آکاایران: تازه به شیردهی عادت کرده اید که متوجه می شوید، دوباره باردار شده اید. سوالات زیادی در مورد شیردهی در دوران بارداری به ذهنتان هجوم می آورد. آیا می توانم در دوره بارداری، به نوزادم شیر بدهم؟ شیر دهی، چه اثراتی روی جنین می گذارد؟ بارداری، چه اثراتی روی شیر می گذارد؟ آیا می توانم همزمان به هر دو فرزندم شیر بدهم؟

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - بارداری مجدد، خبری هیجان انگیز و شوکه کننده است. ذهنتان اما پر از سوال و نگرانی شده است. تمام سوالات و احساسات شما، قابل درک است. بایستی در مورد مزایا و معایب شیردهی در دوران بارداری و میزان آمادگی کودک شیرخوار خود، نسبت به از شیر گرفتن، اطلاعات لازم را کسب کنید، تا بهترین تصمیم را بگیرید. 


آیا شیردهی در دوران بارداری، خطرناک است؟

بسیاری از زنان، باور دارند که شیردهی در دوران حاملگی، باعث شروع زودرس انقباضات رحمی شده و منجر به زایمان زودرس می‌شود. باید بدانید، در یک بارداری طبیعی، این انقباضات وجود دارند و موجب زایمان زودرس نمی‌شوند. دلیل این انقباضات، ترشح هورمون اکسی توسین در هنگام شیردهی است، اما غلظت اکسی توسین، آنقدر بالا نمی‌رود که منجر به زایمان شود و رحم قبل از هفته بیست و چهارم بارداری به تحریک هورمونی جواب نمی‌دهد. بطور کلی، انقباضات رحمی، خطری را متوجه جنین نمی‌کند و بندرت موجب سقط می‌شود. از سوی دیگر، مقدار اندکی هورمون‌های بارداری، به شیرمادر راه پیدا می‌کند که مشکلی برای شیرخوار به وجود نمی‌آورد.
بیشتر بخوانیم: راه های جلوگیری از سقط جنین در ماه های اول بارداری

در چه صورت باید کودک را از شیر بگیریم؟

اگرچه، شیردهی در دوران بارداری، خطری در بر ندارد، اما در برخی شرایط، توصیه می‌شود، کودک از شیر گرفته شود که عبارتند از:
 • اگر بارداری پرخطر، یا احتمال زایمان زودرس بالا باشد.
 • اگر دوقلو باردار هستید.
 • اگر به شما توصیه شده که در دوران بارداری، نزدیکی نداشته باشید.
 • اگر لکه بینی یا درد رحمی دارید.

اگر یکی از نشانه‌های بالا را در خود مشاهده کردید، با پزشک خود پیرامون از شیر گرفتن کودکتان مشورت کنید.


بیشتر بخوانیم: بهترین روش‌ها برای از شیر گرفتن کودک چیست؟


شیردهی در دوران بارداری؛ مشکلات و چالش هاشیردهی در دوران بارداری؛ مشکلات و چالش ها


آیا نوزادم آماده از شیر گرفتن است؟ آیا من آماده ام؟

عامل مهم دیگر برای از شیر گرفتن نوزاد، میزان آمادگی اوست. فاکتور‌های موثر در این میان، سن، شخصیت، الگوی تغذیه و واکنش جسمی و روحی نوزاد به بارداری شما است. در حالت عادی، تولید شیر مادر، در ماه‌های چهارم و پنجم بارداری کاهش می‌یابد. هم چنین، طعم شیر نیز به گونه‌ای تغییر می‌کند که مطابق میل شیرخواران نیست. به همین دلیل ممکن است نوزاد، پیش از آنچه شما انتظار داشته باشید، آماده از شیر گرفتن شود.
از سوی دیگر، آیا شما آماده از شیر گرفتن کودکتان هستید؟ آیا نگرانید که بارداری، رابطه شما و کودکتان را خدشه دار کند؟ آیا کودک شما، نیاز به تغذیه از شیر دارد یا با مکیدن شیر آرامش می‌یابد؟ اگر نوزاد شما کمتر از شش ماه سن دارد، و وابسته به شیر مادر است، بایستی توجه ویژه‌ای به رشد و سلامت او داشته باشید. لازم است، جهت اطمینان از گرسنه نماندن نوزاد، از شیرخشک یا غذای کمکی نیز استفاده کنید. کودکان بزرگتر که از غذای کمکی استفاده می‌کنند، با کاهش تولید شیرمادر، خود به خود، تمایل بیشتری به غذا خوردن پیدا می‌کنند. مایعات و غذای بیشتری برای کودک در نظر بگیرید.

