آکاایران: قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری

آکاایران: قرص های اضطراری جلوگیری از بارداری

اسم قرص اضطراری جلوگیری از بارداری را که انواع و اقسام مختلفی دارند در اینجا بیان کرده ایم. بهترین قرص اضطراری برای جلوگیری از بارداری ال دی است اما به دلیل عوارض قرص های اضطراری جلوگیری از بارداری ما در اینجا چند تا از بهترین قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری را خدمت شما معرفی کرده ایم. یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از بارداری اقدام به صورت طبیعی است. روش های زیادی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد؛ از جمله استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری که به کمک ایجاد تغییر در ترشح هورمون های زنانه مانع از بارداری می شوند. اگر می خواهید بطور خلاصه سازوکار این قرص ها را بدانید، تا پایان این مطلب سماتک با ما همراه باشید.

زمانی که تخمک آزاد شده از تخمدان، بوسیله ی اسپرم بارور شود (و به اصطلاح عمل لقاح انجام پذیرد) زن باردار می شود. تخمک بارور شده به درون دیواره ی رحم چسبیده و در آنجا تغذیه می کند و در نهایت به یک جنین تبدیل می شود. هورمون های موجود در بدن زنان، عمل آزاد شدن تخمک از تخمدان ها را کنترل کرده و بدن تخمک آزاد شده را برای پذیرش پذیرش شرایط لقاح آماده می کند. روش جلوگیری از بارداری به کمک ایجاد تغییر در هورمون ها، روشی است که در آن به کمک های هورمون های مردانه (شامل استروژن و پروژسترون موجود در داروها)، سیکل طبیعی هورمونی در بدن زنان بهم زده شده و به این طریق از بارداری جلوگیری می شود. در واقع این روش باعث متوقف شدن عمل تخمک گذاری می شود. تاثیر دیگری که این روش بر روی بدن می گذارد، ترشح زیاد مخاط دهانه رحم می باشد؛ با افزایش ترشحات دهانه رحم، اسپرم به سختی می تواند از آن عبور کرده و خود را برای بارور کردن به تخمک برساند و بدین طریق بارداری صورت نمی پذیرد.

زنان معمولا با مصرف قرص جلوگیری از بارداری می توانند از باردار شدن پیشگیری نمایند و این روش تا ۹۹.۹% موثر است. در ادامه بطور خلاصه به معرفی انواع قرص جلوگیری از بارداری و هر آنچه که باید در خصوص مصرف آن بدانید اشاره خواهیم کرد.

قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداریقرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری

قرص اضطراری سیسونال برای جلوگیری از بارداری

یکی از قرص های اضطراری پیشگیری از بارداری، قرص هایی است که به قرص های طولانی مدت معروف هستند. قرص سیسونال همانند سایر قرص های اضطراری جلوگیری از بارداری دارای هورمون های مشابه است؛ با این تفاوت که این قرص ها در یک بازه زمانی طولانی مدت مصرف می شود و باعث می شود که سیکل های قاعدگی از ۱۳ سیکل در سال به ۴ سیکل کاهش پیدا کند. این بدان معناست که در صورتی که زنی از این قرص مصرف کند در هر فصل فقط یکبار پریود می شود. همانگونه که گفته شد این قرص شامل همان دو هورمون استروژن و پروژسترونی است که در دیگر قرص های هورمونی کنترل بارداری وجود دارد؛ اما طریقه مصرف آن با سایر قرص ها متفاوت است. بدین صورت که ۱۲ هفته متوالی از این قرص ها (هر هفته یک عدد) مصرف می شود و در هفته سیزدهم یک قرص غیرفعال استفاده می شود و بدین طریق سیکل قاعدگی زنانه دچار تغییر می شود.

قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداریقرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری

قرص اضطراری مینی پیل برای جلوگیری از بارداری

قرص های مینی پیل، قرص هایی هستند که تنها دارای هومرون پروژسترون هستند. این قرص برای زنانی که در دوران شیردهی هستند یا زنانی که در اثر مصرف استروژن به حالت تهوع یا سایر عوارض جانبی دچار می شوند تجویز می شود. این قرص باید روزانه مصرف شود و در صورتی که مصرف آن مرتب و بطور صحیح انجام گیرد می تواند تا ۹۵% موثر واقع شود.

قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداریقرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری

قرص اضطراری روکین برای جلوگیری از بارداری

این قرص اضطراری جلوگیری از بارداری که شامل هر دو هورمون استروژن و پروژسترون است، علاوه بر جلوگیری از بارداری به درمان عوارض پیش از قاعدگی نظیر درد های قبل از قاعدگی، تغییر اشتها و افزایش اضطراب کمک خواهد کرد. طریقه مصرف این دارو همانند دیگر قرص های اضطراری جلوگیری از بارداری است که در ادامه مطلب به آن پرداخته خواهد شد.

