آکاایران: روش های موثر در تمیز کردن زبان نوزاد

آکاایران: روش های موثر در تمیز کردن زبان نوزاد

بارداری و نوزاد

تمیز کردن زبان نوزاد در سلامتی آنان نقش زیادی دارد.آیا روش های تمیز کردن زبان نوزاد را می دانید؟
رعایت بهداشت دهان و تمیز کردن زبان نوزاد اهمیت خاصی دارد
دهان نوزاد در روزها و ماههای اول تنها عضو فعال اوست و بعد از آن نیز به این فعالیت ادامه می دهد حتی بیشتر پس برای حفظ سلامت عمومی نونهال تان باید بهداشت دهان او را تا قبل از توانمند شدنش برای این کار شما انجام دهید ؛ مراقبت از بهداشت دهان نوزاد باید خیلی زود شروع شود، به محض این که چند روز از تولدشان گذشت دهان و زبان کودک را بعد از شیرخوردن و قبل از اینکه آن ها را به رختخواب ببرید، تمیز کنید.در این مطلب  به بیان روش های موثر در تمیز کردن زبان نوزاد پرداخته ایم با ما همراه شوید.تمیز کردن زبان نوزاد

نکات و روش های موثر در تمیز کردن دهان و زبان نوزاد
تمیز کردن زبان نوزاد با گاز و حرکات دایره ای
یک تکه گاز یا دستمال تمیز ، نرم را در آب گرم خیس کنید قبل از استفاده چند قطره آب را روی دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید داغ نیست و زبان و دهان نوزاد را اذیت نمی کند.
حالا دستمال را دور انگشت سبابه خود ببندید.
بچه را با ملایمت وادار کنید لب زیرین خود را باز کند در حالیکه آن ها را در آغوش می گیرید.
انگشت را به آرامی روی زبان کودک بطور دایره ای بکشید تا دهان تمیز شود.
تمیز کردن کامل دهان در یک لحظه :
بعضی وقت ها نوزادان وقتی سعی می کنید دهان آنها را پاک کنید داد و بیداد می کنند بنابراین منطقی است کل دهان را در همان زمان تمیز کنید و از تکراربیش از حد این روند اجتناب کنید. مطمئن شوید داخل گونه کودک ، زبان و سقف دهان آنهارا وقتی زبان را تمیز می کنید ، پاک می کنید.
چگونه زبان نوزاد را تمیز کنیم
با رویش اولین دندان زبان و دندان را تمیز کنید
اولین دندان کودکان معمولا بین 6 تا 14 ماهگی می روید. از یک مسواک نرم برای کودکان استفاده کنید و با آب ، حرکات دایره ای این نقطه را به آرامی تمیز کنید . به خاطر داشته باشید ، هنوز برای خمیر دندان خیلی زود است !
هر3یا4 ماه مسواک کودکان را تعویض کنید
بسیار مهم است لبهای کودک را بلند کنید و جلو ، پشت دندان را مسواک بزنید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید. اما این به معنای چشم پوشی از بقیه دهان نیست. می توانید از مسواک برای ادامه تمیز کردن زبان و دهان نوزادتان استفاده کنید. فقط بسیار مهربان باشید و از هر گونه ضربه ساینده اجتناب کنید. اگر نوزادتان این احساس معذب را پیدا می کند، با استفاده از یک تکه گاز این مناطق را پاک کنید.
پوشش سفید زبان ممکن است برفک باشد
اگر متوجه تکه های سفید رنگ روی زبان کودک یا در دهان آن ها شدید که نمی توانند تمیز شوند ( برخلاف باقیمانده شیر )، باید چک کنید آیا کودک برفک دارد یا نه. این یک عفونت قارچی است که ممکن است در طول شیردهی روی کودکان و مادران تاثیر بگذارد و معمولا بعد ازاینکه نوزاد یا مادر آنتی بیوتیک مصرف می کند رشد می کند. این داروها در حین مقابله با عفونت ها ، هم چنین تمایل به کشتن باکتری های مفید دارند که می توانند از قارچ جلوگیری کنند. نشانه برفک در مادران ممکن است شامل خارش پوست ، حساسیت، یا ترک نوک سینه و نیز درد در سینه و یا نوک پستان باشد.
معمولا داروهای ضد قارچی برای درمان برفک تجویز می شود بنابراین مادرو بچه باید تحت درمان قرار بگیرند ، حتی اگر یکی از آن ها علائم را نشان دهد احتمال دارد عفونت را بین آن ها رد و بدل کنند. اگر دنبال درمان طبیعی هستید، روغن نارگیل به اندازه برخی از داروهای ضد قارچ در برخورد با قارچی که باعث برفک شده ، موثر است. موضع را با روغن نارگیل پاک کنید تا عفونت ها از بین روند – اما تنها بعد از انجام تستی که اطمینان پیدا کنید کودک نسبت به آن حساسیت ندارد.

.

منبع : pezeshk.us