آکاایران: علت سکسکه در نوزادان و درمان آن

بارداری و نوزاد

روش های متعددی برای متوقف کردن سکسکه و یا پیشگیری از آن در نوزادان وجود دارد. باید به خاطر داشته باشید که بیشتر نوزادان در یک سالگی شان، دچار سکسکه های متعدد می شوند که دلیلی برای نگرانی موجود نیست. سکسکه زمانی که دیافراگم نوزاد دچار انقباض می شود، روی می دهد. در این حالت هوا با فشار از میان تارهای صوتی خارج شده و موجب سکسکه می شود. دیافراگم ماهیچه بزرگی است که زیر قفسه سینه قرار دارد و وقتی فرد نفس می کشد، بالا و پایین می رود.

از مدیکال نیوزتودی، جامعه پزشکان هنوز از علت واقعی سکسکه در نوزادان آگاه نیستند، اما متوجه شده اند که رفلکس سکسکه به آنها کمک می کند تا هوای اضافی جمع شده در معده شان، خارج شود. برخی عوامل مانند، غذای بیش از حد، تند غذا خوردن و بلعیدن هوای زیاد موقع غذا خوردن، باعث ایجاد سکسکه در نوزاد می شود. زیرا این عوامل معده نوزاد را بزرگ کرده، که آن به نوبه خود به دیافراگم فشار آورده و آن را منقبض می کند که در نهایت منجر به سکسکه می شود. اما اگر تعداد دفعات سکسکه زیاد شد، ممکن است نوزاد به بیماری های خاصی، مانند بازگشت اسید به مری، مبتلا شده باشد و باید او را نزد پزشک برد. با اینحال برای رفع سکسکه های معمولی روش های زیر مناسب هستند:

آروغ زدن

وقتی معده نوزاد پر از هوا می شود، معمولا باعث سکسکه در او می شود. بنابراین اگر در حال شیر دادن او هستید، لحظه ای درنگ کرده و او را به روی شکم گرفته و به پشتش چند ضربه ملایم بزنید تا آروغ بزند. خروج هوای اضافی جلوی سکسکه های او را می گیرد.

پستانک

مکیدن پستانک معمولا باعث آرام ماندن دیافراگم شده و در نهایت سکسکه متوقف می شود.

شربت گریپ واتر

این شربت ترکیبی از داروهای گیاهی زنجبیل، رازیانه، بابونه و دارچین و آب است. این شربت، کولیک نوزاد و دیگر مشکلات معده که باعث سکسکه می شوند را برطرف می کند.

روش های پیشگیری

اگرچه سکسکه ها چندان قابل پیشگیری نیستند، اما ترفندهای زیر موثرند:

* تغذیه نوزاد پیش از اینکه بسیار گرسنه شوند و بدین ترتیب وعده های کوچک و البته به دفعات، خواهند داشت و معده شان از غذای زیاد پر نمی شود.

* پس از غذا دادن، نوزادان را به مدت یک ساعت، نشسته یا نیمه نشسته قرار دهید.

* مراقب باشید هوای اضافی وارد دهان او نشود.

.

منبع : pezeshk.us