آکاایران: درمان سرماخوردگی نوزاد 10 روزه

آکاایران: درمان سرماخوردگی نوزاد 10 روزه

اگر فرزند دلبندتان دچار سرماخوردگی شده و کلافه است و شما از این ساله ناراحت هستید، بهتر است همواره با روش هایی که می توانند به درمان سرماخوردگی نوزاد کمک کنند آشنا باشید تا در صورت امکان آن ها را بکار بگیرید. در این مطلب روش های مفید برای درمان سرماخوردگی نوزادان را به شما معرفی می کنیم.

بدن نوزادان به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدنشان باید مورد توجه قرار بگیرد و هرچه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام شود. سرماخوردگی نوزادان کمتر از 3 ماه بسیار مهم است و باید در صورت مشاهده علایم سریعا به پزشک مراجعه شود و درمان های لازم صورت بگیرد. در رابطه نوزادان بالاتر از 3 ماه می توان در صورت شدید نبودن علایم سرماخوردگی روش های خانگی مناسب با سن نوزاد را برای درمان سرماخوردگی بکار برد. در این مطلب روش های مفید برای درمان سرماخوردگی نوزادان را به شما ارایه می دهیم.

درمان سرماخوردگی نوزاد 10 روزه
درصورت مشاهده علایم سرماخوردگی در نوزاد 10 روزه فاقد انجام هیچ گونه اقدامی باید سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنید. به هیچ عنوان نباید از هیچ گونه درمان خانگی برای نوزاد 10 روزه و یا حتی نوزاد کمتر از 3 ماه استفاده کنید. تنها توصیه های پزشک و داروهای تجویز شده توسط پزشک را برای نوزاد استفاده کنید.

تغذیه نوزاد با شیر مادر
تغذیه نوزاد با شیر مادر یکی از مهم ترین و بهترین روش ها برای درمان سرماخوردگی نوزاد است. شیر مادر تا سن 6 ماهگی یکی از بهترین تغذیه ها برای نوزاد بوده و بهترین روش برای برطرف کردن هرگونه مشکل برای نوزاد است. شیر مادر سیستم ایمنی کودک را در برابر باکتری ها و میکروب هل تقویت می کند و در نتیجه مانع از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری ها خواهد شد.

برای رفع گرفتگی بینی نوزاد می توانید چند قطره از شیر مادر را درون سوراخ بینی او بچکانید. این کار در بهبود سرماخوردگی و سرفه نوزاد بسیار موثر خواهد بود.

درمان سرماخوردگی نوزادان بالای 3 ماه
نکته اول: همیشه دست های خود را بشویید
قبل از اینکه با نوزاد خود تماس داشته باشید دست های خود را شسته و ضدعفونی نمایید. باکتری های موجود بر روی دست شما می توانند باعث انتقال میکروب ها و تشدید سرماخوردگی در نوزاد شوند.

استفاده از قطره های شور برای درمان گرفتگی بینی
قطره های نمکی یا شور یک راه سریع و آسان برای درمان گرفتگی بینی نوزاد هستند. این محلول شور یک درمان ساده و بی خطر است و تنها با چکاندن یک یا دو قطره از آن درون سوراخ بینی می تواند به سادگی گرفتگی بینی را برطرف نماید. استفاده از این قطره ها کمک می کند تا تغذیه نوزاد نیز بهتر شود.
البته باید دقت داشته باشید که در زمان استفاده از این قطره سر نوزاد را به سمت بالا نگه دارید تا قطره به خوبی درون بینی جریان پیدا کند.

استفاده از چند حبه سیر و روغن خردل
چند حبه سیر را درون ظرف مناسبی قرار داده و مقداری روغن خردل روی آن بریزید. این ظرف را روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید تا حبه های سیر درون روغن خردل کمی بجوشد. بعد از اینکه حرارت روغن از بین رفت سیر را بر روی گردن، کف دست، زیر پا نوزاد ماساژ دهید.

