آکاایران: مادر باردار و هشدارهایی برای قند خون

آکاایران: کسانی که دیابت بارداری دارند بهتر است به خورد و خوراک و تغذیه خود بیشتر اهمیت دهند و سعی کنند موادغذایی که در کنترل سطح قندخون آن ها تاثیرگذار هستند بیشتر مصرف کنند عارضه های زیادی ناشی از افزایش قند خون در زنان باردار ممکن است به وجود بیاید

بخش دوم- بارداری با تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیک بسیاری همراه است و بارداری سالم مستلزم تطابق متابولیک و هورمونی می باشد که هیپوتالاموس، هیپوفیز، پاراتیرویید، تیرویید و آدرنال را درگیر می کند.

نشانه های دیابت بارداری

نکاتی برای مدیریت برنامه غذایی در دوران ابتلا به دیابت بارداری

میان وعده های غذایی

میان وعده های غذایی می توانند در کاهش قند خون به خانم باردار مبتلا به دیابت بارداری کمک کنند. اگر فرد بین وعده های اصلی غذایی خود از میان وعده ها استفاده نکند، ممکن است به علت پایین آمدن قند خون دچار ضعف و سرگیجه شده و در نتیجه برای از بین بردن این حالات مجبور به استفاده از مواد غذایی با حجم بیشتری شود. پس داشتن 3 وعده غذایی اصلی و 3 میان وعده توصیه می گردد (وعده های غذایی بیشتر با حجم کم).

بیمار مبتلا به دیابت بارداری باید در برنامه غذایی خود ترکیبی از انواع گروه ها را داشته باشد. به عنوان مثال کربوهیدرات نباید تمام برنامه غذایی فرد را پر کند، چرا که باعث بالا رفتن سریع قند خون خواهد شد. خوردن کربوهیدرات به همراه پروتئین می تواند این اثر را کاهش دهد.

کربوهیدرات ها

غذاهای حاوی کربوهیدرات به گلوکز تبدیل شده و برای تأمین انرژی بسیار مفید می باشند. برای کمک به تنظیم میزان قند خون، لازم است مواد حاوی کربوهیدرات در 3 وعده غذایی اصلی و 3-2 میان وعده در روز تقسیم شوند. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات عبارتند از: نان و غلات صبحانه ، ماکارونی، برنج و رشته فرنگی، سیب زمینی و ذرت، حبوبات مانند لوبیا و عدس، میوه ها، شیر، ماست و شیر سویا غنی شده با ویتامین D.

در بعضی از موارد علیرغم تنظیم میزان مصرفی کربوهیدرات توسط خانم های باردار، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی می باشد. در این موارد نباید کربوهیدرات را از برنامه غذایی حذف کرد. در این موارد در روند درمان دیابت بارداری نیاز به استفاده از انسولین برای تنظیم میزان قند خون می باشد.

چربی

توصیه می شود فرد مبتلا به دیابت بارداری میزان چربی مصرفی خود را کم کند (به خصوص چربی های اشباع) و از چربی های سالم مانند روغن کانولا، زیتون و انواع روغن های اشباع نشده و روغن تهیه شده از مغز های خوراکی استفاده کند. به منظور محدود کردن میزان مصرفی چربی های اشباع در رژیم غذایی، گوشت مصرفی خود را از نوع کم چرب، مرغ فاقد پوست و لبنیات را کم چرب انتخاب نموده و از مصرف غذاهای آماده (بازاری) و فست فود خودداری نمایید.

مصرف چربی بیش از اندازه باعث ایجاد اضافه وزن شده و در نتیجه به صورت غیر مستقیم باعث بالا رفتن سطح قند خون خواهد شد.

پروتئین

مصرف روزانه 2 واحد پروتئین برای فرد مبتلا به دیابت بارداری توصیه می شود. مواد غذایی حاوی پروتئین عبارتند از: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و پنیر کم چرب. این مواد غذایی به طور مستقیم باعث تغییر در میزان قند خون فرد نمی شوند. شیر، ماست و حبوبات نیز منابع مهمی برای پروتئین می باشند.

کلسیم و آهن

نیاز به مصرف کلسیم و آهن در طول دوران بارداری افزایش می یابد. توصیه می شود فرد 3-2 وعده مواد غذایی کم چرب حاوی کلسیم در روز مصرف کند (1 واحد =250 میلی لیتر شیر یا شیرسویا غنی شده، 200 گرم ماست و یا 2 برش پنیر). آهن در گوشت قرمز، مرغ و ماهی به آسانی جذب می شود. به هر حال اگر فرد مبتلا به دیابت بارداری گیاهخوار بوده و یا تمایلی به استفاده از این مواد غذایی ندارد می تواند طبق صلاحدید پزشک از مکمل های حاوی کلسیم و آهن استفاده کند.

درمان دیابت بارداری

از جمله روش های درمان، رژیم غذایی اولین درمانی است که بکار گرفته می شود و گاهی در صورتی که خوب هدایت شود مناسب است. این نوع درمان شامل رژیم غذایی با محدودیت 2000 کالری در روز است که با کنترل قند خون، در 3 وعده غذایی و 2 عصرانه گنجانده می شود.

تمرینات بدنی متعادل و سازگار با بارداری همچون پیاده روی ملایم، شنا، ژیمناستیک سبک و … توصیه می شود که می تواند احتمال بروز دیابت بارداری را کاهش دهد و همچنین ورزش مناسب احتمال داشتن نوزاد چاق را در نزد مادران دیابتی کم می کند. در صورت عدم موفقیت، می توان درمان با داروی انسولین را پیشنهاد کرد.

این درمان فقط در صورتی می تواند تجویز شود که فرد بیمار از رژیم غذایی منظم جواب نگرفته باشد (3 یا 4 تزریق در روز).

.

منبع : hidoctor.ir