bxs1

بارداری و نوزاد

براساس بررسی های انجام شده، تغذیه مناسب در سلامت روان مادران بسیار موثر است و اگر خانم های باردار در این دوران به سلامت روان خود توجه کنند می توانند به سلامت این دوران را پشت سر بگذارند

یک روانشناس گفت: براساس بررسی های انجام شده، تغذیه مناسب در سلامت روان مادران بسیار موثر است.

زهرا عالم روانشناس در خصوص تاثیر مثبت و منفی تغذیه بر روی سلامت روان مادران باردار، اظهار کرد: براساس بررسی های انجام شده، تغذیه مناسب در سلامت روان مادران بسیار موثر است و اگر خانم های باردار در این دوران به سلامت روان خود توجه کنند می توانند به سلامت این دوران را پشت سر بگذارند.

عالم با اشاره به اینکه مادران در دوران بارداری(Pregnancy) به انرژی نیاز دارند، بیان کرد: انرژی و ویتامین هایی که خانم ها در دوران بارداری به آن نیاز دارند، به طور قطع بر روی سیستم فیزیولوژیک و سلامت روان آن ها تاثیر مستقیم دارد و به همین دلیل باید سعی کنند در این دوران به انرژی های مورد نیاز خود توجه کافی دارا باشند.

این روانشناس با بیان اینکه نداشتن تغذیه مناسب، سلامت مادر را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث آسیب رساندن به خود و جنین می شود، خاطر نشان کرد: از تاثیرهای منفی تغذیه نامناسب بر روی مادر، افسردگی(Depression) و اضطراب است که می تواند به شدت بر سلامت جنین تاثیر مستقیم بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: نرسیدن غذای مناسب به مادر عملکرد مغزی وی را به هم می ریزد و باعث می شود این افسردگی به سلامت جنین لطمه بزند.

سوء تغذیه، باعث تحلیل فیزیکی مادران باردار می شود
عالم با بیان اینکه سوء تغذیه در سلامت جسمانی مادر موثر است، اظهار کرد: اگر مادر با سوء تغذیه وارد پروسه بارداری شود، از نظر فیزیکی تحلیل می رود و عملکردهای بیوشیمی مغز را تحت تاثیر قرار داده، آن را تغییر می دهد.

وی اظهار کرد: سوء تغذیه(Malnutrition) می تواند تاثیرات منفی بر رشد جنین و حتی دوران کودکی وی بگذارد و باعث ضعف جسمانی در کودک می شود.

این روانشناس با تاکید بر اینکه مادران باردار باید دوران بارداری را زیر نظر پزشک متخصص باشند و نسبت به نوع تغذیه خود آگاهی دارا باشند، یادآور شد: خانم هایی که قصد بارداری دارند، حتما باید از قبل نسبت به نوع تغذیه و ویتامین های مورد نیاز بدن خود آگاه شوند، به خصوص افرادی که در مناطق محروم هستند، باید تحت آموزش های لازم قرار گیرند و با آگاهی وارد دوران بارداری شوند.

.

منبع : pezeshk.us