کودکبارداری و زایمانپیشگیری از سرطان با حاملگی زیر 26 سال
,پیشگیری از سرطان,حاملگی و سرطان,سن مناسب بارداری
آکاایران: پیشگیری از سرطان با حاملگی زیر 26 سال

آکاایران: می دانید چه ارتباطی بین سرطان و بارداری وجود دارد؟ آیا سن بارداری بر سرطان زنان تاثیر گذار است؟ به گفته ی متخصصان افرادی که در زیر 26 سالگی بارداری را تجربه می کنند، تا حد زیادی از سرطان تخمدان جلوگیری می کنند. با دکتر سلام همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

 دکتر مونا ملک زاده در افتتاحیه کارگاه سرطان تخمدان افزود: کارگاه امروز با حضور اساتید برجسته انکولوژی زنان و رادیوانکولوژی برگزار و جدیدترین دستاورد ها و یافته های علمی در ارتباط با سرطان تخمدان مطرح شد.

وی در ارتباط با عوامل افزاینده و کاهنده خطر در سرطان تخمدان گفت: سن از جمله عواملی است که در ایجاد این سرطان نقش دارد و البته عامل خطری است که غیر قابل تغییر است، با افزایش سن میزان شیوع آن در زنان بیشتر می شود و از ۵۵ سالگی شیوع این سرطان شدت می یابد و نیمی از بیماران سن بیش از ۶۳ سال دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: چاقی نیز از دیگر عوامل بروز این سرطان است و به طور کلی زنانی که اندکس توده بدنی (BMI) بالاتر از ۳۰ دارند، بیشتر احتمال دارد به سرطان تخمدان مبتلا شوند.
ملک زاده با اشاره به اینکه زنانی که در سن کمتر از ۲۶ سال حاملگی کامل شده ای دارا باشند، کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می شوند، افزود: شیر دادن نیز خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد.
وی ادامه داد: مصرف قرص های درمان بارداری با سازو کار تحریک تخمک گذاری در استفاده بیش از یک سال و همچنین بارداری در سن بالای ۳۵ سال احتمال خطر را افزایش می دهد. از طرف دیگر هیسترکتومی و بستن لوله های رحمی و مصرف قزص های ضد بارداری نیز احتمال خطر را کاهش می دهد.

این رادیو انکولوژیست با بیان اینکه در ۹۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان تخمدان، بیماران هیچ سابقه فامیلی ندارند گفت: عامل ژنتیکی ۵ تا ۱۰ درصد در بروز این سرطان نقش دارد؛ همچنین بهره مندی از رژیم غذایی کم چربی و مصرف سبزیجات و میوه کافی و رژیم حاوی غلاتت غنی از فیبر و سبوس احتمال ابتلاء زنان را به سرطان تخمدان کاهش می دهد.
ملک زاده گفت: علائم سرطان تخمدان شامل نفخ شکم، بزرگ شدن شکم، ناراحتی و درد در شکم، سیری زودرس، اختلال در ادرار و مدفوع، تهوع و سوء هاضمه همچنین درد هنگام مقاربت و کمردرد است.
این متخصص کلینیکال انکولوژی افزود: خستگی مفرط و خونریزی واژینال پس از یائسگی و کاهش وزن از دیگر علائم ابتلا به این بیماری به شمار می رود.
وی یادآور شد: میزان شیوع سرطان تخمدان ۳ در ۱۰۰ هزار است که حدود یک سوم آمار جهانی است، این سرطان ۴۰ درصد از سرطان های دستگاه تناسلی زنان را شامل می شود.
ملک زاده در پایان گفت: کارگاه سرطان تخمدان یک کارگاه تعاملی برای فوق تخصصان زنان، فوق تخصصان سرطان، پزشکان عمومی، متخصصین عروق، انکولوژیست ها و ماما ها بوده است و برنامه های مدونی در این کارگاه ارائه شد.

tnews

.

منبع : hidoctor.ir

تبلیغات