سیپروترون اضطراری کامپاند برای جلوگیری از بارداری

یکی دیگر از قرص های ضد بارداری قرص سیپروترون کامپاند می باشد. این قرص در واقع برای درمان آکنه و پرمویی مصرف می شود، ولی اثرات جلوگیری از بارداری نیز به همراه دارد.

قرص اضطراری لاینسترنول برای جلوگیری از بارداری

این قرص به منظور جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی مصرف می شود. در نظر داشته باشید که این قرص تنها زمانی موثر واقع می شود که تغذیه نوزاد شما فقط از طریق شیر مادر باشد. در واقع اگر فرایند شیردهی شما مرتب صورت نگیرد و نوزاد خود را گاهی با شیر خود و گاهی با شیر خشک تغذیه کنید، تاثیر این قرص کاهش می یابد و احتمال بارداری افزایش می یابد.

نحوه مصرف قرص اضطراری جلوگیری از بارداری

قبل از شروع به مصرف قرص اضطراری ضد بارداری با پزشک خود مشورت نمائید. اگر هنوز در دوران پریود خود هستید و پزشک تان شروع مصرف قرص ها را برای شما تجویز کرد، این کار را انجام دهید. دوره ی پریود بعدی شما ۲۵ روز بعد از شروع به مصرف این قرص ها خواهد بود. بهترین روش استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری این است که این قرص ها را در زمان مشخص و ثابتی از روز مصرف کنید؛ در واقع محدودیت و زمان خاصی برای مصرف آن ها موجود نیست؛ ولی اگر این قرص ها را قبل از صبحانه یا به هنگام رفتن به رختخواب مصرف کنید، زمان مصرف را فراموش نخواهید کرد.

قرص های ضد بارداری در بسته های ۲۱ و ۲۸ تایی بسته بندی می شوند. بسته هایی که حاوی ۲۱ قرص هستند، دارای ۲۱ قرص ضدباردرای هستند؛ در حالیکه بسته های ۲۸ تایی دارای ۲۱ قرص ضد بارداری و ۷ قرص بی اثر می باشند. در واقع آن هفت قرص بی اثر، فقط برای بخاطر داشتن روز ها و یاداوری مجدد برای شروع بسته نوین در آن ها قرار داده می شوند. اگر از بسته های حاوی ۲۱ قرص استفاده می کنید، مصرف بسته ی نوین را باید یک هفته بعد، دقیقا در همان روزی که اولین قرص بسته ی قبلی را استفاده کرده اید شروع کنید و اگر از بسته های ۲۸ تایی استفاده می کنید، بسته نوین را دقیقا روز بعد از تمام شدن بسته قبلی شروع کنید. اصلا به موضوع پریود خود توجه نداشته باشید و مصرف بسته نوین را سر زمان مشخص شروع کنید. ممکن است به هنگام شروع بسته نوین هنوز پریود نشده باشید یا اینکه پریود شما تمام نشده باشد؛ ولی به این موضوع توجه نکنید و مصرف بسته نوین را شروع نمائید.

مدت اثر قرص اضطراری جلوگیری از بارداری

معمولا یک ماه طول خواهد کشید تا بتوان صرفا به قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری اکتفا کرد. پزشکان توصیه می کنند که در ماه اول بهتر است برای اطمینان خاطر از عدم بارداری، از ابزار های پیشگیری دیگر نظیر کاندوم، حلقه جلوگیری از بارداری و… نیز استفاده کرد.

قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداریقرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری

در صورت فراموش کردن مصرف قرص اضطراری جلوگیری از بارداری چه باید کرد؟

اگر فراموش کردید، در زمانی که برای خود مشخص کرده اید قرص خود را مصرف کنید، به محض اینکه بخاطر آوردید، قرص خود را بخورید.
اگر بخاطر نمی آورید که آیا قرص خود را در زمان تعیین شده مصرف کرده اید یا نه، تا فردای آن روز صبر کنید و روز بعد در زمان مشخص شده دو قرص بطور همزمان مصرف کنید.

اگر برای دو روز متوالی فراموش کردید که قرص خود را مصرف کنید، در روز سومی که بخاطر آوردید دو قرص مصرف کنید و در روز بعدی نیز دو قرص دیگر بخورید. بدین طریق شما به برنامه زمانبندی خود باز خواهید گشت.
اگر تعداد روز های فراموش شده ی شما بیش از دو روز شد حتما با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است پزشکتان از شما بخواهد که روزانه یک قرص مصرف کنید تا به روز شروع بسته خود برسید و از آن روز یک بسته نوین را شروع کنید. (بطور مثال شما روز یکشنه شروع به مصرف این قرص ها کرده اید و دو هفته بعد در روز سه شنبه متوجه خواهید شد که سه روز است خوردن قرص های خود را فراموش کرده اید؛ در این شرایط باید مصرف قرص ها را بطور روزانه ادامه دهید و از یکشنبه هفته بعد دوره ی نوین خود را با بسته نوین آغاز نمائید.) از طرف دیگر، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد، از همان روزی که بخاطر آورده اید برای چند روز است مصرف قرص ها را فراموش کرده اید، دوره ی نوین مصرف خود را با بسته نوین آغاز کنید و مابقی قرص های بسته قبلی را دور بریزید.

