آکاایران: مامان ها اولین عجلشون این هست که بفهمند باردار هستند یا نه ، زودتر از موعد بی بی چک میزنند یا آزمایش بتا میدهند اما باز در خیلی موارد مجبورند این کارها رو سر تاریخ مشخص شده انجام دهند اما دومین عجلشون درباره جنسیت جنین است از همون ابتدا پس از مطمعن شدن از بارداری سراغ تعیین جنسیت میرن که بچه من دختر هست یا پسر و .... روش های مختلفی رو حتما امتحان میکنید تا اینکه به غربالگری مرحله اول یعنی هفته یازدهم بارداری تا سیزدهم بارداری می رسید و منتظر هستید که جنسیت جنین مشخص شود، اما این مرحله زمانش هنوز نرسیده و اگر هم سونوگرافیست به جنسیتی اشاره کنه تنها احتمال هست!!!

آیا در هفته یازدهم بارداری امکان تعیین جنسیت هست؟

باید گفت با سونوگرافی در هفته یازدهم بارداری این امکان وجود نداره و اکثر زنان باردار در طول سونوگرافی میانه، معمولا بین هفته 16 تا 20، جنسیت جنین را تشخیص می دهند. با این حال، ممکن است تکنسین به طور دقیق قادر به تشیخص جنسیت جنین از روی اندام تناسلی نباشد.

تعیین جنسیت جنین با آزمایش خون

NIPT (آزمایش خون قبل از تولد) یک آزمایش خون است که برای نمایش دادن سندرم داون و چندین بیماری کروموزومی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید NIPT را در هفته 10 بارداری یا بعد از آن انجام دهید. نتایج معمولا طی یک یا دو هفته در دسترس شما قرار می گیرد.

در حالی که جنسیت فرزند شما با حضور کروموزوم X یا Y در اسپرم برنده تعیین می شود، تغییرات جنسى فیزیکی تا هفته 9 حاملگی آغاز نمی شود. رشد جنسیتی تا هفته 6 بارداری آغاز نمی شود.  پس افرادی که آزمایش ژنتیکی سل فری را انجام میدهند میتوانند بصورت 100 درصد جنسیت جنین را از هفته دهم به بعد بارداری تشخیص دهند.

پیشنهاد پزشک اوما : تست نیفتی (NIPT) یا آزمایش سل فری

شناسایی جنسیت در سونوگرافی

جنسیت جنین

پسر:

سونوگرافی پسر بیشتر به صورت یک لاک پشت یا حلزون می باشد. سونوگرافی دقیق پسر در هفته 16 بارداری در زیر نشان داده شده است.

دختر:

سونوگرافی دختر باید سه خط مجزا داشته باشد (طرح کلی ولو). عدم وجود پیش آمدگی (سر لاک پشت در سونوگرافی پسر) لزوما به این معنی نیست که جنین دختر است. شاید زاویه بد باشد. توجه داشته باشید که خطوط ممکن است یکسان نباشند. تصویر زیر یک تصویر سونوگرافی دختر در هفته 17 بارداری می باشد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir