آکاایران: ضعف و گرسنگی مداوم در دوران بارداری چه دلایلی دارد

بارداری و نوزاد

شناسایی علت ضعف و گرسنگی مداوم در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است زیرا عدم درمان این مشکل باعث می شود دچار مشکلات فیزیکی یا روانی شوید.
ضعف و گرسنگی مداوم در دوران بارداری چه دلایلی دارد
اگر باردار هستید و فاقد هیچ دلیلی همیشه احساس گرسنگی دارید و فکر می کنید ته معده شما سوراخ شده و هرگز پر نمی شود، احتمالاً مشکلی وجود دارد . در این مطلب با دلایل ضعف و گرسنگی در دوران بارداری آشنا شوید.

گرسنگی مداوم در دوران بارداری چه عللی دارد
گرسنگی یک نیاز روانی به کالری، آب و نمک است که در اثر عوامل مختلفی تحریک می شود. شناسایی علت گرسنگی مداوم، حائز اهمیت است؛ زیرا عدم درمان این مشکل باعث می شود دچار مشکلات فیزیکی یا روانی شوید. در ادامه 10 علت گرسنگی را بررسی کرده ایم .

بدن شما دچار کمبود آب شده است

کم شدن آب بدن، یکی از دلایل احساس گرسنگی است، در واقع کمبود آب در بدن حتی در سطح خفیف به عنوان نشانه گرسنگی ظاهر می شود. اعلام گرسنگی و تشنگی از طریق هیپوتالاموس انجام می گیرد. زمانی که بدن دچار کمبود آب شود، سیم های هیپوتالاموس روی هم می افتند و شما به جای یک بطری آب، یک بسته چیپس می خورید. اگر همواره آب موردنیاز بدن را تأمین کنید، می توانید از بروز این اشتباه جلوگیری کنید .

کربوهیدرات زیاد مصرف می کنید

کربوهیدرات های ساده مانند مواد غذایی حاصل از آرد و شکر، سطح شکر خون را به شدت افزایش می دهند و به سرعت پایین می آورند. پایین آمدن ناگهانی شکر خون باعث تحریک احساس گرسنگی می شود. از مواد غذایی سرشار از فیبر مانند بادام، سیب، پسته و غیره به جای کربوهیدرات های استفاده کنید .

خواب شبانه شما بی کیفیت بوده است

از دلایل دیگر احساس گرسنگی نداشتن خواب کافی و خوب در شب است به عبارتی اگر شب آرام و راحتی را پشت سر نگذاشته باشید، دو هورمونی که با اشتها ارتباط دارند، ترشح می شوند. کمبود خواب باعث افزایش هورمون Gherlin که محرک اشتها است و کاهش هورمون Leptin که محرک احساس سیری است، می شود. سعی کنید شب ها 7 الی 8 ساعت بخوابید تا هورمون های اشتها مجدداً تنظیم شوند .

به اندازه کافی چربی نمی خورید

چربی های اشباع نشده نیز همانند پروتئین باعث احساس سیری می شوند. از مغز میوه ها، آووکادو و روغن های سالم برای تأمین چربی موردنیاز بدن استفاده کنید. به گفته متخصصین، 20 الی 30 درصد کالری موردنیاز روزانه بایستی از طریق چربی تأمین شود .

زیاد استرس دارید

از علل دیگر احساس گرسنگی دائمی داشتن استرس زیاد است. زمانی که تحت فشار هستید، بدن هورمون های استرس یعنی آدرنالین و کورتیزول بیشتری ترشح می کند. افزایش این هورمون ها باعث می شود بدن احساس کند موردحمله قرار گرفته و به انرژی نیاز دارد. در نتیجه اشتهای شما افزایش می یابد. همچنین استرس سطح ماده شیمیایی سروتونین را در مغز کاهش داده و باعث احساس گرسنگی کاذب می شود. سعی کنید از طریق شرکت در کلاس های یوگا یا روش های دیگر آرامش خود را به دست آورید .

