آکاایران: زایمان زودرس و تولد جنین هشت ماهه ممکن است خطر مرگ برای نوزاد داشته باشد، ولی امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی و دستگاه های ادامه رشد جنین، درصد مرگ و میر در زایمان در هشت ماهگی کاهش یافته است. ولی برخی از پزشکان می گویند گاهی ممکن است برای برخی از نوزادان نارس در آینده مشکلات سلامتی ایجاد شود.

آکاایران: آیا جنین هشت ماهه زنده می ماند؟

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - نوزادان نارس نوزادانی هستند که قبل از ۳۷ یا ۳۸ هفتگی به دنیا می‌آیند و به همین دلیل، اندامشان کاملاً تشکیل نشده است. به‌طور کلی نوزادان در یکی از این سه حالت متولد می‌شوند: 
 1. نوزادانی که زود هنگام به دنیا می‌آیند (کمتر از ۳۷ هفته)
 2. نوزادانی که به موقع به دنیا می‌آیند (۴۲ - ۳۷ هفته)
 3. نوزادانی که بعد از این مدت به دنیا می‌آیند (بعد از ۴۲ هفته)
نوزادان نارس خود به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ یک گروه که زیر ۳۲ هفته متولد می‌شوند، ریسک و خطر مرگ و میر در آن‌ها بسیار زیاد است که البته سیستم کنونی و پیشرفت‌های پزشکی باعث شده درصد زیادی از این نوزادان هم بتوانند زنده بمانند. نوزدان به دنیا آمده بین ۳۲ تا ۳۷ هفته، نوزادان نارسی هستند که با مراقبت‌هایی که از آن‌ها انجام می‌گیرد، به سلامت بزرگ می‌شوند و مشکلی ندارند.  
bxs1
نوزادانی که در هفته سی و دوم بارداری و قبل از آن به دنیا می‌آیند خطر مرگ و میر بالایی دارند، ولی امروزه به دلیل پیشرفت‌های پزشکی درصد زیادی از این نوزادان نارس زنده می‌مانند. برخی از پزشکان معتقدند که نوزادان زودرس که قبل از هفته سی و هفتم بارداری متولد می‌شوند، در معرض بالای خطر مرگ قرار دارند و آن دسته از نوزادانی هم که زنده می‌مانند دارای مشکلات جدی سلامت در طول زندگی آینده خود هستند.
آیا جنین هشت ماهه زنده می ماند؟آیا جنین هشت ماهه زنده می ماند؟
 
با زایمان در هشت ماهگی، عموماً جنین به شکلی کامل رشد نکرده است. البته رشد ناکامل جنین همیشه به معنای وجود مشکل سلامت برای جنین نیست، بلکه در چنین مواردی لازم است جنین مدت بیشتری را در بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان بیمارستان تحت نظر باقی بماند. اگر جنین در هشت ماهگی به دنیا بیاید باید در دستگاه قرار داده شود، زیرا ریه او کامل نشده و  به درستی نمی‌تواند نفس بکشد.
bxs2
جنین در این ماه حدود دو و نیم کیلو وزن دارد و قدش حدود نوزده اینچ است. در آخر ماه هشتم، تمام اندام جنین به جز مغز و ریه کامل شده است. چربی در بدن بخصوص در اطراف بازوها تجمع کرده است. ناخن‌ها و مو‌های سر او نیز رشد کرده است. چشم‌ها و پلک‌ها در این ماه کامل شده است و جنین می‌تواند پلک بزند. در انتهای ماه هشتم بارداری فعالیت جنین نسبت به قبل کمتر می‌شود زیرا فضای کمتری برای فعالیت و حرکات او وجود دارد.
bxs3
 • نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، اندام‌هایشان نارس است.
 • تکامل نیافتگی اندام‌های نوزادان نارس، به این وابسته است که در کدام موعد از زمان‌هایی که ذکر شد به دنیا آمده باشند؛ قبل از ۳۲ هفتگی یا بین ۳۲ و ۳۷ هفتگی. میزان تکامل نیافتگی اندام‌ها در این دو گروه تفاوت دارد؛ بعضی کلیه، بعضی ریه، کبد، سیستم گوارشی و ....
 • این نوزادان، نمی‌توانند شیر را به راحتی هضم کنند بنابراین در تغذیه آن‌ها باید خیلی دقت شود. آن‌ها باید با انواع سرم تغذیه شوند و بعد کم‌کم و به میزان کم، شیر مادر دریافت کنند. مقدار شیر می‌تواند روز به روز بیشتر شود تا زمانی که دیگر نوزاد بتواند کالری‌ مورد نیازش را فقط از شیر مادر بگیرد.
 • از آنجا که ریه‌های نوزادان متولدشده پیش از موعد، هنوز به صورت تکامل نیافته است، مشکلات تنفسی در اکثر این نوزادان شایع است. به همین دلیل، ممکن است نیاز به استفاده از ونتیلاتور باشد؛ دستگاهی که به تنفس نوزاد کمک می‌کند.


