آکاایران: واژن چیست؟ این عضو حساس و مهم در زنان که سلامت عمومی بدن شان را تامین می کند. واژن هم از فردی به فرد دیگر دارای تفاوت هایی است که در این متن با آن بهتر آشنا خواهید شد.

نبض ما– واژن یک لوله الاستیسیته و عضلانی است که از قسمت بیرون بدن تا رحم در داخل بدن ادامه دارد. واژن در حفره لگن خلفی مثانه و قدامی راست روده قرار دارد. طول واژن به طور معمول هشت تا دوازده سانتی متر است که در طول رابطه جنسی و زایمان گسترش می یابد.

سطح داخلی مهبل (واژن) در طی مقاربت جنسی، انعطاف پذیری و افزایش اصطکاک دارد. پوشش داخلی لگن از بافت شکمی تشکیل شده و این بافت، باعث حفاظت از لایه های زیرین واژن می شود.

ترشحات تولید شده توسط واژن به وسیله واژن و PH اسیدی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و مخمرها صورت می گیرد.

در طول رابطه جنسی، واژن مانند یک ظرف عمل می کند و اسپرم را به رحم و لوله های فالوپی انتقال می دهد. ساختار کششی مهبل (واژن) اجازه می دهد تا هنگام وارد شدن آلت تناسلی مرد، در طول و قطر به کشش لازم برسد.

در طی زایمان هم، واژن به عنوان کانال تولد جنین از رحم و خارج از بدن مادر عمل می کند. یک بار دیگر، کشش مهبل (واژن) اجازه می دهد تا به میزان قابل توجهی  باز شده و جنین از آن خارج شود.

واژن یک عضو ارگانیک الاستیک، عضلانی است که رحم را با اندام های بیرونی خارجی متصل می کند. مهم است که به یاد داشته باشید که ظاهر واژن و اندام تناسلی زن می تواند در شکل، اندازه، رنگ، بافت و ظاهر کلی با زنان دیگر، متفاوت باشد.

با انواع واژن بیشتر آشنا شوید! با انواع واژن بیشتر آشنا شوید!

انواع واژن

شکل واژن در زنان می تواند متفاوت باشد:

زائده داخلی لابیا: یکی از اشکال واژن به صورتی است که لب های درونی (labia minora) به طور کامل توسط لب های بیرونی (labia majora)  تحت پوشش دهی قرار گرفته است و برجستگی لابیا در بخش داخلی قرار داشته و مشخص نیست.

زائده خارجی لابیا: یکی دیگر از اشکال واژن به صورتی است که لب های درونی (لابیا) خارج از لب بیرونی بوده و به صورت برجستگی  آویزان است.

واژن پف دار: در این شکل، لب های درونی و بیرونی، پایین تر از استخوان لگن قرار دارد.

در نوع دیگر واژن، گستردگی واژن در بالا و لب های داخلی بیشتر بوده و به سمت پایین متمایل است.

با انواع واژن بیشتر آشنا شوید! با انواع واژن بیشتر آشنا شوید!

واژن لاله شکل: در این شکل، واژن مانند جوانه شکوفا شده گل بوده و لب های داخلی از طریق لب های بیرونی احاطه شده است.

ممکن است شکل ظاهری یا اندازه واژن در هر زنی متفاوت باشد اما انعطاف پذیری بالا و عملکرد واژن در هر شکلی، یکسان بوده و همه آنها را منحصر به فرد و دلپذیر می کند.

اندازه سوراخ واژن چقدر است؟

اندازه های کلی واژن به ترتیب به صورت زیر است:

در حالت عادی: طول= 3.5-4 اینچ، قطر= <1 اینچ یا به قطر= 1.5-2.5 اینچ

طول واژن تا رحم: 8-12 اینچ

قطر در حالت ارتجاعی: 2.5-3 اینچ

طول واژن تا رحم چقدر است؟

طول واژن تا رحم معمولا هفت تا نه سانتیمتراست.

با انواع واژن بیشتر آشنا شوید! با انواع واژن بیشتر آشنا شوید!

علت احساس فشار  و درد در واژن

علائم خاصی از درد و ناراحتی واژن، بسته به علت اصلی، متفاوت است. به عنوان مثال، Vestibulitis ولوو یک بیماری است که تنها زمانی که فشار روی مهبل (واژن) شما وجود دارد؛ ایجاد درد شدید می کند.

در مقابل، vulvodynia  هم نوعی  بیماری است که باعث درد مزمن  و ثابت در ناحیه واژن می شود. درد واژن بسته به شرایط خاصی ممکن است با علائم زیر همراه باشد که هر کدام ممکن است علت خاصی دارا باشند :

  • سوزش
  • خارش دردناک
  • احساس گرگرفتگی و داغی
  • خستگی
  • درد در هنگام مقاربت

اگر درد واژن شما ناشی از عفونت باشد، ممکن است تخریب واژن غیر طبیعی ایجاد شود. به عنوان مثال، در صورتی که بوی نامطبوعی در ناحیه واژن ایجاد شود، این مشکل می تواند براثر عفونت مخمر یا باکتریایی باشد.