در واقع زمانی که شما مصرف قرص جلوگیری از بارداری را فراموش می کنید، احتمال آزاد شدن تخمک را افزایش داده اید. اگر پریود شما در زمان مشخص اتفاق نیفتاده و همزمان فراموش کرده اید که یک یا چند قرص ضد بارداری خود را مصرف کنید، حتما تست بارداری انجام دهید؛ چرا که ممکن است باردار شده باشید. اگر در دو دوره ی متوالی پریود نشده اید (حتی با وجود اینکه قرص های خود را مرتب مصرف کرده اید) در این شرایط نیز باید تست بارداری بدهید، چرا که احتمال بارداری وجود دارد.

اگر از قرص های مینی پیل استفاده می کنید، مصرف آن ها سر زمان مشخص بسیار اهمیت دارد. اگر فراموش کردید که قرص خود را مصرف کنید یا فاصله ی بین زمان مصرف و زمانی که باید آن را می خوردید بیشتر از سه ساعت طول کشید، به محض اینکه به یاد آوردید قرص خود را بخورید؛ ولی تا ۴۸ ساعت آینده به هنگام رابطه جنسی حتما از کاندوم یا اسپرم کش استفاده کنید.

عوارض مصرف اضطراری جلوگیری از بارداری

حالت تهوع
افزایش وزن
درد و تورم در پستان ها
مشاهده خون یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی
پریود های سبک تر
تغییرات خلق و خوی

همانطور که گفته شد، عوارض اشاره شده در بالا جای نگرانی ندارند؛ ولی در صورتی که هر یک از علائم اشاره شده در زیر را داشتید حتما و سریعا به پزشک خود مراجعه کنید؛ اگر به پزشک خود دسترسی نداشتید به بیمارستان یا مراکز باروری مراجعه نمائید. چرا که این علائم می تواند ناشی از شرایط خطرناکی همچون بیماری های کبدی، عارضه در کیسه صفرا، نشانه ای از سکته مغزی، لخته شدن خون، فشار خون بالا یا بیماری های قلبی باشد. این علائم به شرح زیر می باشد:

درد و گرفتگی در ناحیه شکم
درد معده
درد قفسه سینه
سردرد شدید
مشکلات چشم (تاری دید)
تورم یا درد در پا ها و ران ها

آیا تمام زنان می توانند از قرص اضطراری جلوگیری از بارداری استفاده نمایند؟

باید گفت: بله؛ اکثر زنان می توانند از این قرص ها استفاده نمایند. اما مصرف این قرص ها برای زنانی که بالای ۳۵ سال هستند و سیگار می کشند توصیه نمی شود. اگر سیگار نمی کشید، می توانید تا ورود به دوران یائسگی از این قرص ها استفاده نمائید. ولی زنانی که دارای بیماری های زیر هستند نباید از این قرص ها استفاده کنند:

زنانی که به هر دلیل دارای لخته های خون در بازوها، پا ها یا ریه های خود هستند.
زنانی که دارای بیماری های قلبی یا کبدی هستند.
در صورتی که به سرطان رحم یا سرطان سینه مبتلا باشید.
در صورتی که دارای فشار خون بالا کنترل نشده هستید.
در صورتی که به میگرن با اورا مبتلا باشید.

تداخل قرض های اضطراری جلوگیری از بارداری با سایر داروها

مصرف برخی از دارو ها مانند آنتی بیوتیک ها و دارو های ضد انعقاد خون، می توانند اثر قرص های جلوگیری از بارداری را کاهش دهند. حتما به هنگام مشورت با پزشک خود، وی را در خصوص تمام دارو ها و دارو های فاقد نسخه ای (از جمله گیاهان داروئی) که مصرف می کنید، در جریان قرار دهید. قرص های اضطراری برای جلوگیری از بارداری حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود و خرید قرص اضطراری جلوگیری از بارداری به صورت خودسر غیر مجاز بوده و عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

مطمئن ترین قرص جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی

موارد مهم در مورد قرص های ضد بارداری

قرص ضد بارداری برای مردان تولید و روانه بازار شد

قرص های ضد بارداری عملکردهای دیگری هم دارند

استفاده از قرص ضدبارداری LD چه عوارضی دارد؟

آموزش مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری

توزیع قرص های ضد بارداری در مدارس دخترانه الزامی شد

دانستنی هایی درباره قرص ضد بارداری

.

منبع : samatak.com