آیا جنین هشت ماهه زنده می ماند؟آیا جنین هشت ماهه زنده می ماند؟


در هشت ماهگی برای جنین در رحم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

جنین هشت ماهه مکیدن، بلعیدن و تنفس را یاد گرفته و می‌تواند یک الگوی خواب را در پیش بگیرد. ناخن‌های دست و پا‌های او در حال رشد کردن هستند. مو‌های جنین در این هفته در آمده، البته ممکن است در بعضی از کودکان هنوز شبیه به کرک‌های میوه هلو باشد. پوست او به تدریج با تجمع چربی زیر آن نرم و صاف شده و هنگام تولد  شبیه نوزاد کامل است. 
از این هفته به بعد ساعت خواب جنین منظم‌تر شده و به میزان خواب یک نوزاد نزدیک می‌شود. الگوی خوابیدن او بیشتر شبیه بزرگتر‌ها شده و مثل آن‌ها رویا می‌بیند.

bxs4

پیش از این که نوزاد از بیمارستان مرخص شود، باید بتواند به راحتی نفس بکشد. همچنین ممکن است این نوزادان برای کنترل دمای نرمال بدن خود مشکل دارا باشند و در نتیجه باید دمای بدن آن‌ها را ثابت نگاه داشت. برای رفع این مشکل ممکن است نوزاد در دستگاهی به نام انکوباتور نگهداری شود. به طور کلی قبل از ترخیص نوزاد، علائم نوزاد بررسی می‌شود و در صورتی که نوزاد علائم نرمالی را نشان داد، پزشک دستور ترخیص او را امضا می‌کند. 

bxs5
 • مشکلات ریوی 
 • آسم
 • مشکلات تغذیه‌ای
 • مشکلات گوارشی 
 • خونریزی داخل مغزی
 • عفونت‌های بیمارستانی به علت زیادماندن نوزاد در بیمارستان
 • حتی اگر نوزاد در دستگاه باشد، به این علت که فاقد پوشش است، امکان انتقال عفونت زیاد است یا در هنگام تعویض سرم امکان آسیب به کودک افزایش می‌یابد.  
 • بودن در محیط بیمارستان امکان ابتلا به عفونت بیمارستانی، تنفسی و مغزی را افزایش می‌دهد.
 • مشکلات قلبی- عروقی و کلیوی 
 • کم‌خونی
 • زمانی که چنین نوزادی بزرگ می‌شود، ممکن است مشکلات بینایی و عقب‌افتادگی ذهنی و تحصیلی پیدا کند.
 • مشکلات شنوایی از دیگر مشکلات احتمالی نوزادان زودرس است.
bxs6
 • زنانی که مواد مخدر، دخانیات یا مشروبات الکلی مصرف می‌کنند.  
 • زنانی که در سنین زیر ۱۸ سال یا بالای ۳۰ سال زایمان دارا باشند.  
 • احتمال تولد نوزاد نارس، همچنین در دوقلو یا چندقلوزایی هم وجود دارد که با وزن کم به دنیا می‌آیند.  
 • هرچه تعداد فرزندان یک مادر بیشتر باشد، احتمال این که دهانه رحمش زودتر باز شود و نوزاد زودتر از موعد به دنیا بیاید بیشتر است.
 • فعالیت‌های سنگین و نامناسب مادر 
bxs7

اگر نوزاد شما زودتر از موعد به دنیا آمده است و مشکلات داشتن جنین هشت ماهه و زایمان در هشت ماهگی را تجربه کرده‌اید، باید سعی کنید در برابر نوزاد خود خیلی صبور باشید. معده نوزاد در این دوران بسیار کوچک است و شما باید در روز‌های اول به دفعات متعدد، اما هر بار به میزان کم به او شیر بدهید تا به رشد و تکامل برسد. 
به مادرانی که در دوران بارداری به سر می‌برند توصیه می‌کنیم از همه کارهایی که منجر به زایمان زودرس یا تولد نوزاد در ماه هشتم بارداری می‌شود، اجتناب کنند و شرایط محیطی و تغذیه‌ای و ... را برای داشتن یک جنین و نوزاد سالم و زایمان به موقع فراهم کنند.  

.

منبع : setare.com