما بگوید که ادرار و مدفوع دارد. معمولا قبل از رسیدن به این مرحله کودک به محض خیس یا کثیف کردن خود فوری به شما اطلاع می دهد.

به محض این که این رفتارها را در کودک خود مشاهده کردید زمان از پوشک گرفتن او فرارسیده است. حالا باید فاقد آن که به او استرس وارد کنید، یا اخم وتخم و داد و بیداد راه بیندازید؛ با کمی صبوری به او یاد بدهید که قبل از ادرار یا مدفوع به شما اطلاع بدهد.

روحیه کودک را در نظر بگیرید

یک روز که حسابی سرحال است و حرف شما را گوش می کند و نهایت همکاری را دارد وقت مناسبی برای شروع آموزش است. ولی باید روحیه کودک را خوب بشناسید. آیاخجالتی است؟ زود خسته می شود؟ مشتاق یادگیری است؟ زود حواسش پرت می شود؟ سرحال است یا کسالت دارد؟ مسلما اگر کودک شما بیمار است زمان خوبی برای شروع آموزش نیست و باید صبر کنید تا کاملا حالش خوب شود. بعد مراحل زیر را را برای آموزش درست شروع کنید:

برایش کتاب بخوانید

یکی دو ماه قبل از آموزش عملی؛ بله برایش کتاب بخرید که در آن نوشته شده که یک بچه قبل از این که دست شویی برود خبر می دهد. یا خودتان برایش قصه ای تعریف کنید که بچه ها وقتی بزرگ می شوند دیگر پوشک نمی شوند و خودشان دست شویی می روند. خوبی خواندن کتاب این است که عکس ها را هم می توانید به کودک نشان بدهید. به این ترتیب هم آموزش کلامی داده اید و هم آموزش تصویری که تاثیرش بیشتر است.

از ظرف مخصوص خودش شروع کنید

قبل از شروع آموزش، باید از ظرف های مخصوص یا به اصطلاح توالت فرنگیپلاستیکی کودکان بخرید و در حمام یا دست شویی بگذارید. جایی که کودکان به راحتی به آن دسترسی دارد و خطری برایش موجود نیست. برای خرید کودک را همراه خود ببرید و بگویید برای چه کاری این ظرف را می خواهید بخرید. از کودک بخواهید تا رنگ آن را انتخاب کند. حتما یک نوع مرغوب و محکم و راحت را خریداری کنید. جلوی خود کودک همان طور که در باره دست شویی رفتن صحبت می کنید ظرف را بشویید و در جایی مناسب و مطمئن بگذارید تا کودک آن را ببیند و به راحتی به آن دسترسی داشته باشد.

برنامه ریزی کنید

تقریبا همهوالدین می دانند که کودک شان چه موقع خود را خیس یا کثیف می کند. به این ترتیب می توانید یکی دو ساعت او را فاقد پوشک و با توجه به دمای هوا با شلوارک یا شلوار فاقد پوشک آزاد بگذارید و از او بخواهید وقتی خواست جیش یا پی پی کند به شما اطلاع بدهد. یا حتی خودتان از او سوال کنید آیا جیش دارد؟ آیا پی پی دارد؟ حالا به هر اسمی که ادرار یا مدفوع را به کودک یاد داده اید از او سوال کنید. حتی می توانید نیم ساعت بعد از غذا خوردن کودک، خودتان او را به محلی که ظرفش را گذاشته اید ببرید و از او بخواهید روی آن بنشیند. معمولا بیشتر بچه ها ادرار یا مدفوع شان را آن جا تخلیه می کنند. ولی اگر کم حوصله شدند یا کاری نداشتند آن‌ها را مجبور به نشستن روی ظرف نکنید. اگر کودک ادرار یا مدفوعش را با نشستن روی ظرف تخلیه کرد باید او را تشویق کنید. هیچ گاه ادرار و بخصوص مدفوع کودک را جلوی خود او در توالت نریزید و سیفون را نکشید. بعد از تشویق کودک او را تمیز کنید و بعد از آن که از حمام بیرون رفت ظرفش را خالی کنید. علت آن هم این است که کودک فکر می کند ادرار و بخصوص مدفوع جزیی از بدن اوست که شما دارید دور می اندازید. در واقع کودک نسبت به مدفوع خود احساس مالکیت دارد. اگر به این نکته توجه نکنید کودک در بزرگسالی دچار یبوست خواهد شد که تقریبا هیچ درمانی برای آن وجود نخواهد داشت. از دیگر نکات دیگری که باید به آن توجه کنید به کودک نباید فشار بیاورید یا مثلا نشان بدهید عجله دارید. باید بگذارید با خیال راحت ادرار یا مدفوعش را تخلیه کند تا دچار بیماری های گوارشی مثل یبوست یااحساس گناه نشود. از روزی دو ساعت شروع کنید. شب ها او را پوشک کنید. روزها پوشک نکردن کودک را هر روز یک ساعت بیشتر کنید. مطمئن باشید بعد از چند روز خودش با شما همکاری خواهد کرد. و بالاخره روزی فرا می رسد که صبح می بینید پوشک او در طول شب کاملا خشک است.