شیردهی در دوران بارداری؛ مشکلات و چالش هاشیردهی در دوران بارداری؛ مشکلات و چالش ها


چالش‌های شیردهی در دوران بارداری چیست؟

هنگام شیردهی در دوران بارداری، ممکن است با مشکلات نیز روبرو شوید:

 • احساس تهوع صبحگاهی، با شیردهی و مکش شیر از سینه‌ها چند برابر می‌شود. ۷۵% مادران با این مشکل روبرو می‌شوند. برای کم کردن این مشکل، بهتر است، یک بیسکوییت ترد نمکی را آرام آرام بجویید، یا حواس خود را به چیز دیگری معطوف کنید.
 • احساس سوزش سینه‌ها (به دلیل تغییرات هورمونی) در بارداری، رایج است. برخی مادران جهت کم کردن این مشکل، زمان شیردهی را کوتاه می‌کنند. (با توجه به سن کودک، می‌توان مساله را این گونه با او مطرح کرد: من تا ۱۰ می‌شمارم تا شیرت رو بخوری، وقتی به ۱۰ رسیدیم، می‌رویم آشپزخانه و خوراکی می‌خوریم، یا می‌رویم بیرون و گرگم به هوا بازی می‌کنیم). به کودک کمک کنید تا سینه را کامل در دهان بگذارد، اگر فقط نوک سینه را به دهان بگیرد، سوزش بیشتر می‌شود.
 • با شیردهی در دوران بارداری، احساس خستگی زیادی می‌کنید. خستگی بخشی از بارداری است و ربط چندانی به شیردهی ندارد. بهتراست، برای استراحت بیشتر، به صورت نشسته یا خوابیده شیر دهید.
 • اگر کودک شما، عادت کرده است که با خوردن شیر به خواب رود، بهتر است، به او یاد دهید تا با روش‌های دیگری مانند نوازش کمر هنگام خواب یا خواندن لالایی، به خواب رود. این گونه، با آمدن نوزاد نوین، آرامش بیشتری برای خواباندن کودکانتان دارید.
 • با بزرگتر شدن شکم، توانایی شیردهی در هر حالتی را ندارید. بهتر است در حالت خوابیده به کودکتان شیر دهید.
 • با کودکتان صحبت کنید که با آمدن نوزاد نوین، باید شیرش را با او تقسیم کند.
 • مهم است که نوزاد تازه متولد شده، بطور کامل، از شیر آغوز تغذیه کند. به همین دلیل، در روز‌های اول، به کودک بزرگتر کمتر شیر دهید. کسی را مسئول کنید که حواس کودکتان را با بازی پرت کند.

شیردهی در دوران بارداری؛ مشکلات و چالش هاشیردهی در دوران بارداری؛ مشکلات و چالش ها


تغذیه مناسب هنگام شیردهی در دوران حاملگی

اگر تصمیم به شیردهی در دوران بارداری دارید، باید تغذیه مناسبی داشته باشید، تا سلامت کودک شیرخوار و جنین‌تان را حفظ کنید. اگر نوزادتان کمتر از شش ماه دارد، نیاز به ۶۵۰ کالری اضافه در روز دارید و اگر نوزادتان غذای کمکی می‌خورد، بایستی ۵۰۰ کالری اضافه در روز دریافت کنید.
هم چنین، در سه ماهه دوم بارداری، ۳۵۰ کالری و در سه ماهه سوم، ۴۵۰ کالری اضافه در روز نیاز دارید. در سه ماهه اول که معمولا همراه با حالت تهوع است، نیازی به کالری اضافه ندارید.


بیشتر بخوانیم: تغذیه بارداری هفته به هفته در سه ماهه اول بارداری

                     تغذیه بارداری هفته به هفته (سه ماهه دوم)  

                     تغذیه بارداری هفته به هفته در سه ماهه سوم بارداری


در آخر، هنگامی که شیردهی و بارداری، باهم اتفاق می‌افتند، بایستی نیاز‌های کودک شیرخوار و جنین و حالات جسمی و روحی خودتان را درنظر بگیرید. یکی از مزایای شیر دادن در دوران بارداری، آن است که هنگام تولد نوزاد، کودک بزرگتر موقعیت خود را در آغوش مادر حفظ کرده است! مادرانی که پس از زایمان، فرزند قبلی را نیز شیر می‌دهند؛ حساسیت و رقابت او را نسبت به نوزاد از بین می‌برند و رفاقت بیشتری بین دو فرزند به وجود می‌آید. در نهایت آرامش بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.

برگرفته از: چهل نکته کلیدی برای شیر دادن به نوزاد/دکتر ویلیام سیزر و مارتا سیزر، americanpergnancy، todaysparent

.

منبع : setare.com