آکاایران: لیست داروهای مجاز در حاملگی

داروهای مجاز در دوران حاملگی را پزشکان متخصص تعیین می کنند و برای حفظ سلامت جنین باید از داروهای ممنوع دوران حاملگی پرهیز کرد اگر شما خانمی هستید که دوران حاملگی را سپری می کنید بهتر است با لیست داروهای مجاز در حاملگی بیشتر آشنا شوید.

داروهای مجاز در دوران حاملگی

مشتقات پنی سیلین (آموکسی سیلین و آمپی سیلین): داروهای مجاز در حاملگی هستند. مصرف پنی سیلین ها در دوران شیردهی هم مشکلی ایجاد نمی کند.

سسفالوسپورین ها: داروهای مجاز در حاملگی هستند و این داروها در حاملگی فاقد خطر هستند.

مترونیدازول: مترونیدازول کارسینوژن نیست و سبب اختلالات جنین نمی شود، ولی برخی اعتقاد دارند که بهتر است از مترونیدازول بعد از سه ماهه اول حاملگی استفاده شود. مترونیدازول در شیردهی فاقد خطر است. البته توصیه می شود که به دنبال تجویز دوز دو گرمی دارو، شیردهی برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت قطع شود.

آمینوگلیکوزیدها: یکی از داروهای ممنوع در حاملگی آمینوگلیکوزیدها هستند تجویز این داروها به مادر با افزایش خطر اتوتوکسیسینه (آسیب رسانی به گوش) در جنین همراه است بنابراین بهتر است فقط در عفونت های گرم منفی شدید از آنها استفاده شود. آمینوگلیکوزیدها در دوران شیردهی منع مصرف ندارند.

کوتریموکسازول: یکی از داروهای ممنوع در حاملگی کوتریموکسازول است تماس با این دارو در سه ماهه اول حاملگی مختصری بر خطر ایجاد نقایص هنگام تولد (به ویژه نقایص قلبی-عروقی) می افزاید. برخی مطالعات بر افزایش خطر ابتلای جنین به نقایص لوله عصبی خبر داده اند. بهتر است این دارو در سه ماهه اول حاملگی استفاده نشود. در نوزادان این دارو می تواند باعث افزایش هیپربیلی روبینمی (زردی) شود بنابراین بهتر است تقریبا زمان وضع حمل استفاده نشود. در دوران شیردهی این دارو مشکلی ایجاد نمی کند.

نیتروفورانتوئین: یکی از داروهای ممنوع در دوران حاملگی نیتروفورانتوئین هستند این دارو در بیماران مبتلا به فاویسم می تواند سبب آنمی همولیتیک (حالتی از شعله ور شدن بیماری که توام با کم خونی ناشی از سلول های قرمز خون است) شود. بهتر است این دارو تقریبا زایمان استفاده نشود. این دارو در دوران شیردهی منع مصرف ندارد.

اریترومایسین و آزیترومایسین: به عنوان جایگزین پنی سیلین ها استفاده می شوند. مصرف این داروها در شیردهی بلامانع است.

تتراسیکلین ها: این داروها می توانند سبب رنگی شدن دندان و اختلالات اسکلتی شوند. در مورد استفاده از این داروها در حاملگی باید خطرات و فواید در برابر هم سنجیده شود. بیماری سیاه زخم از جمله مواردی است که در آن فایده مصرف داکسی سیلین بر عوارض آن برتری دارد.

کینولون ها: این داروها از جمله سیپروفلوکساسین بر روی غضروف در حال رشد (در حیوانات) اثر سمی دارند؛ بنابراین بجز در موارد شدید نباید از این داروها در دوران حاملگی استفاده کرد.

آنتی هیستامین ها:  یکی از داروهای مجاز در حاملگی بیشتر آنتی هیستامین ها در دوران حاملگی فاقد خطر هستند، اما برم فنیرامین با افزایش خطر ناهنجاری جنین همراه است. از جمله آنتی هیستامین های بی خطر در دوران حاملگی می توان به کلرفنیرامین، کلماستین، دیفن هیدرامین و داکسیلامین اشاره کرد. در مورد آنتی هیستامین های جدیدتر (آستمیزول، سیتریزی و لوراتادین) اطلاعات کافی در دست نیست، بنابراین بهتر است به عنوان خط دوم درمان از آنها استفاده کرد.

