آکاایران: دلایل وزن بالا یا پایین جنین در دوران بارداری

بارداری و نوزاد

اولین دلیلی که در وزن جنین موثر است و باعث می شود او بیش از حد استاندارد، چاق یا لاغر باشد، وضعیت ژنتیکی اوست

بالا بودن وزن جنین نسبت به سن بارداری نگرانی زیادی را به وجود آورده است. این مساله باعث شده کمتر غذا بخورد و بیشتر وقت ها گرسنه بماند. با وجود اعتمادی که به پزشک خود دارد، اما نگران است و می ترسد. نمی داند مراجعه به متخصص تغذیه و دریافت رژیم غذایی مناسب تا چه اندازه می تواند باعث رفع دغدغه هایش شود و وزن جنین بیش از حد استاندارد افزایش نیابد.

دکتر نیلا طبسی، متخصص زنان و زایمان درباره دلایل وزن بالا یا پایین جنین در دوران بارداری و مراقبت های مربوط به این مادران، نکات مهمی را برای شما خوانندگان عزیز بیان می کند.

وزن نرمال جنین

اولین دلیلی که در وزن جنین موثر است و باعث می شود او بیش از حد استاندارد، چاق یا لاغر باشد، وضعیت(Condition) ژنتیکی اوست.

در واقع ژن های انتقال یافته از والدین به جنین بر وضعیت استخوانی، قد، چاقی یا لاغری و دیگر وضعیت بدن هر کدام از ما تاثیرگذار است.

میزان خون رسانی جفت به جنین عامل مهم دیگری است که در وزن جنین تاثیر دارد. به عنوان مثال در دوقلوهای همسان که یک جفت دارند و یکی خون بیشتر و دیگری کمتر دریافت می کند، ممکن است جنینی که خون بیشتر دریافت می کند به دلیل تورم اندام و پوست درشت تر به نظر برسد.

نقش تغذیه مادر در چاقی جنین

ریز و درشت بودن بچه ربطی به وضعیت تغذیه مادر ندارد. زیرا همان گونه که اشاره شد ژن ها و عملکرد جفت در خون رسانی است که نقش تعیین کننده دارند. بنابراین پرخوری یا کم خوری مادر فقط باعث چاقی(Obesity) یا لاغری مادر می شود.

شاید این سوال مطرح شود که آیا می توان با کمک دارو یا هر اقدام دیگری بر عملکرد جفت تاثیر گذاشت؟ پاسخ متخصصان به این پرسش منفی است. چرا که جفت مکانیزم سربسته و پیچیده ای دارد و نمی توان تغییر یا نقشی در خون رسانی جفت به جنین ایجاد کرد.

البته ابتلا به بیماری های سیستمیک قبل یا در حین بارداری مانند دیابت، بیماری های قلبی، ریوی، کبد و البته مصرف سیگار و اعتیاد همه بر عملکرد جفت در خون رسانی تاثیر دارند و می توانند باعث اختلال فعالیت جفت شوند.

مهم ترین زنگ خطر جنین چاق

درشتی جنین برای متخصصان زنگ خطر محسوب می شود.آنان ضمن توجه به عوامل مذکور، بررسی های خود را برای بررسی دیابت بارداری آغاز می کنند. ریسک ابتلا به دیابت بارداری بین هفته 24 تا 26 آغاز می شود به همین دلیل متخصصان بر تست قند خون تأکید و دقت بیشتری دارند.این توجه در صورتی که جنین بر خلاف سن بارداری چاق باشد، افزایش می یابد تا در صورت ابتلای مادر به دیابت بارداری، جنین را از عوارض آن محفوظ نگه داریم.

در صورتی که نتیجه آزمایش ها حاکی از ابتلای مادر به دیابت بارداری بود، در گام اول اصلاح سیستم تغذیه و افزایش فعالیت بدنی، اولین توصیه متخصصان برای کنترل دیابت است.

