آکاایران: هرگز صورت نوزادان را نبوسید

بارداری و نوزاد

کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند بوسیدن صورت نوزادان به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن خطرات جبران ناپذیری برای سلامت آنها در پی دارد.
کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند به دلیل ضعف سیستم ایمنی نوزاد پس از تولد و تا زمان تقویت این سیستم در چند ماهگی نوزاد، بوسیدن صورت او به وسیله والدین و اطرافیان می تواند خطر های سلامت جدی را متوجه اش کند.

به ویژه اگر والدین دچار بیماری هایی همچون آکنه و جوش های پوستی، اگزما، بیماری های تنفسی و واگیر دار و به ویژه تبخال باشند.

چندی پیش مادر یک کودک سه ماهه از اهالی استان ژجیانگ شرق کشور چین که دچار مشکل تبخال بود صورت فرزند خود را بوسید و پس از مدتی کودک دچار تب شدید و لکه های قرمز و زخم های دردناک برروی بدن خود شد که ابتدا تشخیص پزشکان اگزما بود، اما آزمایش های دقیق تر ورود ویروس تبخال (virus ۱/ HSV-۱) از مادر به بدن کودک را تایید و پس از درمان ده روز به تدریج لکه ها برطرف شدند.

این چنین عفونت هایی برای کودکان خردسال می تواند تهدید کننده زندگی باشد و بر اعضای بدن آن ها از جمله پوست، چشم و حفره دهان آن ها اثر بگذارد و درصورت تاخیر سبب سمی شدن خون کودک شود.

ویروس تبخال می تواند سبب ایجاد زخم های سرطانی شود و یک بیماری شایع به ویژه بین بزرگسالان است، این بیماری به شکل زخم های خفیف برروی لب و کناره آن ها دید می شود که سبب درد شدید و ظاهرمتورم در لب فرد می شود.

تبخال بر اثر ویروس به وجود می آید و می تواند در اثر روبوسی با اطرافیان، استفاده مشترک از لیوان، قاشق و چنگال و حتی لوازم آرایش مشترک بین بانوان به سایرین منتقل شود.

درمان های زیادی برای برطرف کردن این ویروس و علامت ظاهری آن برروی بدن وجود دارد البته کارشناسان هشدار می دهند افرادی که دچار تبخال می شوند با درصد بالاتری در سالمندی به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

معمولاً فردی که یک بار دچار این مشکل می شود در آینده بر اثر مواردی همچون استرس، ابتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، مصرف نوشیدنی های الکلی یا قرارگرفتن درمعرض نور خورشید برای مدت زمان طولانی دوباره دچار تبخال می شود.

کارشناسان توصیه می کنند والدین و اطرافیان تا ماه های اول تولد کودک از بوسیدن پوست صورت کودک خودداری کنند، به ویژه اگر کودک بر اثر چنگ زدن صورت خود با ناخن های تیز دستان خود که پدیده ای شایع است دچار زخم و جراحت های سطحی برروی پوست خود باشد.

والدین می توانند لباس کودک خود را ببوسند، همچنین مادرانی که به تغذیه نوزاد با شیر خود می پردازند حتماً شست و شو و نظافت را قبل و پس از شیردهی به دقت رعایت کنند تا فرزند آن ها دچار بیماری های عفونی نشود.

برای درمان تبخال تنظیم رژیم غذایی و مصرف خوراکی های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن توصیه می شود.خبرنگاران

.

منبع : pezeshk.us