این روش در درمان سرفه نوزاد بسیار موثر خواهد بود. روغن خردل باعث گرم شدن بدن می شود و سیر نیز دارای خاصیت ضدباکتریایی است و می تواند در بهبود سرماخوردگی نوزاد بسیار مفید باشد.

ماساژ با روغن نارگیل
مقداری روغن نارگیل ارگانیک و طبیعی را تهیه کنید و بعد از اینکه کمی آن را گرم کردید با استفاده از آن سینه، پشت و پاهای نوزاد را ماساژ دهید. این کار باعث افزایش گردش خون در بدن نوزاد شده و کمک می کند تا خواب بهتر و راحت تری داشته باشد. توجه داشته باشید که روغن خیلی گرم نباشد.

ویکس مخصوص نوزاد ( نوزادان 3 ماه و بالاتر )
ویکس مخصوص نوزاد به بچه ها کمک می کند تا در شب بهتر بخوابند. تحقیقات نشان می دهد این ویکس ها با تولید یک احساس خنک در بینی باعث می شوند که کسی که از سرماخوردگی رنج می برد راحت تر نفس بکشد.

شما می توانید این ویکس مخصوص را که به طور ویژه برای نوزادان 3ماهه و بالاتر تولید شده پیدا کنید. اگر شما ترجیح نمی دهید از محصولاتی استفاده کنید که از مواد نفتی تشکیل شده اند، نوع طبیعی این ویکس نیز وجود دارد.

ویکس را روی قفسه سینه، گردن و پشت کودکتان مالیده و ماساژ دهید. ویکس را روی جا های زخمی یا پوست های شکننده نگذارید. آن را روی دهان یا بینی کودکتان، دور چشمانش و یا هر جایی روی صورتش نمالید.

بالاتر قرار دادن سر نوزاد (12 ماه و بالاتر)
انسداد و گرفتگی بینی یکی از دلایل اصلی برهم خوردن خواب نوزاد در زمان سرماخوردگی است. در این زمان بهتر است با استفاده از یک بالش نرم سر نوزاد را کمی بالاتر قرار دهید تا مشکل تنفسی در هنگام خواب نداشته باشند. این کار نقش بسیار موثری در تنفس و خواب نوزاد خواهد داشت.

مایعات اضافی ( نوزادان 6ماه و بالاتر )
خوردن آب زیاد از از دست رفتن آب بدن، گُر گرفتگی و رقیق شدن آب بدن مانع می شود.

نوعی نوشیدنی را انتخاب کنید که کودکتان از آن لذت می برد. آب معمولی خیلی خوب است اما شاید برای کودکتان خیلی جذاب نباشد. سعی کنید مخلوط میوه و دیگر نوشیدنی های سالم و مورد علاقه فرزندتان و یا آب میوه تگری 100 درصد طبیعی به او بدهید.

شیر دادن از سینه به بچه های کوچک تر از 6 ماه را فعلا متوقف کنید مگر این که دکتر توصیه دیگری به شما کرده باشد.

نوزادان به آب نیاز ندارند و آب بیش از حد می تواند برایشان مضر باشد.

سوپ مرغ یا چای ( برای نوزادان 6 ماه و بالاتر )
مایعات گرم می توانند بسیار آرامش بخش باشند و به تسکین گرفتگی ها کمک کنند. تحقیقات نشان داده اند که سوپ مرغ واقعا نشانه های سرماخوردگی مانند درد، خستگی، گرفتگی و تب را تسکین می دهد.

سوپ را گرم بخورید ( داغ نباشد ). سوپ های کنسرو شده هم مانند سوپ های خانگی ارزش دارند. یک جایگزین آرامش بخش دیگر که کمی ضعیف تر از سوپ است، چای بابونه ولرم است. فعلا شیر دادن به نوزاد کوچکتر از 6 ماهتان را متوقف کنید مگر اینکه دکترتان توصیه دیگری کرده باشد.

عسل (12 ماه و بالا تر)
عسل گلو را صاف می کند و می پوشاند و به خوب شدن سرفه کمک می کند.