تشویق، تشویق، تشویق

بهترین راه یاد دادن یک کار نوین به کودک تشویق یک کار خوب یعنی تقویت رفتارهای درست او است. حتی اگر گاهی بخصوص در روزهای اول قبل از رسیدن به ظرفش یا هنگام بازی ادرار کرد با او دعوا نکنید. بگویید می دانید این دفعه یادش رفته ولی حتما دفعه بعد یادش می ماند. معمولا در مورد ادرار؛ بچه ها به سرعت یاد می گیرند که خودشان به دست شویی یا حمام رفته روی ظرفشان بنشینند. و البته در مورد مدفوع چون بلد نیستند خودشان را بشویند حتما به شما می گویند که همراه آن ها بروید. هر بار که به شما می گوید نیاز به دست شویی دارد با خنده، بوسه، در آغوش گرفتن و حرف های خوب او را تشویق کنید.

تمرین

بین ۳ تا ۶ ماه کودک کاملا یاد می گیرد که فاقد کمک شما به دست شویی برود. پس در این مدت او را با تمرین کردن عادت دهید و صبور باشید. غر نزنید و عصبانی نشوید. برای این تمرین به نکته های زیر توجه کنید:

× هر روز ساعات خاصی را برای آموزش دادن به کودک اختصاص دهید. به این ترتیب بدن او را برای دفع سموم بخصوص مدفوع به صورت طبیعی آماده کرده اید.

× به اندازه کودک و در حد توانش از او توقع داشته باشید.

× اگر بعد از سه چهار روز احساس کردید کودک همکاری نمی کند برنامه آموزش را یک ماه عقب بیندازید و دوباره شروع کنید.

× طوری رفتار کنید که در طول آموزش کودک احساس کند این اوست که تصمیم می گیرد و به اصطلاح رییس است. به این ترتیب استقلال و کنترل را تواما یاد می گیرد.

× پسربچه ها می توانند هنگامی که پدرشان به دست شویی می رود او را تماشا کنند.

× حتما به دختربچه ها و حتی پسربچه ها یاد بدهید خودشان را از جلو به عقب تمیز کنند.

× به بچه ها حتی پسرها یاد بدهید حتما بعد از تمام شدن ادرار خودشان را با دستمال کاغذی خشک کنند.

× بعد از مدفوع و شستن آن‌ها حتما آن ها را خشک کنید تا این کار را در بزرگ سالی هم انجام دهند.

× به آن‌ها یاد بدهید بعد از هر بار ادرار یک بار و بعد از مدفوع دو بار دست های شان را بشویند. حتی تا زمانی که شستن خود را یاد نگرفته اند این کار را برایشان انجام دهید تا به صورت عادت در آید و بدانند بعداز هر بار دست شویی رفتن باید دست های خود را بشویند.

× اگر در حین آموزش مقاومتی دیدید کمی به او زمان بدهید و دوباره بعد از یکی دو روز آموزش را شروع کنید.

× برای مدفوع کودکان معمولا به کمک شما برای شست و شو نیاز دارند. طوری برنامه ریزی کنید که موقع رفتن به پیش دبستانی بلد باشد خود را کامل و تمیز بشوید.

لطفا این کارها را هرگز انجام ندهید

وقتی دارید به کودکان آموزش می دهید تا به طور مستقل به دست شویی بروند نباید این کارها را انجام دهید یا این حرف ها را هرگز به آن ها نگویید:

× تحت هیچ شرایطی او را تهدید یا کاری نکنید یا حرفی نزنید کهاحساس شرمندگی کند.

× به زور او را روی ظرف نگذارید و به زور هم او را وادار به بلند شدن نکنید.

× لباس هایی تن او نکنید که نتواند آن ها را به راحتی دربیاورد. لباس های راحت باعث می شود کودک زودتر آموزش ببیند.

× بیشتر از ۵ تا ۷ دقیقه کودک را وادار به نشستن روی ظرف نکنید. در غیر این صورت هم احساس بدی به او داده اید هم کار خودتان را سخت تر کرده اید.

× از گفتن واژه های کثیف، اه، پیف یا هر چیزی که بار منفی داشته باشد به هیچ وجه استفاده نکنید. این یک واکنش طبیعی بدن است و کودک نبایداحساس گناه کند.

× کودک را با هیچ کودک یا بچه دیگری مقایسه نکنید. نگویید مثلا ببین فلانی خودش می رود دست شویی.

× حتما یادتان باشد این آموزش بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. کودک در عرض یک شب و یک روز دست شویی رفتن را یاد نمی گیرد.

.

منبع : new.ksabz.net