آکاایران: یکی از سوالات رایج این است که آیا می توان در دوره پریودی باردار شد؟ همچنین این سوال مطرح می شود که آیا امکان بارداری بلافاصله بعد از پریودی یا قبل از پریودی وجود دارد؟  احتمال وقوع حاملگی در موقعیت های مختلف متفاوت است. 

آیا می توان در پریودی باردار شد؟

اگر یکی از افرادی هستید که دارای چرخه کوتاه تر از 28 تا 30 روز می باشید احتمال دارد در اثر رابطه جنسی در طول پریودی باردار شوید. احتمالا الان می پرسید، "چگونه این اتفاق می افتد؟" اگر چرخه شما کوتاه تر است، به عنوان مثال، هر 21 تا 24 روز، این بدان معنی است که شما در چرخه زودتر تخمک گذاری می کنید. اسپرم میتواند 2، 3 تا 5 روز در بدن شما زنده بماند. شما می توانید تا پایان خونریزی رابطه جنسی داشته باشید و سپس 4 یا 5 روز بعد با تخمک گذاری اولیه باردار شوید.

احتمال وقوع حاملگی در دوران پریودی کم است، اما این احتمال وجود دارد. اگر می خواهید باردار شوید پریودی زمان مناسبی برای داشتن رابطه جنسی نیست (نزدیکی در دوران پریودی).

نزدیکی پس از دوران پریودی 

نزدیکی در پریود

بله، می توان بلافاصله بعد از پریودی باردار شد. در این زمان وارد مرحله باروری می شوید. در یک دوره معمول که هر 28 تا 30 روز اتفاق می افتد، باروری معمولا بین روزهای 11 و 21 است. همانگونه که در بالا اشاره شد، اسپرم میتواند 2، 3 تا 5 روز زنده بماند. اگر پریود (زمان خونریزی) شما 5 تا 7 روز طول بکشد و پس از آن رابطه جنسی داشته باشید، به باروری خود نزدیک می شوید.

اگر در روز 6 خونریزی شما متوقف شد، در روز 7 رابطه جنسی داشته باشید و در روز 11 تخمک گذاری کنید. ممکن است اسپرم از روز 6 برای تخمک گذاری در لوله های فالوپی شما منتظر باشد. البته، هر روزی که از توقف خونریزی می گذرد، احتمال بارداری شما افزایش می یابد. اگر سعی می کنید باردار شوید، اکنون زمان خوبی برای شروع رابطه جنسی است. شانس بارداری را با داشتن رابطه جنسی در 14 روز آینده (هر روز) افزایش دهید.

پیشنهاد پزشک اوما: زمان تخمک گذاری | تخمک گذاری چند روز است؟

نزدیکی پیش از پریود:

احتمال حاملگی درست قبل از پریودی بسیار کم است. برای زنانی که یک دوره معمول 28 تا 30 روز یا بیشتر دارند و چرخه های آنها منظم است، می توان گفت که تخمک گذاری بین روزهای 11 و 21 رخ می دهد. تخمک تنها برای 12 تا 24 ساعت برای باردار شدن در دسترس است. این بدان معنی است که روزهای قبل از پریودی امن ترین زمان برای داشتن رابطه جنسی فاقد باردار شدن است. با طولانی شدن سیکل ها، تعداد "روزهای امن" درست قبل از پریودی افزایش می یابد و با چرخه های کوتاهتر این روزها کاهش می یابند. هر چقدر از تخمک گذاری دور می شوید، احتمال بارداری کاهش می یابد. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir