آکاایران: آشنایی با جزئیات اولین سونوگرافی بارداری

اصطلاحات سونوگرافی بارداری, اولین سونوگرافی بارداری

در این مطلب از ابرتازه ها شما را با جزئیات اولین سونوگرافی بارداری آشنا می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

اندازه گیری های مربوط به سر، شکم و استخوان ران جنین: اگر این اولین سونوگرافی شما باشد، این اندازه گیری ها به تشخیص دقیق تر سن جنین و محاسبه سن بارداری شما کمک می کند. با انجام سونوگرافی بعدی می توان از این اندازه ها برای بررسی رشد جنین نیز بهره برد.

نظم و میزان ضربان قلب جنین: متخصص سونوگرافی، میزان ضربان قلب فرزندتان را مورد ثبت و بررسی قرار می دهد تا مطمئن شود، جایی در محدوده ی نرمال بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ تپش در دقیقه قرار دارد.

سر، قفسه ی سینه و شکم جنین: هرکدام از این ساختارها به طور مجزا مورد بررسی قرار می گیرند تا اطمینان از قرار گیری آنها در جای مناسب و همچنین عملکرد صحیح شان حاصل گردد.

صورت جنین: متخصص سونوگرافی برای بررسی علائم شکاف لب یا کام، نگاهی دقیق به صورت جنین خواهد داشت.

ستون فقرات جنین: متخصص سونوگرافی با بررسی ستون فقرات جنین، می تواند احتمال بروز ناهنجاری های سیستم عصبی را مشخص نماید.

بررسی اندام های جنین: بازوها، دست ها و پاهای فرزندتان مورد بررسی کلی قرار می گیرند تا از شکل گیری نرمال و عملکرد صحیح شان اطمینان حاصل گردد.

بررسی شکل ظاهری و محل قرارگیری جفت: متخصص سونوگرافی به بررسی جفت می پردازد تا از سلامت آن و همچنین قرارگیری اش در جای مناسب مطمئن گردد.

بررسی مایع آمنیوتیک: مقدار بیش اندازه یا بسیار کم مایع آمنیوتیک می تواند نشان دهنده ی وجود مشکل در رشد جنین باشد.

رحم و محیط اطراف آن: متخصص سونوگرافی علاوه بر بررسی وجود فیبروئید، کیست تخمدان یا دیگر مشکلات مربوط به ناحیه ی لگن، از بسته بودن دهانه ی رحم نیز اطمینان حاصل می نماید.

تعیین جنسیت جنین: یکی دیگر از مواردی که در اولین سونوگرافی بارداری مورد بررسی قرار می گیرد تعیین جنسیت فرزند آینده ی شما است. برای بسیاری از والدین به یادماندنی ترین بخش آن است. ممکن است متخصص سونوگرافی شما قادر باشد جنسیت جنین را مشخص نماید و گاهی هم امکان آن موجود نیست. بسته به اینکه در طی سونوگرافی فرزندتان چه مقدار تحرک داشته باشد و در چه وضعیتی قرار گرفته باشد تعیین جنسیتش امکان پذیر می گردد.

حتما بخوانید:  پرسش و پاسخ هایی درباره سونوگرافی دوران بارداری

معنی برخی از اصطلاحات سونوگرافی بارداری

Fl : FL اختصار کلمات Femur Length می باشد که به معنی طول ران است.

AC : AC اختصار کلمات Abdominal Circumference می باشد که معنی آن دور شکم است.

HC : HC اختصار کلمات Head Circumference می باشد که به معنی دور سر است.

BPD : BPD اختصار کلمات Biparietal Diameter می باشد که معنی آن عرض سر یا بزرگترین قطر سر جنین است.

HL: HL اختصار کلمات Humerus Length و به معنی طول بازو می باشد.

منبع:  setare.com

.

منبع : abartazeha.com