آکاایران: زنان باردار شاغل باید چه نکاتی را رعایت کنند

bxs1

به طور کلی زنان باردار در دوران بارداری باید از خود مراقبت کنند اما زنان باردار شاغل کمی بیشتر باید مراقب خود باشند و نکاتی را رعایت کنند.
زنان باردار شاغل این نکات را رعایت کنند

امروزه اکثر زنان در دوران بارداری نیز مشغول به کار هستند، اما برای انجام کار نیازی به مرارت و سختی کشیدن نیست. شما می توانید با برخی از اقدامات معقول، باعث کاهش خستگی و کاهش بیماری در زمان بارداری در محیط کار شوید. زنان باردار می توانند با چند تغییر ساده در محل کار خود با ایمنی و خیال راحت به کار خود مشغول باشند.

1. اجتناب از مواد خطرناک و فعالیت های خطرناک
بعضی از مواد شیمیایی تاثیر منفی بر رشد جنین دارند. علاوه بر این، برخی از فعالیت ها مانند بلند کردن اجسام سنگین یا انجام کار در محیطی که دارای اشعه ایکس است، برای زنان باردار بسیار خطرناک هستند. اگر شما در زمان بارداری و شیردهی در چنین محیطی خطرناکی کار می کنید، باید تقاضای انتقال به محیط امن تر که در آن از مواد شیمیایی و اشعه ایکس خبری نیست منتقل شوید.
– اگر شما در یک محیط صنعتی که با مواد شیمیایی سر و کار دارد کار می کنید، باید به دنبال این باشید که چه موادی برای شما ایمن و چه موادی می تواند برای شما و جنین تان مضر باشد.
– با حقوق قانونی خود آشنایی کامل داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که محل کار شما آنها را نقض نمی کند.

2. محل کار خود را با وضعیت خود تطبیق دهید
سعی کنید کار خود را به راحترین وجه ممکن انجام دهید. اگر به صورت نشسته کار می کنید، سعی کنید یک صندلی راحت را برای این کار انتخاب کنید. اگر ایستاده کار می کنید، تقریبا فضایی به اندازه یک متر پیش رو خودتان را خالی کنید. اگر پشت رایانه هستید، دقت کنید تا ارگونومی بدنتان حفظ شود. اگر در محیطی مثل خرده فورشی ها کار می کنید، سعی کنید با استفاده از یک بازوی مکانیکی کمکی اجسام را جا به جا کنید تا نیازی به خم و راست شدن نداشته باشید.زنان باردار

3. از کارفرمای خود برای انجام یک سری امور کمک بخواهید
با کار فرمای خود درباره پیاده سازی یکسری امکانات معقول برای رفای کار خود کمک بگیرید و مشکلات خودتان را با او در میان بگذارید. اگر قصد باردار شدن ندارید، می توانید فاقد هیچ گونه مشکلی به کار های خود ادامه دهید. حتما در مورد قانون برای زنان باردار در محیط کار اطلاعات کافی داشته باشید تا در صورت لزم آنها را مطالبه کنید.
– به عنوان مثال؛ ممکن است لازم باشد، بگویید در طول مدت کار بیشتر از یک کارمند معمولی نیاز به استراحت دارید.
– اگر شما نیاز به تفریحات بیشتر دارید، می توانید بگوئید:«آیا می توانم به جای یک ناهار طولانی، این کار را در بخش ها و زمان های کوتاهتر در فواصل بیشتر انجام دهم، چرا که نیاز یک زن باردار با یک آدم معمولی فرق دارد.
– اگر در زمان انجام کار وقت پزشک دارید، این مسئله را باید با کارفرمای خود در میان بگذارید تا در حین کار دچار مشکل نشوید. می توانید بگویید که من در وقت کاری با پزشک خود وقت ملاقات دارم. در مورد چگونگی زمان بندی با کارفرمای خود به توافق برسید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

4. پوشیدن کفش و لباس راحتی
ممکن است لباس های معمولی ای که همه روزه می پوشیدید، هنوز هم مناسب شما باشد اما می تواند به طور ناراحت کننده ای به بدنتان فشار بیاورد. با لباس هایی که برای همین منظور در بازار عرضه می شود، می توانید ناراحتی های حاصل از لباس های معمولی را از بین ببرید و احساس خوبی داشته باشید. همچنین شاید مجبور باشید، کفش خود را نیز عوض کنید. شما باید کفش هایی را انتخاب کنید که خاصیت کش آمدن داشته باشد تا در صورتی که پاهای تان کمی ورم کرد، مشکلی برای حرکت کردن به وجود نیاید.
– استفاده از کف پوش برای کفش تان می تواند یک راه حل خوب برای رهایی از گرفتگی پا باشد.

5. خوردن خوراکی مختصر و مکرر، این کار به نفع شما است
خوردن مکرر تنقلات سالم به حفظ سطح انرژی شما کمک می کند این کار زمانی که بدنتان به کالری بیشتری نیاز دارد بکارتان می آید و کاملا به نفع شما خواهد بود. و همچنین برای کسانی که تهوع و سوزش سر دل صبحگاهی را تجربه می کنند بسیار مفید است.

