آکاایران: زنان یکی از مهم ترین افراد در تشکیل بنیان خانواده هستند و اگر در خانه ای زن از لحاظ جسمی و یا روحی بیمار باشد، نشاط از خانواده دور می شود و این موضوع می تواند حتی سبب از هم پاشیدن جامعه شود. بارداری خانم ها در سنین بالای 40 سال از موارد پرخطر است و موجب ایجاد برخی علائم در طول دوره ی بارداری می شود.

دکتر نفیسه ثقفی در خصوص هفته سلامت بانوان با اشاره به مهمترین بیماری های پرخطری که سلامت زنان را تهدید می کند،وی ادامه داد: برای داشتن محیطی پویا و زنده باید به فکر سلامت و نشاط خانم ها از هر جهت بود و برای رسیدن به این نتیجه در درجه اول باید آگاهی خانم ها را افزایش داد و زنان را نسبت به بیماری هایی که سلامت آنان را به خطر می اندازد واقف کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: یکی از مراحل بسیار مهم زندگی خانم ها که اگر به خوبی مدیریت و برنامه ریزی نشود صدمات غیر قابل جبران و مرگ و میر را به دنبال خواهد داشت؛ دوران بارداری و ۴۲ روز اول پس از زایمان است.

این متخصص زنان تصریح کرد: به همین دلیل خانم هایی که خواستار فرزند هستند حتما قبل از تصمیم به باردار شدن مشاوره قبل از بارداری را در کلینیک های مشاوره که به وفور در استان وجود دارد انجام دهند.

عضو گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تفکر اشتباه در برخی زنان از نظر سلامتی جهت باردار شدن اشاره کرد و گفت: گاه ممکن است خانمی دارای بیماری یا زمینه برخی بیماری ها بوده؛ اما از این بیماری اطلاعی نداشته باشد و تنها به سلامت ظاهر خود اکتفا کرده و با باردار شدن موجبات ظهور این بیماری را ایجادکند.

دکتر ثقفی خاطر نشان کرد: لازم است تا تمامی زنان در مرحله قبل از بارداری و سه ماه زودتر از باردار شدن به متخصص زنان و یا مشاورین مراکز بهداشت مراجعه کرده و مراقبت های لازم را دارا باشند؛ زیرا برخی بیماری ها با باردار شدن فرد تشدید و برخی بیماری های وجود دارد که باردار شدن زن در صورت وجود این بیماری های ممنوع می باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: در برخی موارد پس از بارداری باید داروی بیمار تغییر پیدا کند تا به جنین صدمه وارد نشود.

وی به بیماری های پرخطر در حوزه سلامت زنان اشاره کرد و افزود: از مواردی که فرد را در گروه بیماران پرخطر قرار داده و نیاز به مراقبت وبژه را به دنبال دارد، بارداری خانم ها در سنین بالای ۴۰ سال می باشد؛ جدای از سن که به تنهایی می تواند موجب بروز برخی علائم در طول بارداری برای این زنان شود؛ عدم بررسی قبل از بارداری می تواند ابتلا به برخی بیماری های مزمن فاقد علائم ظاهری را به دنبال داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: خانم هایی که سابقه بد مامایی داشته و تا کنون چند جنین فوت شده در داخل رحم داشته اند، زنانی که سابقه چندین سقط را تجربه کرده اند و یا خانم هایی که چندین بار سزارین کرده اند نیز در گروه پرخطر از نظر ابتلا به بیماری های تهدید کننده سلامت زنان قرار می گیرند.

این متخصص زنان تاکید کرد: خانمی که چندین نوبت فرزندان خود را به شیوه سزارین به دنیا آورده در خطر ابتلا به چسبندگی جفت و خونریزی های شدید قرار دارد و متاسفانه در حال حاضر شایع ترین علت مرگ و میر مادران پس از زایمان، خونریزی است؛ که یکی از شایع ترین دلایل این خونریزی ها سزارین قبلی ها می باشند.

مصرف سیگار بدترین اقدام در زنان باردار است

عضو گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مشاوره قبل از بارداری زنان مبتلا به دیابت اشاره و خاطر نشان کرد: خانم های معتاد به هر علتی و به هر ماده ای که اعتیاد دارند باید قبل از بارداری مشاوره شوند. اعتیاد به سیگار به عنوان یکی از بدترین اعتیادهایی است که می تواند عوارض متعدد جنینی و مادری را ایجاد کند .

وی افزود: خانم هایی که مبتلا به بیماری صرع هستند نیز باید مراقبت های لازم را در این خصوص دارا باشند. البته بیشترین مشکل در خصوص زنان مبتلا به صرع پنهان کردن این بیماری توسط خانم ها از همسرانشان است؛ که موجب می شود یا درمان را به شکل پنهان دنبال کنند و یا به هیچ عنوان به سمت درمان این بیماری نروند.

زنان دارای بیماری های کلیوی و کبدی شاوه قبل از بارداری شوند

عضو گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: از دیگر بیماری های پرخطر در حیطه زنان بیماری های کبدی می باشد؛ که به دلیل تغذیه های غلط اکنون کبد چرب در ایران بسیار شایع شده است.

دکتر ثقفی گفت: ممکن است این بیماری در موارد پیشرفته موجب مرگ در دوران بارداری مادر شود و باید خانم ها قبل از بارداری بررسی کبدی شوند.

وی بیماری های کلیوی را نیز مهم دانست و گفت: کلیه در دوران بارداری از جمله اجزایی محسوب می شود که بسیار دچار تغییرات شده و خانم هایی که دچار این بیماری هستند حتما قبل از بارداری باید شرایط خود را بررسی کنند.

دکتر ثقفی اظهار داشت: نکته قابل توجه کاهش ظرفیت ریه در صورت بروز بیماری ها است و این در حالی است که خانمی که باردار می شود برای رساندن اکسیژن لازم به جنین باید ظرفیت ریه خود را افزایش دهد تا اکسیژن کافی به جنین برسد در صورت بروز بیماری ریوی باید زنان قبل از بارداری مشاوره لازم را دارا باشند.

.

منبع : hidoctor.ir