آکاایران: افزایش خطر صرع در کودکان و چاق شدن در بارداری

آکاایران: یا بیماری صرع آشنایی دارد؟ وقتی فردی را ببینیم که در اثر بیماری صرع به روی زمین افتاده است، چه کار باید بکنیم؟ چه کمک های اولیه ای را می توان به بیمار داد؟ ایا ی دانید که علت این بیماری چیست؟ شاید برایتان جالب باشد که هنوز دلیل قطعی این بیماری مشخص نیست.

 اضافه وزن و چاقی مادر در سطح جهان در حال افزایش است و نگرانی هایی در مورد اثرات عصبی طولانی مدت آن بر کودکانی که مادرشان در دوران بارداری چاق بود، وجود دارد.

محققان سوئدی با بررسی بیش از 4/1 میلیون نفر، اثر نمایه توده بدنی (BMI) را در اوایل دوران بارداری بر خطر صرع در دوران کودکی ارزیابی کردند. از میان بیش از 4/1 میلیون کودک، ابتلا به صرع در 7592 کودک (5/0 درصد) تشخیص داده شد.
نتایج نشان داد در کودکانی که مادرشان به اضافه وزن (BMI بین 25 تا 9/29)، چاقی درجه 1 (BMI بین 30 تا 9/34)، چاقی درجه 2 (BMI بین 35 تا 9/39) و چاقی درجه 3 (BMI≥ 40) مبتلا بودند، نسبت به کودکانی که مادرشان وزن طبیعی (BMI کمتر از 25) داشتند، خطر ابتلا به صرع به ترتیب 11، 20، 30 و 82 درصد بیشتر بود.به عقیده محققان اضافه وزن و چاقی مادر می تواند سب افزایش خطر آسیب مغزی و درنتیجه طیفی از اختلالات عصبی – تکاملی شود یا اینکه وجود چاقی در مادر می تواند از طریق التهاب ناشی از چاقی سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد.
همچنین این مطالعه نشان می دهد عوارض نوزادی مربوط به آسفیکسی (اختلال در اکسیژن رسانی بافتی در دوران جنینی و بدو تولد) و عوارض خفیف تر به طور مستقل می توانند با افزایش خطر صرع دوران کودکی مرتبط باشند.

سپید آنلاین

.

منبع : hidoctor.ir