اما اگر اختلال قند خون همچنان ادامه داشت در این حالت مادر حتما برای دریافت انسولین باید به مدت 4-3 روز در بیمارستان بستری شود تا انسولین را تحت نظارت مستقیم پزشک دریافت کند.چرا که دریافت انسولین در روزهای اول می تواند باعث افت قند خون مادر و در نتیجه باعث به کما رفتن او شود.

در صورتی که نتایج آزمایش های مربوط به قندخون حاکی از سلامت مادر بود، بزرگی جنین به تنهایی هیچ خطری برای مادر و بچه از جمله ابتلا به مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی) ندارد. این شرایط فقط در انتخاب نحوه زایمان (سزارین یا طبیعی) تاثیر دارد.

ارتباط دیابت با میزان مصرف مواد قندی

دیابت بارداری اگر کنترل نشود، موادی در بدن تولید می شود که می تواند باعث بروز مشکلات ناهنجاری های جسمی برای جنین و چه بسا مرگ زودرس او شود. به همین دلیل متخصصان، کنترل دیابت در دوران بارداری را بسیار سخت و جدی می گیرند و این کنترل درباره مادرانی که قبل از بارداری به دیابت مبتلا هستند، بیشتر است.

مادرانی که جنین آنها وزن بالا دارد لازم است به دو نکته مهم توجه دارا باشند. ابتلا به دیابت دوران بارداری اصلا ربطی به میزان مصرف مواد قندی ندارد. یعنی اگر مادری شب قبل از آزمایش مواد قندی زیاد مصرف کرد و در آزمایش روز بعد شاهد قند بالا بود، این موضوع به دلیل مصرف بالای قند در شب یا روزهای گذشته نیست و لازم است این مساله را حتی اگر یک بار هم اتفاق بیفتد، جدی بگیرد، چرا که این اختلال می تواند نشانه ای برای آشکار شدن دیابت پنهان فرد و دیابت دوران بارداری باشد.

نکته دوم مربوط به ضرورت انجام تست قند بعد از گذشت شش هفته از زمان زایمان است.دیابت بارداری معمولا بعد از زایمان رفع می شود، اما در 20 درصد موارد در مبتلایان باقی می ماند به همین دلیل مادر بعد از زمان مذکور حتما باید وضعیت قندخون را بررسی کند.

تنگی نفس را جدی بگیرید

تنفس سخت و احساس کمبود اکسیژن ازجمله مسائل این مادران است.افزایش رشد جنین از هفته بیستم (پنج ماهگی) باعث می شود مادر احساس تنگی نفس کند که این موضوع امری طبیعی است. هر چند قد و هیکل مادر در این زمینه نیز موثر است. بالا آمدن دیافراگم به واسطه بزرگ شدن رحم به قفسه سینه مادر فشار می آورد. چون طول ریه مادر کم می شود. مثلا مادرانی که قد آنها 150 سانتی متر است، نسبت به مادران قد بلند بیشتر دچار تنگی نفس می شوند.ضمن آن که نحوه نشستن مادر نیز بر وضعیت تنفس او بسیار تاثیر دارد.

اگر مادری نیمه های شب به دلیل تنگی نفس از خواب بیدار شد، حتما باید به متخصص قلب و ریه مراجعه کند.این مساله غیرعادی است و ممکن است مادر به بیماری نهفته قلبی یا ریوی مبتلا باشد.

تست قند بعد از تولد از جنین های چاق

نکته بسیار مهم بعد از به دنیا آمدن جنین بالای چهار کیلو، کنترل منظم و دقیق قند خون نوزاد است. چون بدن این بچه ها در دوران بارداری به دریافت بالای قند عادت کرده، قند خون آنها از زمان زایمان تا ترخیص حتما باید کنترل شود تا بچه دچار تشنج نشود. به مادر نیز توصیه می شود به نوزاد بیشتر شیر بدهد تا دچار افت قند نشود و در صورت مشاهده علائمی همچون بی حالی و شل شدن بدن، سریع به پزشک مراجعه کند.جام جم

.

منبع : pezeshk.us