آکاایران: بارداری در سن بالا به بارداری بعد از ۳۵ سالگی گفته می شود. میزان توانایی و احتمال باروری زنان در سنین بین ۳۵ تا ۳۹ به حدود یک چهارم کاهش می یابد و در سنین بین ۴۰ تا ۴۵ سالگی توانایی در باروری، ۹۵ درصد کمتر از دهه سوم زندگی آن ها خواهد بود.

آکاایران: بارداری در سن بالا (همه چیز در مورد بارداری بعد از 35 سالگی)


سن در بارداری فاکتوری موثر است. هرچه بارداری در سن بالا تری اتفاق افتد با چالش‌های بیشتری مواجه می‌شوید. بسیاری از خانم‌های بالای 35 سال بارداری و زایمان طبیعی و فاقد مشکلی را از سر می‌گذرانند، اما آمارها نشان می‌دهد هرچه سن مادر بالاتر باشد امکان بروز مشکلات بیشتر است. به عنوان مثال، احتمال وجود بیماری‌های مزمن مثل فشارخون بالا، مشکلات قلبی و کلیوی، بیماری‌های سیستم ایمنی و دیابت نوع دو در خانم‌های با سن بالا بیشتر است؛ وجود این بیماری‌ها می‌تواند باعث بروز پیچیدگی در بارداری گردد. همچنین مادران مسن‌تر از ریسک بیشتری برای سقط جنین و ناهنجاری‌ها ژنتیک در فرزندان برخوردار هستند. علاوه‌بر این خانم‌های مسن‌تر زودتر از خانم‌های جوان‌تر خسته می‌شوند، گرچه یک رژیم غذایی بارداری مناسب و تمرین بدنی مداوم می‌تواند انرژی را افزایش دهد.

به خانم‌های باردار معمولا آزمایش‌های بیشتری پیشنهاد می‌شود؛ از جمله آنها می‌توان آمنیوسنتز نمونه برداری از پرزهای جفتی اشاره کرد. همچنین سن یک عامل تعیین‌کننده در هنگام زایمان است. در میان مادران بالای 35 سال به دلیل برخی مسائل عمل سزارین بسیار متداول‌تر است. در نهایت احتمال انجام بارداری با استفاده از درمان‌ها و فناوری‌های باروری در خانم‌های مسن‌تر بیشتر است؛ زیرا با افزایش سن، قدرت باروری کاهش پیدا می‌کند. اینگونه بارداری‌ها نیاز به مراقبت و نظارت دقیق‌تر داشته احتمال انجام سزارین در آنها بالاتر است. علی رقم همه‌ی این مشکلات، یک نکته‌ی مثبت هم وجود دارد. مادران بالای 35 سال، از تجربه‌ی بیشتری در زندگی نسبت به مادران جوان‌تر برخوردار بوده و معمولا شرایط مالی‌شان نیز بهتر است و این دو ویژگی در زمان بزرگ کردن فرزند بسیار به کمک‌شان خواهد آمد.

 

bxs1

تحقیقات نشان می‌دهد یک نوزاد در هر ده نوزاد از مادری بالاتر از 35 سالگی متولد می‌شود. اگر شما نیز در این سن قصد باردار شدن دارید نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

bxs2

بسیاری از متخصصان خطرات مربوط به دوران بارداری را با وضعیت سلامت مادر قضاوت می‌کنند. برای مثال یک زن 39 ساله با سابقه سلامت سالم در معرض خطر و مشکلات کمتری نسبت به یک زن جوانی قرار دارد که قصد باردار شدن داشته باشد. سلامت و تناسب یک زن بیشتر از سن او در بارداری موثر است.

