آکاایران: پلاسنتا یا جفت برای زنده نگه داشتن جنین در طول حاملگی حیاتی است. این ارگان به پوشش رحم متصل است که اکسیژن و مواد مغذی را به جنین در حال رشد عرضه می کند. پلاسنتا عضو بزرگی است که در دوران بارداری رشد می کند. این عضو به دیواره رحم، معمولا بالا و یا پهلوی رحم متصل است. بند ناف پلاسنتا یا جفت را به جنین متصل می کند.

خون از مادر از طریق پلاسنتا عبور می کند و اکسیژن، گلوکز و سایر مواد مغذی را به جنین شما می رساند. پلاسنتا همچنین موادی را که برای جنین مضر است از بین می برد و دی اکسید کربن و مواد زائد را از خون جنین شما حذف می کند.

پلاسنتا یا جفت تعدادی از هورمون هایی را که در دوران بارداری مورد نیاز است، مانند لکتوژن، استروژن و پروژسترون تولید می کنند. این عضو خون مادر را از خون جنین جدا نگه می دارد تا جنین را در برابر عفونت محافظت کند. در انتهای بارداری، پلاسنتا از آنتی بادی ها محافظت می کند تا جنین پس از تولد محافظت شود. الکل، نیکوتین و سایر داروها می توانند از پلاسنتا عبور کنند و به جنین شما آسیب برسانند.

در دوران بارداری چه اتفاقی برای پلاسنتا رخ می دهد؟

پلاسنتا اغلب در پایین رحم رشد می کند اما با رشد رحم به سمت بالا یا پهلوی رحم حرکت می کند. موقعیت پلاسنتا در سونوگرافی هفته 18 بارداری بررسی می شود. پلاسنتا پس از زایمان، معمولا حدود 5 تا 30 دقیقه پس از تولد نوزاد، از بدن شما خارج می شود. این سومین مرحله از زایمان است.

پس از تولد نوزاد انقباضات خفیف ادامه خواهد داشت. شما باید یک فشار بیشتر برای زایمان پلاسنتا اعمال کنید. گاهی اوقات شکم شما ماساژ داده می شود و یا به شما اکسی توسین تزریق می شود و بند ناف به طور مرتب برای خارج شدن پلاسنتا، کشیده می شود. اگر سزارین انجام دهید، پزشک جفت را به صورت همان زمان از بدن خارج می کند.

باید کل پلاسنتا پس از بارداری از بدن خارج شود. اگر هر قسمتی از پلاسنتا در داخل بدن باقی بماند، برای جلوگیری از خونریزی و عفونت باید عمل جراحی انجام شود.

حتما بخوانید: فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان

مشکلات مربوط به  پلاسنتا یا جفت: 

مشکلات پلاسنتا می تواند به طور بالقوه برای مادر و کودک خطرناک باشد:

پلاسنتا چیست

1-  Placenta accreta:

  • هنگامی که پلاسنتا به درستی به رحم وصل نیست. این مسئله می تواند منجر به خونریزی گسترده در طول یا بعد از زایمان شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این نوع مشکل را جفت اکرتا می گویند.

2-  Placental abruption:

  • زمانی که پلاسنتا از پوست دیواره رحم قبل از زایمان دور می شود. این حالت باعث خونریزی می شود و به این معنی است که جنین شما ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نکند. در بعضی موارد زایمان زودرس ممکن است مورد نیاز باشد.

3-  Placenta praevia:

هنگامی که پلاسنتا تقریبا یا کاملا دهانه رحم (محل خروج جنین) را پوشش می دهد. این وضعیت در اوایل بارداری شایع تر است و اغلب پس از حرکت پلاسنتا برطرف می شود. اما اگر پلاسنتا هنوز در نزدیکی زایمان دهانه رحم را پوشانده باشد، سزارین ضروری می شود.

چسبندگی جفت : علت، علائم و درمان

علائم یا نشانه های مشکل دار بودن پلاسنتا یا جفت چیست؟

در صورت مشاهده موارد زیر در بارداری با پزشک خود مشورت کنید:

چه کاری می توانم برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات پلاسنتا انجام دهم؟

اکثر مشکلات پلاسنتا را نمی توان مستقیما از بین برد. با این حال، می توانید اقداماتی برای ارتقای سلامتی خود در حاملگی خود انجام دهید. مثلا:

  •  به طور منظم در طول حاملگی، به پزشک خود مراجعه کنید
  •  با پزشک خود برای کنترل هرگونه مشکلاتی مانند فشار خون بالا همکاری کنید
  •  سیگار نکشید و یا از مواد مخدر استفاده نکنید
  •  قبل از تصمیم گیری در مورد زایمان سزارین با پزشک خود صحبت کنید

اگر در دوران بارداری قبلی مشکل پلاسنتا دارید و در حال برنامه ریزی برای بارداری دیگری هستید، با پزشک خود در مورد راه های کاهش خطر ابتلا به این بیماری صحبت کنید.

پلاسنتا یا جفت بعد از زایمان  چه می شود؟

اگر می خواهید جنین را به صورت واژینال زایمان کنید، پلاسنتا را نیز را به صورت واژینال دفع میکنید. پس از زایمان، انقباضات خفیف داشته باشید. پزشک ممکن است یک دارو به نام اکسی توسین (پیتوسین) برای کاهش خونریزی پس از زایمان به شما بدهد. پزشک ممکن است کمر را ماساژ دهد تا رحم را تحریک کند تا پلاسنتا از بدن خارج شود. ممکن است از شما خواسته شود یک بار دیگر برای زایمان پلاسنتا فشار وارد کنید. اگر سزارین انجام دهید، پزشک پلاسنتا را از رحم در طی مراحل عمل خارج می کند.

پزشک پلاسنتا را بررسی می کند تا مطمئن شود سالم است. برای جلوگیری از خونریزی و عفونت، قسمت های باقی مانده باید از رحم خارح شوند. اگر علاقه مند هستید، می توانید پلاسنتا را ببینید. در برخی از فرهنگ ها، خانواده ها پلاسنتا را در مکانی خاص، مانند حیاط دفن کنید.  اگر سوالاتی در مورد مشکلات پلاسنتا و پلاسنتا در دوران بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند در طول حاملگی به شما در درک بهتر نقش پلاسنتا کمک کند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir