آکاایران: کدام دسته از زنان باردار در معرض سکته مغزی هستند؟

آکاایران: کدام دسته از زنان باردار در معرض سکته مغزی هستند؟

رئیس بیست و پنجمین کنگره بین المللی نورولوژی ایران با اشاره به احتمال وقوع سکته مغزی در برخی از زنان باردار گفت: این مشکل در بیمارانی که زمینه فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی و روماتیسم همچون لوپوس دارند نسبت به سایر زنان بیشتر است.

دکتر ناهید بلادی مقدم در نشست خبری بیست و پنجمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران اظهار کرد: همراه ضرورت دارد که مردم از علائم سکته مغزی آشنایی کامل پیدا کنند چراکه ساعت اولیه برای انجام اقدامات لازم جهت پیشگیری از عوارض شدید سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به لزوم تزریق TPA توسط پزشک مغز و اعصاب در سه ساعت اولیه سکته مغزی افزود: درمان انواع سکته ها، روش های پیشگیری از سکته های مجدد مغزی و سکته های مغزی در دوران بارداری از جمله مباحث بسیار مهم است که در کنگره نورولوژی مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد.

رئیس بیست و پنجمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران با اشاره به اینکه احتمال وقوع سکته مغزی در زنان باردار بیشتر است، عنوان کرد: در بیمارانی که زمینه فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی و روماتیسم همچون لوپوس دارند نسبت به سایر زنان باردار بیشتر است.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب در خصوص صرع نیز گفت: صرع علت های مختلفی دارد که ضایعات داخل خود مغز و مشکلات سیستمی اعصاب مرکزی و متابولیت، افت قند و فشار خون بالا، تومورهای داخل مغز یا سایر نواحی بدن و تشنج بیشتر از ۲بار می تواند عاملی جهت ایجاد صرع باشد که در این زمینه بررسی های لازم باید انجام گیرد تا اقدامات مورد نیاز را بتوان برای کمک به بیماران انجام داد.

بلادی مقدم در ادامه به بیماری های عصبی-عضلانی اشاره کرد و گفت: بیماری ALS که جز بیماری های نادر است در این سال ها بیشتر مشاهده می شود که متأسفانه از آن به عنوان غم انگیزترین بیماری نورولوژی نام برده می شود همچنین این بیماری بیشتر در سنین میان سالی بروز می کند و دو تا پنج سال عارضه دارد و بیماری ALS هیچ شباهتی به MS ندارد و در مردان شایع تر است.

وی با اعلام این مطلب که هنوز درمانی برای ALS در جهان شناخته نشده است، افزود: گفته می شود ۱۰ درصد موارد ابتلاء می تواند ناشی از جنبه ژنتیکی باشد ولی در اکثر موارد این بیماری زمینه ژنتیک ندارد.

رئیس کنگره در ادامه به استفاده از خدمات تصویربرداری پزشکی از جمله MRI اشاره کرد و خاطرنشان کرد: متأسفانه استانداردهای MRI در برخی از مراکز تصویربرداری پزشکی رعایت نمی شود. همچنین ما برای استفاده از MRI در تشخیص بیماری های نورولوژی، پروتکل هایی را تهیه کردیم که به صورت راهنمای بالینی تلقی شده ولی متأسفانه برخی از مراکز تصویربرداری پزشکی از این پروتکل ها استفاده نمی کنند. طبنا

.

منبع : pezeshk.us