آکاایران: محققان بر روی روش آی وی اف برای باردارشدن خانم ها تغییراتی ایجاد کده اند و به نتایج جالب و مفیدی دست یافته اند تا بتوانند زوجین صاحب نوزادانی سالم شوند

مطالعه کوچک و جدیدی بیان می کند، رویان هایی با آمیزه ای از کروموزوم های نرمال و غیر نرمال که به روش باروری آزمایشگاهی (IVF) کاشته شده اند، ممکن است به نوزادهایی سالم تبدیل شوند.

 محققان ایتالیایی، رویان های «موزاییک» را طی فرآیند IVF به 18 زن انتقال دادند. رویان موزایک، رویانی است که تعداد یا آرایش کروموزوم ها در برخی سلول های آن بی قاعده است. به گزارش محققان، تمام شش حاملگی ای که به دنبال آن اتفاق افتاد، به نوزادهایی با کروموزم های نرمال منتهی شد.

به گفته متخصصان باروری، در ایالات متحده، رویان های موزایک که با نوع خاصی از بیوپسی در طول فرآیند IVF تشخیص داده می شوند را معمولاً برای انتقال انتخاب نمی کنند چراکه این رویان ها احتمال دارد به نوزادانی با اختلالات ژنتیکی بدل شوند.

دکتر رونالد فاینبرگ، متخصص غدد تولیدمثلی و متخصص باروری، گفت: «محققان ایتالیایی توانستند چند حاملگی نرمال را ایجاد کنند. اگرچه اکثر مایی که در این زمینه مشغول فعالیت هستیم، برای استفاده از چنین رویان هایی اشتیاق نداریم.»

مطالعه در روز 19 نوامبر در ژورنال پزشکی انگلیس نو منتشر شد.

دانشمندان مطمئن نیستند که رویان های موزاییک چه قدر شایع اند اما این را پذیرفته اند که شیوع موزاییسیسم با افزایش سن مادر بیشتر می شود. بین 10 تا 20 درصد تخمک های یک زن ممکن است در اواسط دهه سوم زندگی او از نظر کروموزومی غیر عادی باشند. به گفته فاینبرگ، این نسبت تا 40 سالگی به حدود 90 درصد می رسد.

.

منبع : hidoctor.ir