بدن شما به پروتئین بیشتری نیاز دارد

از دلایل دیگر احساس گرسنگی دائمی کمبود مصرف پروتئین است. اگر در وعده های غذایی خود از پروتئین و چربی سالم استفاده کنید، مدت بیشتری احساس سیری خواهید داشت. پروتئین نه تنها مدت طولانی تری در معده می ماند و احساس سیری می دهد، بلکه احساس گرسنگی را نیز سرکوب می کند. روزانه حداقل 46 گرم پروتئین مانند ماست چکیده، تخم مرغ، گوشت و غلات سبوس دار بخورید .

وعده های غذایی را نادیده می گیرید

اگر صبحانه یا ناهار نخورید، بیشتر گرسنه می شوید. زمانی که معده برای مدتی طولانی خالی می ماند، هورمون گرسنگی Gherlin را بیشتر تولید می کند و اشتهای شما افزایش می یابد. سعی کنید بیش از 4 الی 5 ساعت وقفه بین وعده های غذایی ایجاد نشود. حتی اگر از صبحانه خوشتان نمی آید، در ساعت اول پس از بیدار شدن، چیزی مانند ماست، کره بادام زمینی یا تکه های سیب بخورید .

غذا را قورت می دهید و به اندازه کافی نمی جوید

از دلایل دیگر احساس گرسنگی دائمی نجویدن غذا به اندازه کافی است. اگر غذا را نجویده قورت دهید، معده پر می شود؛ اما مغز زمان کافی برای ثبت حس سیری نداشته است. در نتیجه همچنان اشتها خواهید داشت. سعی کنید به آرامی غذا بخورید و هر لقمه را کامل بجوید. حدود 20 دقیقه زمان لازم است تا سیگنال سیری به مغز برسد .

در معرض تبلیغات مواد غذایی قرار دارید

با توجه به تبلیغاتی که 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در زندگی افراد وجود دارد، تعجبی ندارد که بسیاری از افراد همواره هوس خوردن می کنند. رابطه بین آنچه می بینیم و آنچه می خواهیم، طی یک تحقیق در سال 2012 مستند شده است. سعی کنید تا حد امکان در معرض تبلیغات مواد غذایی قرار نگیرید .

2 میان وعده برای زمان گرسنگی

ساندویچ مرغ : وسط 2 ورقه نان سبوس دار، 50 گرم گوشت مرغ کبابی همراه با چند برگ کاهو و کمی روغن زیتون بریزید و نوش جان کنید. پروتئین گوشت مرغ گرسنگی شما را از بین می برد و نان هم میل به مصرف شیرینی را کم می کند .

موز غوطه ور در شکلات : موز را از طول برش بزنید و به 4 قسمت تقسیم کنید. روی هر برش قطعه ای شکلات تلخ بگذارید و چند لحظه آن را درون فر قرار دهید تا شکلات آب شود. با خوردن این میان وعده هم ویار شما به خوردن شیرینی از بین می رود هم منیزیم و سایر ویتامین ها را دریافت کرده اید .

بدترین میان وعده ها در دوران بارداری

برای آنکه در طول بارداری تناسب اندامتان حفظ شود و اضافه وزن معقولی داشته باشید، باید از خوردن برخی موادغذایی صرف نظر کنید :

شیرینی، شکلات و بیسکویت : قندهای ساده ای که سریع جذب می شوند و در شکلات، بیسکویت و شیرینی ها موجود هستند، شاید در کوتاه مدت شما را سیر کنند اما بعد از 2 ساعت چون قندخونتان به شدت افت می کند، حالت تهوع پیدا می کنید و میلتان به مصرف شیرینی بیشتر می شود .

چیپس و نان صنعتی : چربی های اشباع که در شیرینی ها، چیپس و نان های صنعتی موجود است، در کوتاه مدت استرس شما را از بین می برد و حالت تهوعتان را برطرف می کند اما خیلی سریع دوباره گرسنه می شوید و میل به خوردنتان بیشتر می شود در ضمن این نوع چربی ها هضم غذا را هم دچار مشکل می کنند .

نوشیدنی های گازدار : این نوع نوشیدنی ها گاهی حالت تهوع را از بین می برند اما در اصل باعث افزایش اسید و نفخ معده می شوند و میل به خوردن موادغذایی شیرین را افزایش می دهند .

.

منبع : pezeshk.us