6. حتما تنقلات سالم را باخود به محل کار ببرید
– میوه های تازه، میوه های خشک، آجیل، کلوچه های کوچک، پنیر، شیر و نوشیدنی های غیر لبنی و آب می تواند گزینه خوبی برای باشد.
– سعی کنید از خوردن غذاهای بی کیفیت با میزان قند بالا جلوگیری کنید.خوردن این مواد می تواند برای شما احساس خستگی به همراه بیاورند.
– با کارفرمای خود در مورد شرایط خود و میان وعده هایی که قرار است سر کار بخورید صحبت کنید.

7. اجتناب از حالت تهوع
حالت تهوع در میان زنان باردار حالت های گوناگونی دارد. عموما یک چیزی سبب می شود تا معدشان بهم بریزد. این شاید دشوار باشد که بفهمییم چه چیزی امکان دارد باعث ایجاد تهوع شود. ممکن است در موقع ایستادن در محل کار و یا رفتار برخی از کارمندان باعث بروز حالت تهوع در زنان باردارد شود. در ادامه با برخی از رفتار ها که ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در زنان باردار شود آشنا می شویم.
– بوی مواد غذایی
– عطر و بوی خاص
– قهوه
– غذاهای پر چرب
– محرک های بصری، مانند تماشای تصاویر دردناک
– دود حاصل از سیگار و یا مواد دیگر

8. مصرف دارو های ضد تهوع
برخی از داروهای ضد تهوع مخصوصا برای زمان بارداری درست شده اند. از اینگونه داروها برای رفع تهوع استفاده کنید. شما می توانید برای انتخاب بهترین دارو با پزشک خود صحبت کنید. برخی از این دارو ها می توانند همراه با کسالت صبح گاهی باشند و تراوت و شادابی شما را برای انجام کارهای روزمره بگیرند پس در انتخاب دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید و سرخود چیزی را مصرف نکنید.
– مکمل هایی مانند B6 ممکن است بتوانند به شما کمک کنند.
– داروی Dramamine برای استفاده در دوران بارداری تایید شده است.
– داروهای تجویزی مانند دکسیلامین و پیریدوکسین برای استفاده در بارداری مورد تایید قرار گرفته اند، اما مشخص شده اند که باعث ایجاد خواب آلودگی می شوند.
هشدار:«هیچ دارویی، حتی ویتامین ها را در زمان بارداری فاقد هماهنگی با پزشک خود مصرف نکنید.»

9. به فکر جایگزین های طبیعی باشید
همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. در ابتدای کار شما باید کشف کنید چه چیزی باعث تهوع شما می شود این موضوع برای هر فردی متفاوت است سپس باید به دنبال جایگزین های مناسب طبیعی باشید که برای شما مفید است شما باید امتحان کنید تا به نتیجه درست برسید:
– نعناع (اسانس، چای یا آب نبات)
– زنجبیل (چای، شکلات های سفت، جویدن زنجبیل و یا مکمل ها)
– درمان طب فشاری (مانند دستبند بیماری های حرکتی)
– طب سوزنی
– هیپنوتیزم
– آروماتراپی

10. نحوی درست برخورد با سوزش سر دل
یکی دیگر از مشکلات گوارشی در طول بارداری، سوزش سر دل است. شما برای رفع این مشکل چند گزینه پیش رو دارید. یا می توانید از خوردن غذاهای مثل؛ سس گوجه فرنگی، غذای چرب، غذای تند، مرکبات، یا لبنیاتی که باعث سوزش سر دل می شوند اجتناب کنید و یا می توانید از داروهای مورد تایید استفاده کنید.
– بعضی از داروهای مورد تایید OTC برای سوزش سر دل شامل:Tums، Mylanta، Maalox یا Pepcid می باشند.
– اگر سوزش سر دل شدید باشد، ممکن است پزشک شما Zantac یا Tagamet را به شما توصیه کند.

11. نگذارید بدنتان کم آب شود
سعی کنید که بدنتان را با کمبود آب رو برو نکنید به ویژه اگر شما مستعد ابتلا به بیماری صبحگاهی هم باشید. بیاد داشته باشید وقتی نیاز بدنتان به آب را تامین کنید این موضوع در زمان حاملگی برای سلامت و احساس راحتی کردنتان کمکتان می کند. در ضمن آب آشامیدنی بعد از خوردن غذا نیز ممکن است به جلوگیری از سوزش سر دل موثر واقع شود.
– آب فاقد افزودنی بهترین گزینه برای مصرف است برای شما است، اما آب میوه های سالم وطبیعی مثل، آب نارگیل، شیر غیر لبنی و آبمیوهای دیگر گاه به گاه می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند.
– بعد از استفراغ کردن مصرف مایعات بسیار مهم است.
– برای بعضی از زنان باردار مصرف آب جوش وقتی که خنک شد می تواند به کاهش تهوع کمک کند.