لیست داروهای مجاز در حاملگی | لیست داروهای ممنوع در حاملگیلیست داروهای مجاز در حاملگی | لیست داروهای ممنوع در حاملگی

لیست داروهای ممنوع در حاملگی

دکونژستان ها: بیشتر دکونژستان های خوراکی داروهای سمپاتومیمتیک هستند. از جمله این داروها می توان به پزودوافدرین، فنیل افرین و فنیل پروپانولامین اشاره کرد. مصرف پزودوافدرین در سه ماهه اول حاملگی با گاستروشزی ۰ بیرون ماندن احشای شکمی از دیواره شکم همراه بوده است.

داروهای ضدسرفه: مصرف این داروها نظیر کدیین و دکسترومتورفان در حاملگی بی اثر هستند.

داروهای ضد آسم: آسم شایع ترین بیماری تنفسی مزمن در دوران حاملگی است که می تواند سبب زایمان زودرس، کاهش وزن نوزاد و… شود. تمامی بیماران باید سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند.

بتاآگونیست ها: این داروها نظیر آلبوترول، تربوتالین و متاپروترنول استنشاقی خط اول درمان آسم حاد هستند. آگوئیست های استنشاقی گیرنده بتا در دوران حاملگی و شیرخوارگی فاقد خطر هستند. تمامی این داروها می توانند سبب تاکی کاردی و دیگر اثرات قلبی-عروقی شوند. این اثرات معمولا خفیف و خودمحدود هستند.

گلوکوکورتیکوییدها: استروییدهای استنشاقی (بکلومتازون) نیز خط اول درمان آسم هستند که تراتوژن نیستند و در دوران شیردهی نیز می توان استفاده کرد اما گلوکوکورتیتکوییدهای سیستمیک می توانند خطر شکاف لب و کام را تا پنج برابر افزایش دهند.

داروهای آنتی دوپامبنرژیک: این داروها نظیر پرکلرپرازین، متوکلوپرامید، کلرپرومازین، پرفنازین، دروپریدول و هالوپریدول در مقایسه با آنتی هیستامین ها عوارض مادری بیشتری ایجاد می کنند و ممکن است با افزایش مختصر خطر نقایص هنگام تولد همراه باشند. بهتر است از پروکلرپرازین یا متوکلوپرامید به عنوان داروهای خط اول از این دسته استفاده شود. این داروها در شیردهی فاقد خطر هستند. البته باید نوزاد را از نظر سداسیون (کاهش سطح هشیاری) تحت نظر داشت.

داروهای ضد ریفلاکس: آنتی اسیدها خط اول درمان و فاقد خطر هستند و آنتی هیستامین های H2 در دوران حاملگی و شیردهی فاقد مشکل هستند. می توان از داروهای پیش برنده نظیر متوکلوپرامید استفاده کرد. در ارتباط با سبزاپراید اطلاعات کمی وجود دارد. سوکرالفیت ممکن است سبب بهبود علایم شود. مصرف میزوپروستول در دوران حاملگی ممنوع است. چون احتمال سقط را بالا می برد. بهتر است از مهارکننده های پمپ پروتون هم در حاملگی استفاده نشود.

مسکن ها: آسپرین به راحتی از جفت عبور می کند و مصرف آن در سه ماهه اول حاملگی با گاستروشزی همراه است. دوز بالای آسپرین با جدا شدن زودرس جفت همراهی دارد. بهتر است از آسپرین در دوران شیردهی استفاده نشود.

لیست داروهای مجاز در حاملگی را در بالا مشاهده کردید همچنین اگر در دوران حاملگی به سر می برد توصیه می شود لیست داروهای ممنوع در حاملگی را در جایی یادداشت کنید و یا به خاطر بسپارید.

.

منبع : samatak.com