به کودکتان نصف قاشق یا یک قاشق چایخوری عسل بدهید. یا عسل را با آب گرم مخلوط کرده و چند قطره لیمو اضافه کنید که ویتامین C را به خوبی تأمین می کند. چون عسل یک چسبنده شیرین است، برای شما و کودکتان بسیار مهم است که دندان هایتان را مسواک بزنید، مخصوصا اگر آن را زمان خواب به او بدهید.

قبل از یک سالگی کودک به او عسل ندهید چون می تواند باعث یک بیماری نادر و گاهی کشنده به نام بوتولیسم اطفال شود.

فین کردن (2 سال و بالا تر)
پاک کردن بینی از مخاط به بچه ها کمک می کند تا راحت تر نفس بکشند و راحت تر بخوابند و احساس بهتری دارا باشند.

خیلی از بچه ها تا قبل از 4 سالگی مهارت این کار را پیدا نمی کنند اما بعضی ها تا 2 سالگی این کار را یاد می گیرند. ما چندتا راهنمایی برای آموزش فین کردن به بچه ها به شما پیشنهاد می کنیم:

• به کودکتان اجاز ه دهید از کارتان تقلید کند. این روی برای خیلی از بچه ها جواب می دهد.

• برای کودکتان توضیح دهید که فین کردن دقیقا برعکس بو کردن است.

• یک سوراخ بینی فرزندتان را نگه دارید و به آرامی بیرون دادن هوا را از یک طرف تمرین کنید.

• یک آینه یا یک تکه دستمال زیر بینی اش به او کمک می کند تا نفس کشیدنش را ببیند.

• به کودک جعبه دستمال کاغذی مخصوص خودش را بدهید. به او یاد بدهید که دستمال های استفاده شده را درون سطل آشغال بیندازد و بعد از فین کردن دستانش را بشوید. اگر بینی فرزندتان درد می گیرد، کمی نرم کننده و یا پماد مخصوص نوزاد دور سوراخ های بینی اش بمالید.

استفاده از بخار ملایم
استفاده از بخار در محیط خواب نوزاد یک راه بسیار موثر برای کاهش گرفتگی بینی و بهبود سرماخوردگی نوزاد است. علاوه براین بخار آب با مرطوب کردن هوا کمک می کند تا تنفس بهتر شده و نوزاد خواب بهتری را تجربه کند.

نیازی به استفاده مداوم از بخار آب موجود نیست. تنها 10 تا 15 دقیقه دستگاه مخصوص بخور را روشن کنید و یا اینکه یک ظرف آب در حال جوش را در اتاق قرار دهید و اجازه دهید تا بخار آن در فضا پخش شود.

توصیه های مهم:
1. به هیچ عنوان تا قبل از 1 سالگی از عسل برای درمان سرماخوردگی کودکان استفاده نکنید!

2. اگر کودک یا نوزاد شما سرماخورده است مطابق با فصل برای آن ها لباس بپوشانید. لباس نوزاد باید به اندازه ای باشد که قفسه سینه را از گرما و یا سرما حفظ نماید.

3. تا جایی که ممکن است از شیر مادر برای تغذیه نوزاد استفاده نمایید. این شیر می تواند به طور موثری بدن نوزاد را در برابر میکروب ها و ویروس های مختلف مقاوم نگه دارد.

4. کودک خود را همواره در آغوش نگه دارید. محبت و نوازش کردن کودک کمک می کند تا هرچه سریعتر بهبود پیدا کنند.

5. در زمان سرماخوردگی کودک و یا نوزاد اشتهای خود را از دست خواهد داد پس بنابراین به اجبار او را تغذیه نکنید.

6. در صورتی که علائم سرماخوردگی تشدید یافت کرد حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید.

7. از مصرف خودسرانه دارو برای نوزاد جدا خودداری کنید و این کار را تنها با تجویز پزشک انجام دهید.الودکتر

.

منبع : pezeshk.us