آکاایران: در ماه پنجم بارداری بدن تان چه تغییری می کند؟

آکاایران: در ماه پنجم بارداری بدن تان چه تغییری می کند؟

ماه پنجم بارداری مساوی با حرکات زیاد جنین است. در این ماه باید خودتان را برای یک بازی تن به تن آماده کنید. در این ماه شما به صورت واضح و مشخص تکان های جنین را حس می کنید. این اتفاق جزو ویژگی های مهم این ماه است به طوری که در مراجعه به پزشک حتما از شما درباره حرکات جنین سوال خواهد شد.
در این ماه باید خودتان را برای یک بازی تن به تن آماده کنید. ماه پنجم بارداری مساوی با حرکات زیاد جنین است. جنین حالا الگوی خواب و فعالیت مشخصی دارد و حتی گاهی ممکن است با سکسکه هایش شما را غافلگیر کند. در این ماه شما به صورت واضح و مشخص تکان های جنین را حس می کنید. این اتفاق جزو ویژگی های مهم این ماه است به طوری که در مراجعه به پزشک حتما از شما درباره حرکات جنین سوال خواهد شد. این اتفاق مهم و تغییرات دیگری که باید در این ماه انتظارشان را داشته باشید، همین جا با هم مرور می کنیم!

بدن تان چه تغییری می کند؟

در این ماه جنین شما به خصوص بعدازظهرهافعال تر می شود. شاید بتوانید حرکات جنین و حتی لگد زدنش را در اوایل این ماه ببینید. در پایان این ماه جنین شما یک الگوی منظم از فعالیت و خواب خواهد داشت، شاید حتی زمانی که شما تلاش می کنید استراحت کنید او فعالیت بیشتری داشته باشد. علائم فیزیکی شما در این ماه شامل موارد زیر است:

• خستگی، یبوست، سوزش معده، خونریزی بینی، خونریزی لثه ها، افزایش اشتها، تورم مچ پا، پادرد، رگ های واریسی، ترشحات سفید واژن، تنگی نفس، پشت درد و تغییرات رنگدانه پوست در این ماه ممکن است وجود داشته باشد.

کوچولو لگد می زند!

• در اوایل این ماه ضربان قلب شما به منظور رساندن اکسیژن بیشتر به جنین، افزایش پیدا می کند.

• در هفته بیستم شما وارد نیمه دوم بارداری می شوید. ناف شما به سمت رحم کشیده می شود و به همین دلیل ممکن است فشار وارد کند. رحم در حال رشد به ریه ها و معده فشار وارد می کند و همین موضوع مشکلات تنفسی برای مادر ایجاد می کند.

• حالا دیگر شکم شما بزرگ شده و ممکن است هنگام بستن کمربند ایمنی ماشین اذیت شوید اما همچنان باید با این مشکل کنار بیایید. کمربند را زیر شکم و در راستای باسن و ران ببندید و آن را روی شانه تان قرار دهید نه زیر بازو. باز شدن کیسه هوا می تواند یک مشکل بالقوه تلقی شود بنابراین بهتر است تا آنجا که امکان دارد در صندلی عقب بنشینید.

• سینه های شما همچنان بزرگ تر شده و نوک سینه های تان نرم تر می شود و نقطه های ریزی اطراف نوک سینه دیده می شود. این برجستگی ها غدد سباسه هستند که چربی ترشح می کنند.

• هورمون هایی که در این دوران ترشح می شوند ممکن است واریس ایجاد کرده و موجب درد پا شودند. برای کاهش رگ های واریسی بهتر است تا آنجا که امکان دارد سرپا نایستید. البته به خاطر داشته باشید که این رگ های واریسی بعد از تولد کوچولو کم کم ناپدید می شوند. در این حالت باید از پوشیدن جوراب های تنگ که جریان خون پاها را مختل می کنند و باعث بزرگ شدن سیاهرگ های پا و ایجاد واریس می شوند، خودداری کنید.