 

bxs3

برای زنان بالای 35 سال بزرگترین پیشامد در بارداری، احتمال باردار نشدن آن‌ها می‌باشد. زنان بین 20 تا 24 سالگی بیشترین توانایی در باردار شدن را دارند. این توانایی و احتمال در رده سنی 35 تا 39 سالگی به حدود یک چهارم کاهش می‌یابد و در سنین بین 40 تا 45 سالگی توانایی در باروری، 95 درصد کمتر از دهه سوم زندگی آن‌ها خواهد بود. بنابراین اگر بیشتر از 35 سال سن دارید و اقدام به بارور شدن کرده‌اید و پس از گذشت 6 ماه هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اید حتما به مراکز ناباروری یا متخصص زنان و زایمان مراجعه نمائید.

 

bxs4

اگر شما در سنین میانسالی قرار دارید و قصد باروری دارید به احتمال زیاد همسر شما نیز در رده سنی شما قرار دارد و این سوال ممکن است برای شما پیش آید که تاثیر سن او در باروری شما به چه میزان است. بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که مردان مسن‌تر از 55 سال به احتمال زیاد صاحب فرزندی با سندرم داون می‌شوند؛ ولی این احتمال به آن اندازه نیست که برای شما جای نگرانی ایجاد کند. برخی از محققان پیشنهاد می‌کنند که بهتر است مردان قبل از 40 سالگی فرزند دار شوند؛ ولی این دیدگاه کمی محافظه‌کارانه است و همه با آن موافق نیستند. شاید در این خصوص انجام بررسی و تحقیقات بیشتری بر روی همسر شما نیاز باشد.

 

بارداری در سن بالا باعث چه خطراتی در فرزندتان خواهد شد؟

بارداری در سن بالا (همه چیز در مورد بارداری بعد از 35 سالگی)بارداری در سن بالا (همه چیز در مورد بارداری بعد از 35 سالگی)


افزایش احتمال اختلالات کروموزومی‌ و ژنتیکی، تولد نوزاد با وضعیت کم وزنی و نارس بودن از جمله مشکلاتی است که با افزایش سن رخ می‌دهد و می‌تواند فرزند شما را تهدید کند. برای مثال خطر نشانگان داون از یک نوزاد در 385 نوزاد متولد از مادر 30 ساله به یک نوزاد از 109 مادر 40 ساله می‌رسد. مشاوره ژنتیک اقدامی‌ عاقلانه است که به هنگام بارداری به آن توصیه می‌شود. اما اگر بالای 40 سال سن دارید، انجام مشاوره ژنتیک قویا به شما توصیه می‌شود. در مشاوره ژنتیک، پدر و مادر و متخصصانی حضور می‌یابند که زمینه تخصص آنها بررسی مشکلات همراه با بروز و یا خطر بروز نوعی اختلال ژنتیکی است. در مشاوره ژنتیک، اطلاعات موجود درباره ژنتیک انسان در مورد یک زوج به خصوص به کار گرفته می‌شوند. این اطلاعات تفسیر می‌شوند تا زوج بتوانند آن را درک کنند و براساس آن در مورد بچه‌دار شدن تصمیم‌گیری کنند. شاید هم لازم باشد برخی تست‌های به خصوص مانند آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای جفتی را در دوران بارداری و به منظور ارزیابی سلامت جنین انجام دهید.

 

بارداری در سن بالا می‌تواند فیزیک شما را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد؛ سینه‌هایتان بیشتر آویزان می‌شود و احساس از دست دادن قدرت عضلانی در شما بیشتر می‌شود. در خصوص این موارد و موارد مشابه شما می‌توایند با رژیم غذایی مناسب در بارداری و انجام ورزش‌های مناسب از تاثیر آن‌ها بکاهید. از هر فرصتی برای استراحت یا خواب مختصر استفاده کنید؛ مسئولیت‌های نوین بر عهده نگیرید؛ در شغل خود داوطلب انجام پروژه‌های بزرگ نشوید و به دلیل شرایط جدیدتان می‌توانید به درخواست‌های دیگران نه بگویید.

.

منبع : setare.com