آکاایران: مواد غذایی مختلف را چگونه به کودک بدهیم؟

بارداری و نوزاد

هنگامی که نوزاد شما به پنج ماهگی می رسد، غلاتی مانند بلغور جو دوسر و برنج را در تغذیه نوزاد خود جای دهید ، فراموش نکنید که با اضافه کردن شیر خشک یا آب به غلات، می توانید بافت های غلات را نرم کنید.
هنگامی که نوزاد شما به پنج ماهگی می رسد، غلاتی مانند بلغور جو دوسر و برنج را در تغذیه نوزاد خود جای دهید ، فراموش نکنید که با اضافه کردن شیر خشک یا آب به غلات، می توانید بافت های غلات را نرم کنید.

برای اولین بار، از استفاده غلات و حبوبات طعم دار خودداری کنید، بهتر است از غلات ساده شروع کنید.

• اگر نوزاد شما به خوردن غلات علاقه نشان داد، انواع دیگر غلات را به تدریج اضافه کنید.
به گزارش آکاایران: • شما حتی می توانید کمی حرارت به غلات (مایکروویو) دهید تا به حریره یا ماده غذایی خمیر مانند تبدیل شود.

غلات و حبوباتی مانند برنج، جو، جو دوسر و غیره را می توان به شکل خمیر و یا مخلوط با آب بصورت فرنی حبوبات به نوزاد داد. همچنین می توانید جهت تغذیه ی کودک خود، برنج یا غله جو را با شیر مادر، آب یا شیر بچه مخلوط کرده و به او بدهید.

میوه:

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان فاقد مرز، مصرف میوه های بسته بندی شده و غنی شده با ویتامین ها برای تغذیه نوزادان پنج ماهه مناسب است.

• در آغاز، میوه ها را باید له شده و پخته شده به نوزاد خود بدهید.

• شما می توانید در ابتدا شروع به دادن موز به نوزاد خود بکنید، زیرا موز نیازی به پخته شدن ندارد و یا می توانید غذا دادن به نوزاد خود را با آوکادو آغار کنید.

• اطمینان حاصل کنید که فقط میوه های رسیده و نرم را به نوزاد خود بدهید.

سیب، موز، گلابی، آووکادو میوه هایی هستند که می توان آنها را به کودک داد. موز به راحتی له می شود، با این حال، سیب، گلابی و آووکادو بایستی به همراه شیر در مولینکس به عمل آیند تا از آنها میلک شِیک میوه ای تهیه شود. ترجیحاً، این مخلوط را نیز صاف کنید به طوری که تکه هایی بزرگ از میوه به طور تصادفی به کودک داده نشود.

سبزیجات:

زمانی که نوزاد شما به پنج ماهگی می رسد ، سبزیجاتی مانند سیب زمینی و هویج را می توان در برنامه تغذیه نوزاد، به صورت پخته شده ارائه کرد.

• از اینکه سبزیجات کاملا له شده اند و هیچ دانه ای نداشته باشند، اطمینان حاصل کنید، زیرا جویدن یا بلعیدن در ابتدا برای یک نوزاد 5 ماهه دشوار خواهد بود.

• بهتر است از دادن سبزیجات خام به نوزاد خود قبل از یک سالگی خودداری کنید.

• از دادن سبزیجات فیبردار به نوزاد خود در اوایل روزهای مصرف غذاهای جامد جلوگیری کنید.

سبزیجاتی نظیر سیب زمینی یا هویج وحشی، گل کلم، هویج، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، نخود سبز، کلم بروکلی، کدو گردویی. این سبزیجات را جوشانده و آنها را له کنید تا خمیر نرمی بدست آید. هیچ گونه ادویه، نمک یا شکری به آن اضافه نکنید.

قرار دادن پروتئین های خالص در تغذیه نوزاد پنج ماهه:

نوزادان در حال رشد نیاز به پروتئین فاقد چربی دارند، اما باید با دقت انتخاب شوند.
• می توانید با گوشت نرم و پخته مثل گوشت مرغ و ماهی فاقد استخوان آغاز کنید.
• اطمینان داشته باشید که گوشت مصرفی نوزادتان دارای استخوان یا تیغ های تیز نباشد.
• بهتر است مصرف محصولات لبنی را برای نوزاد خود پس از 8 ماهگی شروع کنید.
5. تخم مرغ و تغذیه نوزاد پنج ماهه:

آیا می توان تخم مرغ را در تغذیه نوزاد 5 ماهه استفاده کرد؟

•گرچه تخم مرغ از جمله مواد غذایی فوق العاده، به ویژه برای نوزادان در حال رشد می باشد، اما تا سال های اخیر، تخم مرغ به عنوان یک غذای مناسب برای نوزادان در حال رشد توصیه نمی شد، با این حال، آکادمی متخصصان اطفال آمریکا ممنوعیت تخم مرغ را در تحقیقات سال 2011 برداشته است.

•از حدود هفت ماهگی که غذای کمکی نوزاد شروع می شود، ابتدا بهتر است سوپ و و لعاب برنج به کودک بدهید و به تدریج سبزیجات پخته شده و مقدار اندکی گوشت بدهید.

تخم مرغ را در مراحل بعدی به غذای کودک اضافه کنید، آن هم به اندازه نصف قاشق و به صورت سفت باشد. اگر کودک نسبت بهان علائم بدی نداشت به تدریج به این میزان اضافه کنید.

•اگر کودک حساسیت زیادی به تخم مرغ نشان می دهد و غذاهای دیگر را به راحتی می خورد، فعلا برای تخم مرغ دادن به او تا یک سالگی صبر کنید، در این صورت ترجیحا بهتر هست که از یک سالگی به بعد به کودکتان تخم مرغ بدهید.

• قبل از دادن تخم مرغ آب پز یا نیمه پز به نوزاد خود، اطمینان داشته باشید که او به راحتی انواع دیگر غذاهای جامد را می بلعد.

.

منبع : pezeshk.us