آکاایران: کنترل آسیب های آسم در بارداری

آکاایران:  

آسم در حاملگی می تواند خطرات جانبی فراوانی برای مادر و جنین در بر داشته باشد، مصرف داروهای آسم در بارداری چه خطراتی برای جنین می تواند داشته باشد؟ برای کنترل عوارض ناشی از آسم از چه روش هایی باید کمک بگیریم؟ برخی پرسش ها و پاسخ های رایج در این زمینه را در اختیار زنان مبتلا به آسم قرار داده ایم با ما همراه باشید.

صرف ابتلا به آسم به معنای عدم امکان بارداری نیست بلکه با کنترل آن می توان باردار شد. براساس مطالعات انجمن ریه آمریکا، حدود یک سوم از زنان مبتلا به آسم، با بهبود علایم بیماری در دوران بارداری و یک سوم با تشدید علایم روبه رو می شوند و یک سوم دیگر تغییری در علایم بیماری شان احساس نمی کنند. اگر آسم در بارداری کنترل نشود، چه اتفاقی می افتد؟ اگر نتوانید آسم را در دوران بارداری، تحت کنترل داشته باشید، ممکن است اکسیژن کمتری وارد خونتان شود و این خوب نیست زیرا جنین در حال رشد، اکسیژن مورد نیاز خود را از خون مادر می گیرد. اگر بتوانید آسم را به خوبی در بارداری کنترل کنید، می توانید از بروز بسیاری از پیچیدگی های این دوران مانند تولد نوزاد کم وزن یا نارس و پره اکلامپسى پیشگیری کنید.

مطالعات علمی مختلفی نشان داده اند که خطر عدم کنترل آسم در بارداری برای مادر و جنین بیشتر از مصرف داروهای کنترل آسم در این دوران است. با توجه به نتایج به دست آمده از مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است، استفاده از اسپری در دوران بارداری برای مادر و جنین خطری ندارد به علاوه اینکه خطر بروز حمله های آسمی نیز کاهش می یابد و در روند بهبود ریه خللی ایجاد نمی شود. اما اگر از داروهای خوراکی برای کنترل آسم استفاده می کنید، بهتر است با پزشکتان صحبت کنید تا در صورت امکان نوع درمان شما را تغیر دهد زیرا ممکن است مصرف داروهای خوراکی برای جنین ضرر داشته باشد. اگر در گذشته واکسن آلرژی دریافت کرده اید، همچنان می توانید به دریافت آن در دوران بارداری ادامه دهید، اما این دوران اصلا زمان مناسبی برای شروع دریافت واکسن نیست.

چگونه می توان از اثر آسم بر جنین کاست؟ کنترل درست آسم، یکی از نکات کلیدی در داشتن یک بارداری موفق است. اگر می خواهید اثرات آسم را بر جنین تان کم کنید، نکات زیر را مد نظر قرار بدهید:

– برنامه ای برای کنترل آن داشته باشید. بهتر است با مشورت پزشک بهترین شیوه درمانی و دارویی را انتخاب کنید.

– عوامل محرک در بروز تنگی نفس را شناسایی کنید. هرگونه عامل محرک در بروز حمله های آسمی را یادداشت کنید و راهی برای دوری از آن ها بیابید.

– تحت مراقبت پزشک باشید. مطمئن شوید که متخصص آسم و بارداری تان به صورت همزمان، شرایط شما را بررسی می کنند.

سلامتیسم

.

منبع : hidoctor.ir