آکاایران: افزایش پیری تخمدان ها با مصرف هر نوع موادمخدر در زنان

بارداری و نوزاد

یک متخصص زنان، زایمان و ناباروری ضمن تشریح تبعات مصرف موادمخدر بر روی جنین در دوران بارداری، گفت: مصرف هر نوع موادمخدر در زنان احتمال پیری تخمدان ها را افزایش می دهد.

دکتر مرضیه فریمانی تصریح کرد: سوءمصرف مواد یکی از مهم ترین مشکلات عصر حاضر است که گستره ای جهانی دارد؛ مصیبتی که میلیون ها زندگی را ویران و سرمایه های کلان ملی را صرف مبارزه و یا جبران صدمات ناشی از آن می کند.

وی افزود: تصور اکثر افراد جامعه این است که سوءمصرف مواد، پدیده ای مردانه است؛ در حالیکه این پدیده در زنان هم مطرح است و شاید بتوان گفت که علت افزایش درصد زنان معتاد، یکسان شدن نقش زنان و مردان در پدیده های اجتماعی، رشد شهرنشینی، رشد جنبش های اجتماعی زنان، اشتغال به کار زنان در بیرون از خانه و در نتیجه اختلاط بیشتر زنان و مردان باشد که باعث شده زنان نیز همانند مردان تحت تأثیر پدیده های اجتماعی که اعتیاد از جمله آن است، قرار گیرند.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان، از عوامل موثر در گرایش زنان به موادمخدر و عدم تمایل به ترک اعتیاد را رشد نیافتن مهارت های لازم برای توفیق در زندگی و ورود ناگهانی از کودکی به بزرگسالی، فقدان شایستگی فرد برای کسب پایگاه شغلی، احساس بازنده بودن در رقابت های شغلی و به دنبال آن احساس ناتوانی در نیل به موفقیت، احساس ناامنی، ناعادلانه دانستن نظام اجتماعی و احساس خشم و بی اعتمادی در خانه، محل کار و مدرسه برشمرد.

وی مهم ترین عوامل موثر بر اعتیاد زنان را نقش خانواده، وجود فرد معتاد در خانواده، معاشرت با دوستان ناباب و تردد در مکان های پرخطر، فقر و همچنین رفاه بیش از حد دانست و گفت: ارتکاب انحرافات اجتماعی و زندان، نامناسب شدن روابط خانوادگی و از هم پاشیدگی خانواده از جمله پیامدهای اعتیاد زنان است.

این متخصص زنان، زایمان و ناباروری با اشاره به مصرف موادمخدر در زنان باردار گفت: مصرف کوکائین در دوران بارداری باعث تغییرات قلبی و عروقی در مادر شده و همین موضوع باعث می شود زن باردار در معرض فشارخون بالا و جدا شدن جفت از رحم قرار گیرد. همچنین ثابت شده مصرف این ماده مخدر احتمال ابتلای نوزاد به فشارخون بالا، آریتمی قلبی و مرگ ناگهانی را افزایش می دهد.

وی در رابطه با مشکلات جسمی و روحی اعتیاد در زنان باردار تصریح کرد: مصرف موادمخدر احتمال ابتلا به انواع بیماری ها نظیر هپاتیت، ایدز، سکته های قلبی و مغزی و … را افزایش می دهد و در نهایت یکی از عوامل مرگ محسوب می شود. از طرفی نیز مصرف موادمخدر در زنان افزون بر عوارضی که در مردان ایجاد می کند، به علت احتمال حاملگی، خطرات فراوانی برای جنین آنان به همراه دارد و احتمال ناباروری را نیز افزایش می دهد. همچنین مصرف موادمخدر می تواند موجب بیماری های روانی فراوانی شود.

فریمانی درباره عوارض مصرف موادمخدر در دوران بارداری خاطرنشان کرد: مصرف ماده مخدر در دوران بارداری باعث می شود زنان دچار فشارخون حاملگی و مسمومیت شوند و یکسری کارهای غیربهداشتی هم در فرد مصرف کننده زیاد شده و به علت رژیم های غذایی نادرست، رشد مغزی جنین دچار اختلال می شود و در نهایت بچه های این زنان کم وزن و معتاد به دنیا می آیند.

وی ادامه داد: نوزادانی که از یک مادر معتاد و مصرف کننده موادمخدر به دنیا می آیند، در معرض خطر مرگ ناگهانی، مشکلات جسمی، حرکتی و مغزی هستند. البته این موارد مربوط به نوزادانی است که فرصت به دنیا آمدن را پیدا می کنند؛ چراکه بسیاری از آنها در دوران جنینی از بین می روند. مصرف موادمخدر همیشه عوارض نابودکننده ای برای فرد مصرف کننده به دنبال دارد، دیگر چه برسد به اینکه فرد مصرف کننده باردار نیز باشد.

رئیس بخش واحد ناباروری بیمارستان فاطمیه همدان در پایان گفت: گروهی از زنان از عوارض سوء مواد مخدر خبر ندارند و قبل از حاملگی و یا در دوران بارداری این مواد را مصرف می کنند؛ موادی که می تواند باعث سقط جنین و به وجود آمدن مشکلات زیادی برای نوزاد بعد از تولد شود.ایسنا

.

منبع : pezeshk.us