با انواع واژن بیشتر آشنا شوید! با انواع واژن بیشتر آشنا شوید!

مطالب مرتبط

درمان و زمان تشخیص حاملگی مولار

علل افت فشار خون در بارداری

علت حاملگی خارج رحم چیست؟

همه چیز در مورد هفته 30 بارداری

درد واژن ممکن است به ناحیه واژن شما محدود شده یا ممکن است از لگن تا گردن رحم را در برگیرد. بنابراین، شایع ترین علت درد واژن، عفونت است.

سایر علل بالقوه درد واژن عبارت اند از:

– آسیب های ناشی از روابط جنسی، زایمان، جراحی یا سایر موارد در روش های پزشکی – آتروفیس وولوواژینال به علت – کاهش استروژن پس از یائسگی

– بیماری درد واژن و فرج

– سرطان گردن رحم

– درد واژن همچنین می تواند بر اثر بیماری به نام مقاربت دردناک ایجاد می شود. این مشکل می تواند ناشی از روش های نادرست در طی رابطه جنسی، تغییرات هورمونی یا عدم تحریک جنسی باشد. درد واژن می تواند بر اثر شرایط روحی مانند سابقه سوء استفاده جنسی نیز ناشی شود.

در برخی موارد، پزشک ممکن است قادر به تعیین علت درد واژن نباشد. در این گونه مواقع اصطلاح پزشکی ولوودینیا را برای درد مزمن واژن با علت ناشناخته  به کار می برند.

انواع ترشحات واژن

زمانی که ترشحات واژن زیاد می شود اغلب زن ها نگران شده و به پزشک مراجعه می کنند. در واقع مشکل ترشحات واژن،  مشکل اکثر زنان  است.

اما می توان گفت که در بسیاری مواقع ترشحات واژن طبیعی بوده و مشکل خاصی ایجاد نمی کند. نکته قابل توجه در ترشحات واژن، رنگ ترشحات است که بیشتر بر طبق رنگ آن می توان مشکل را تشخیص داد.

در حالت عادی، تخلیه ترشح واژن به صورت مایعی است که در واژن و دهانه رحم ایجاد می شود. این مایع سیال، سلول های مرده و باکتری ها را حمل کرده و از واژن تخلیه می کند تا واژن تمیز نگه داشته شده و از عفونت جلوگیری شود.

همچنین تخلیه واژینال در مقدار کم و به رنگ روشن تا شیری، طبیعی بوده و این ترشحات ممکن است یک بوی ناچیز داشته باشد، اگر چنانچه بوی ناخوشایندی داشته باشد، علامتی از عفونت است.

با انواع واژن بیشتر آشنا شوید! با انواع واژن بیشتر آشنا شوید!

انواع ترشحات واژن عبارت اند از:

ترشح سفید

در صورتی که ترشحات واژن متراکم و سفید رنگ بوده و با علائم دیگری مانند خارش، سوزش و تحریک، همراه باشد احتمالا به علت عفونت مخمری است. اما اگر این علائم وجود نداشته باشد، این ترشحات طبیعی است.

ترشح زرد

ترشح زرد رنگ، تخلیه ای غیر طبیعی است، زیرا موضوع نشانه ای از عفونت باکتریایی یا عفونت های جنسی است.

ترشح قهوه ای رنگ

ترشحات قهوه ای رنگ  ممکن است در طی دوره های نامنظمی ایجاد شود. ترشحات قهوه رنگ ممکن است نشانه ای از بیماری جدی بوده و بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود.

این مشکل می تواند نشانه ای از سرطان رحم یا گردن رحم باشد. علاوه بر این، در طی دوران یائسگی، خونریزی واژینالی طبیعی نبوده و نیاز به پیگیری است.

ترشح سبز رنگ

تخلیه ترشح سبزرنگ طبیعی نیست. این  ترشح علامت عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله از راه جنسی است.

با انواع واژن بیشتر آشنا شوید! با انواع واژن بیشتر آشنا شوید!

ترشحات عفونت مخمر

عفونت مخمری که از طریق افزایش رشد قارچ در واژن ایجاد می شود به صورت ترشحات سفید، همراه با خارش، قرمزی، تحریک و سوزش است.

تقریبا 90 درصد از زنان در بعضی از مراحل زندگی خود، یک بار به عفونت مخمری مبتلا می شوند. عفونت های مخمری مسری نیستند و کرم ضد قارچی فاقد نسخه برای استفاده و درمان در دسترس است.

توصیه می شود که از تمام  تغییرات طبیعی و غیر طبیعی در ترشحات واژن آگاهی داشته باشید. این موضوع  به بیماران اجازه می دهد تا عفونت و سایر مشکلات را شناسایی کنند.

در صورت بروز هر گونه مشکل غیر عادی همراه با سوزش، خارش، درد و ترشحات غیر طبیعی، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نبض ما– مترجم مهناز ضحاکی


.

منبع : nabzema.ir