• در این ماه و البته باقی دوران بارداری ممکن است به دلیل ادرار بیش از حد و ناراحتی شبانه دچار بی خوابی شوید. خستگی دوباره نمایان می شود ولی اگر میزان خستگی زیاد بود حتما به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است نشانه کم خونی باشد.

• از ماه پنجم به بعد ممکن است مایع زرد و شفافی که آغوز نامیده می شود از سینه ترشح شود. این ترشحات ممکن است در اطراف نوک سینه بماند و خشک شود. در این حالت فقط با آب ولرم نوک سینه ها را شست وشو دهید، چراکه صابون و الکل باعث خشکی پوست و حتی زخم و ترک نوک سینه می شود.

• در اواسط این ماه ممکن است روی شکم تان احساس خارش داشته باشید که بهتر است لباس های گشاد با الیاف طبیعی بپوشید و حتما از لوسیون برای چرب کردن استفاده کنید.

• مچ پای تان ممکن است شروع به تورم کند چون آب بیشتری را در خود نگه می دارد و در پایان روز این ورم بیشتر خواهد شد. کفش راحت بپوشید. اگر این حالت با سردرد، تغییرات بینایی یا درد شکمی همراه بود حتما پزشک را در جریان بگذارید، چون ممکن است نشانه ای از فشار خون بالا در دوران بارداری باشد.

• در اواخر این ماه بزرگ شدن رحم ممکن است با فشار به دنده پایین کمی احساس درد ایجاد کند که برای تسکین آن باید از ماساژ استفاده کنید.

• هورمون ها ممکن است بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهند و شما دیگر با لنزهای تماسی احساس راحتی نکنید، بنابراین توصیه ما این است که در دوران بارداری از خریدن لنز خودداری کنید.

استروژن زیاد می شود

در طول ماه چهارم یا پنجم، ممکن است میل جنسی افزایش ناگهانی بیابد. این طبیعی است چون در این دوره بدن استروژن زیادی تولید می کند. تخمدان ها در یک روز به اندازه سه سال یک زن غیرباردار استروژن تولید می کنند و از آنجا که حالت تهوع و خستگی سه ماهه اول از بین رفته است، احساس تحریک بیشتری می کنید.

کوچولو چه شکلی است؟

در این دوره جنین رشد سریعی پیدا می کند و وزنش به حدود 250 گرم می رسد. در این مرحله یک ماده سفید پنیر مانند روی پوست جنین تشکیل می شود که وظیفه این ماده حفاظت پوست جنین از مایع اطرافش است. در پایان این ماه موهای سر جنین شروع به رشد می کنند و اگر کودک دختر باشد رحم او شروع به ساخته شدن می کند. اگر شکم تان گاهی اوقات دچار حرکات پرشی منظمی می شود، اصلا نگران نباشید چون ممکن است جنین شما در حال سکسکه باشد.

آزمایش های ماه پنجم

کارهایی که پزشک در این ماه برای تان انجام می دهد تقریبا مشابه ماه گذشته است. متخصص زنان، وزن، فشار خون، ادرار، ضربان قلب جنین، اندازه و شکل رحم، ارتفاع بالای رحم، تورم مچ پا و تغییرات بینایی را در شما بررسی خواهد کرد اما برخی از زنان در معرض خطر ممکن است آزمایشی به نام کوردوسنتز را به منظور تشخیص ناهنجاری های کروموزومی انجام دهند. در این آزمایش یک سوزن توخالی از طریق دیواره شکم مادر وارد ورید بندناف شده و نزدیک جفت مقداری از خون نوزاد را خارج می کند. این آزمایش حتما باید بعد از هفته 18 بارداری انجام شود چون باید اطمینان حاصل شود که رگ های خونی به اندازه کافی برای خروج خون بزرگ هستند.