12. مواد غذایی غنی از آهن را مصرف کنید
خستگی ممکن است به علت کم خونی یا کمبود آهن در بدن باشد که این موضوع در زمان بارداری بسیار شایع است. شما می توانید برای مقابله با کم خونی و افزایش سطح انرژی خود از موادی که سرشار از آهن هستند استفاده کنید.
– برخی از غذاهای غنی از آهن عبارتند از:گوشت، مرغ، اسفناج (و دیگر سبزیجات با بگ تیره)، کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین، لوبیا و غلات غنی شده با آهن، می توانند جایگزین مناسب برای رفع کمبود آهن در بدنتان باشند.
مکمل آهن نیز می تواند یک گزینه برای جبران کمبود آهن در بدنتان باشد اما این ماده می تواند موجب ناراحتی معده شود، بنابراین ممکن است انتخاب خوبی برای شما نباشد.

13. زمان بندی کوتاه و مکرر داشته باشید
کوتاه کردن زمان کار، و ایجاد وقفه های مکرر در آن می تواند به تقویت انرژی شما در هنگام کار کمک کند. استراحت چند دقیقه ای در یک محیط تاریک می تواند به بدنتان اجازه دهد تا انرژی کافی برای ادامه کار برای شما فراهم شود، این کار می تواند خلق و خوی شما را نیز آرام کرده و از خستگی حاصل از کار بکاهد. چنین وقفه ها را اغلب در طول روز کاری خود انجام دهید.
– با کارفرمای خود درباره کارهای کوتاه مدت در برنامه روزانه کاری خود صحبت کنید.

14. تناسب اندام خود را حفظ کنید
شاید داشتن تناسب اندام در دروان باردای از ذهنتان فاصله بگیرد. (به ویژه اگر احساس خوبی نداشته باشید) با این حال داشتن تناسب اندام و حفظ آن در دوران بارداری می تواند به افزایش سطح انرژی به شما کمک کرده و برای سلامتی شما و کودکتان بسیار مفید واقع شود.
– سعی کنید بعد از کار هر شب پیاده روی کنید (یا حتی در هنگام ناهار).
– به دنبال کلاس های تناسب اندام قبل از تولد (مانند یوگا، Zumba، یا ایروبیک در آب) در محل سکونت خود باشید.
– مراقب باشید که بیش از حد به خودتان فشار نیاورید.

15. زود به رختخواب بروید
بهترین راه برای مقابله با خستگی در زمان بارداری این است که تا آنجا که امکان دارد بخوابید. سعی نکنید در هنگام شب خودتان را با وظایف و کارهای گوناگون مشغول کنید. استراحت کردن برای اشخاص باردار خیلی بیشتر از انجام دادن یکسری کارهای خانگی است به خواب خود اهمیت دهید که هم برای سلامتی شما و هم برای فرزندی که با خودتان حمل می کنید، بسیار مفید است.

16. تصمیم بگیرید که حاملگی خود را با همکاران در میان بگذارید
بسیار از زنان تا از سه ماهه اول بارداریشان نگذشته باشد باردار بودن خود را مخفی می کنند. با این حال ممکن است شما از بیماری صبحگاهی شدید رنج ببرید این کار باعث می شود که شما زودتر باردار شدن خود را به همکاران و یا مسئول مورد نظر بگویید تعیین کنید که چه زمانی باید کارفرمای شما از وضع تان با خبر شود و یا چه کسانی لازم است از بارداربودنتان مطلع باشند.

17. حقوق خود را بشناسید
درباره حقوق قانونی خود در رابطه با کار و حاملگی اطلاعات کافی را جمع آوری کنید. معمولا قانون های هر کشور با هم فرق دارد شما می توانید با خواند قانون مربوط به دوران حاملگی و کار در کشور خود به نکات جالبی دست یابید که تا آن زمان از آن موارد بی اطلاع بوده اید.

18. در مورد مرخصی زایمان برنامه ریزی کنید
شما می توانید برای زمان گرفت مرخصی زایمان با کار فرمای خود صحبت کنید همچنین برای روزهای پیش بینی نشده نیز باید برنامه ریزی داشته باشد و ترجیحا کار فرمای خود را از این گونه موضوعات که آنی پیش می آیند باخبر کنید. سعی کنید قبل از آنکه مرخصی زایمان بگیرد محل کار خود را مرتب کرده و لوازم شخصی خود را بردارید و پس از تحویل دادن وسایلی که در اختیارتان بود محل کار خود را ترک کنید.
«توجه داشته باشید امکان دارد یکسری افراد خارج از سیستم که با محیط کار شما در ارتباط هستند و شما رابط بین شرکت و شخص و یا اشخاص مورد نظر هستید حتما زمان مرخصی زایمان خود را با اینگونه اشخاص در میان بگذارید تا در صورت نبودن شما گمراه نشود».

.

منبع : pezeshk.us