آکاایران: صبحانه سالم برای کودک

تاریخ ایجاد : 
08:43 1397/02/09

یکی از مشکلات بیشتر والدین صبحانه خوردن بچه ها است. یا اصلا نمی خورند یا بدقلقی می کنند و غر می زنند. گاهی هم از برنامه تکراری صبحانه خسته می شوند و سراغ کیک و کلوچه و خوراکی های ناسالم می روند. اگر حتی صبحانه هم می خورند باید چند صبحانه سالم برای کودکان تان درنظر داشته باشید.

این ها را انتخاب نکنید

از سریال ها استفاده نکنید. چون حاوی شکر زیادی هستند و کودک را زودتر خسته و کلافه می کنند. غذاهای حاوی شکر بخصوص برای بچه های بیش فعال به هیچ وجه مناسب نیست. انواع کورن فلکس جزء این دسته هستند. شاید گاهی مثلا ماهی یک بار آن را در برنامه بگنجانید ولی نباید به عنوان صبحانه در دسترس همیشگی بچه ها باشد. چون حتی اگر رژیمی و حاوی شکر کمی باشد به دلیل آن که فرآوری شده اند و انواع طعم ها و رنگ ها و نگهدارنده ها به آن ها اضافه شده صبحانه سالم برای کودکان تان نیستند. در عین حال بسیاری از آن ها حاوی شربت ذرت است که فروکتوز بالایی دارد و کودک را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می دهد.

اینکه آن ها را با شیر به کودک می دهیم دلیل مناسب بودن آن ها نیست. مطالعات روی موش ها نشان داده است وقتی آن ها را با سریال ها تغذیه می کنند قبل از موش هایی که فقط با آب تغذیه می شوند می میرند.

پس از این به بعد خریدن انواع کورن فلکس ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

خوردن انواع کیک، شیرینی، کلوچه  و امثال آن هم که به راحتی در دسترس است یا برای کودک یا نوجوانی که صبحانه نمی خورد با گذاشتن آن به همراه یک شیر کوچک پاکتی فقط باعث چاقی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن او شده مانع از رشد کامل جسمی و روحی او می شود. اضافه این که تمرکز لازم را بر روی درس های خود ندارد. چون این قبیل محصولات هم حاوی آرد سفید، میزان زیادی شکر و نگهدارنده ها و طعم دهنده های مصنوعی است.

برای صبحانه سالم برای کودکان چه کنیم؟

جالب است بگوییم در چند ماه اول زندگی شیر مادر تنها غذای کودک است. غذایی که ۵۰ درصد آن چربی است ولی نه تنها باعث بیماری کودک نمی شود که او را قوی می کند. نکته دوم این که ۷۰ درصد مغز از چربی تشکیل شده است و از آن جا که بچه ها باید به سرعت رشد کنند غذاهای حاوی چربی های سالم بهترین غذا برای رشد بدنی و مغزی آن ها است. متاسفانه سبک زندگی امروزی باعث شده که بیشتر ما به غذاهای آماده و فرآوری شده رو بیاوریم. ولی وقتش رسیده است که صبحانه سالم برای کودکان آماده کنیم.

خاگینه با شیر

به راحتی تخم مرغ را با کمی نمک و شیر هم بزنید و با روغن زیتون با حرارت بسیار ملایم سرخ کنید. در دقایق آخر کمی پنیر فتا روی آن بریزید. همراه با تکه ای نان صبحانه سالم و خوشمزه ای است. می توانید آن را در ظرف های کوچک شکل دار تهیه کنید. حتی اگر یک تخم مرغ ساده باشد، شکل گربه با چند تکه گوجه شکل قشنگی به صبحانه می دهد.

املت

کمی وقت می گیرد ولی ارزش آن را دارد که فرزند شما روز را با یک غذای سالم و مغذی شروع کند. در صورتی که وقت کمی دارید می توانید فقط با تخم مرغ و گوجه به سرعت آن را با روغن زیتون تهیه کنید.

اسموتی

همه کودکان و نوجوانان اسموتی ها را دوست دارند. هم خوردنش راحت است و هم وقت زیادی نمی گیرد. اسموتی یک صبحانه سالم برای کودکان است. بخصوص برای بچه هایی که بعد از بیدار شدن از خواب نمی توانند صبحانه بخورند انتخاب خوبی است. کافی است نیم ساعت قبل از این که او را از خواب بیدار کنید اسموتی شیر موز، موز با توت فرنگی، آووکادو و موز را برایش آماده کنید. با کمی وانیل، یک زرده تخم مرغ، دارچین، پودر کاکائو و روغن یا پودر نارگیل هر روز طعم جدیدی به اسموتی بدهید.

صبحانه های معمول ولی بسیار سالم و متنوع

پنیر و گردو، یک تخم مرغ ساده پخته با نان شیرمال، پنیر و کره، کره و عسل، خامه و عسل از دیگر صبحانه های رایج و سالمی است که حداقل می توانید یکی دو روز از هفته را به آنها اختصاص دهید.

پنکیک

این هم صبحانه ای است که بیشتر بچه ها دوست دارند. مغذی و سالم است به شرط آن که خودتان آن را در خانه تهیه کنید و از مواد آماده بازار استفاده نکنید.

سالاد اولویه

هر چند این سالاد مشهور فرانسوی بیشتر برای شام در کنار غذاهای دیگر تهیه می شود، ولی می توانید کمی از آن را برای صبح نگه دارید و همراه با نان چند غله ای یا سبوس دار برای کودک و نوجوان خود سرو کنید.

.

منبع : new.ksabz.net