متورم می شوید

درحالی که تورم در طول بارداری طبیعی به نظر می رسد اما تورم ناگهانی (که به آن ادم می گویند) در ناحیه دست ها و صورت علامت شرایط خطرناکی است که به آن پره اکلامپسی می گویند. مشخصات این وضعیت فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار است. به همین دلیل است که پزشک متخصص هر بار ادرار شما را آزمایش می کند. سردرد، مشکل در دید، حالت تهوع، درد شکمی و اضافه وزن ناگهانی از دیگر ویژگی های این شرایط است. اگر پره اکلامپسی فاقد درمان رها شود منجر به اکلامپسی می شود که فوق العاده برای مادر و جنین خطرناک است. هرچند به دلیل بررسی مداوم پزشک متخصص پره اکلامپسی سریع تشخیص داده شده و پایش انجام می شود. اگر ترکیبی از این علائم را در خود احساس کردید منتظر وقت ملاقات بعدی نشوید و خیلی سریع با پزشک تماس بگیرید.

کوچولو لگد می زند!

برای انجام ورزش مشورت کنید

باورهای زیادی درباره ورزش در طول بارداری وجود دارد، اینکه نباید ورزش شکمی انجام داد، وزنه بلند کرد و شدت انجام حرکات باید بسیار کم باشد. البته دیدگاه های محافظه کارانه زیادی درباره ورزش در دوران بارداری در سراسر دنیا وجود دارد، حتی این روزها به بسیاری از خانم های باردار گفته می شود که بار سنگین بلند نکنند. کاری که باید انجام دهید این است که امتحان کنید. اول با تمرین صحبت کردن شروع کنید.

ببینید می توانید حین ورزش صحبت کنید؟ اگر نه، ادامه ندهید. وقتی ورزش می کنید احساس فشار می کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، ادامه ندهید. فاقد شک ورزش های شکمی زیادی به جز کرانچ و درازونشست هستند که می توانند عضلات شکم شما را تقویت کنند فاقد آنکه به جنین آسیبی وارد کنند. برای این کار باید با پزشک متخصص و مربیان ورزشی مشورت کنید.

کلسیم و منیزیم به بدن برسانید

هرچند در حال حاضر خوب غذا می خورید اما واقعا چقدر از غذایی که می خورید کلسیم و منیزیم دارد؟ در این ماه این دو ماده معدنی نقش بسیار مهمی در سلامت جنین شما بازی می کنند چون جنین 30 گرم کلسیم از شما می گیرد که بسیار بیشتر از چیزی است که در مولتی ویتامین ها وجود دارد، بنابراین تلاش کنید این دو ماده را در رژیم غذایی تان بگنجانید . غذاهایی مانند کلم بروکلی، اسفناج و کلم سرشار از این دو ماده معدنی هستند.

انقباض ها را مهار کنید

حالا که احساس می کنید رحم تان جمع شده و به سمت بالا رفته، ممکن است متحمل انقباض های نامنظمی شوید که به طور طبیعی فاقد درد هستند و به اصطلاح انقباض «براکستون هیکس» گفته می شوند. این انقباضات تمرینی به شما این امکان را می دهد که وقتی در زایمان واقعی در معرض انقباضات قرار گرفتید، از قبل تجربه آن را داشته باشید. برای این انقباض ها بهتر است موارد زیر را انجام دهید:

• یک دوش آب گرم بگیرید یا یک دستمال یا حوله را گرم کنید و روی شکم قرار دهید.

• این انقباض به شما هشدار می دهد که زیاد کار کرده اید، پس همین که انقباض صورت گرفت، دست از کار بکشید و استراحت کنید.

• آب بخورید. آبرسانی به بدن می تواند این درد را کم کند اما یادتان باشد که حتما مثانه تان را خالی کنید چون به رحم فشار می آورد و درد همچنان وجود خواهد داشت.

مجله سیب سبز

.

منبع : pezeshk.us