آکاایران: دردهای دوران بارداری شامل کمر درد، دردهای مربوط به باسن و استخوان های لگن، یبوست به دلیل مصرف کم آب، تنگی نفس و ...می باشد. دانستن علت و علائم هر یک از این انواع دردها می تواند مادر را در این دوران سخت یاری نماید.


ممکن است از برخی از دوستان یا آشنایانتان بشنوید که از بارداری‌شان بسیار لذت برده‌اند. اما آنها با اینکه حقیقت را می‌گویند همه‌ی آن را بازگو نمی‌‌کنند. هر بارداری همراه با کمی ناراحتی همراه است و اگر همراه با رشد فرزندتان احساس درد و ناراحتی نمودید نباید خود را ضعیف بدانید. در ادامه به برخی از دردهایی را که معمولا در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری اتفاق می‌افتد و پیشنهاداتی برای کاهش آنها ارائه شده است خواهیم پرداخت:

دردهای مربوط به باسن و استخوان‌های لگن: یکی از دردهای دوران بارداری دردهای مربوط به این ناحیه می‌باشد. همزمان با آماده شدن بدن شما برای زایمان، غضروف‌های ناحیه‌ی لگن شما نیز کشسان‌تر و شل‌تر می‌گردند. این دردها پس از تولد نوزاد خودبخود برطرف می‌شود.

درد کمر: این دردها تقریبا غیر قابل اجتناب هستند و عموما به دلیل این است که لیگامنت‌های کمر شما همزمان با کشیده‌تر شدن ماهیچه‌های شکمی در اطراف رحم، کشیده می‌شوند. (لیگامنت‌ها نوارهای محکمی هستند که استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کنند.) در حدود نیمی از خانم‌های باردار در طی بارداری با مشکل درد کمر مواجه می‌شوند. برای به حداقل رساندن این ناراحتی، بارهای سنگین را با استفاده از پاهایتان و در حالیکه کمر را در حالت صاف نگه داشته‌اید بلند نمایید و کمرتان را به جای قوس رو به جلو (که معمولا در بین خانم‌های باردار بسیار شایع است) به حالت صاف نگه دارید. همچنین به تمرین‌های ورزشی خود ادامه دهید تا عضلات‌تان را برای تحمل وزن اضافی در ناحیه‌ی شکم تقویت نماید.


مطالب مرتبط: علت درد شکم در بارداری چیست؟


سردرد: یکی دیگر از دردهای دوران بارداری سردرد می‌باشد. جریان خون افزایش یافته در بدن شما با اینکه برای فرزندتان بسیار مفید است اما ممکن است برای شما دردسرهایی را به همراه داشته باشد. لازم است هر یکی دو ساعت چیزی میل کنید تا سطح قند خون‌تان ثابت باقی بماند. با قرار دادن یک کسیه یخ بر روی سرتان و یا استفاده از کیسه‌ی آب گرم در ناحیه‌ی پاها به بازگشت جریان خون از سر به نواحی پایینی بدن و بخصوص پاهایتان کمک نمایید. همچنین می‌توانید با ماساژ و فشار دادن برآمدگی بین ابروها و استخوان‌های گونه از این درد بکاهید. علاوه‌بر این تا می‌توانید هوای تازه استشمام نمایید.

یبوست: بسیاری از زنان باردار که در حالت عادی اجابت مزاج طبیعی داشته‌اند ممکن است در بارداری به علت تغییرات هورمورنی و کند شدن حرکات روده‌ها وکاهش فعالیت جسمانی در حاملگی به یبوست دچار شوند که به آن یبوست بارداری گفته می‌شود. مصرف زیاد مایعات درطول روز (حدود 6لیوان در روز)، استفاده از میوه وسبزیجات تازه، مصرف غذاهای حاوی فیبر زیاد مثل نان سبوس دار وعادت به اجابت مزاج در ساعات معینی از روز درجلوگیری از این حالات موثر است. مصرف ملین در حاملگی توصیه نمی‌شود، به جز مواردی که پزشک یا ماما آن‌را برای شما تجویز کند.


بیشتر بدانید: میزان مصرف آب در بارداری چقدر است؟


تنگی نفس: به علت بزرگ شدن رحم و افزایش فشار آن به قسمت پایین ریه‌ها ونیز اثرات هورمون‌های مربوط به بارداری، ممکن است کمی احساس تنگی نفس و تند شدن تنفس ایجاد شود. گذاشتن چند بالش زیر سروشانه‌ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته و اجتناب از پرخوری در کاهش تنگی نفس به هنگام خوابیدن کمک می‌کند. در صورت پیشرفت این حالت حتما باید با پزشک یا ماما مشورت شود. در ماه آخر بارداری، زمانی که سر جنین در داخل لگن قرار می‌گیرد، نفس کشیدن برای مادر راحت‌تر می‌شود.

.

منبع : setare.com