bxs1

بارداری و نوزاد

بهترین راه برای جلوگیری از ادرار سوختگی، تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه پوشک است

علل ایجاد و راههای درمان ادرار سوختگی نوزادان (دیاپر راش)
راش پوشک یک نوع رایج از التهاب پوست (درماتیت) است که مانند یک لکه قرمز روشن در پوست باسن کودک به نظر می رسد. دیاپر راش (ادرار سوختگی) اغلب به پوشک مرطوب یا تعویض به ندرت پوشک، حساسیت پوست و سایش مربوط می شود.

ادرار سوختگی می تواند باعث ترس و دلهره والدین و آزار نوزادان شود. اما این مشکل معمولا با استفاده از درمان های ساده در خانه، مانند خشک کردن هوا، تعویض زود به زود پوشک و استفاده از پماد، رفع می شود. بهترین راه برای جلوگیری از راش پوشک، تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه پوشک است.

دلایل ادرار سوختگی نوزادان
به گزارش آکاایران: ادرار سوختگی را می توان از طریق منابع متعددی علت جویی کرد، از جمله:

– تحریک ناشی از مدفوع و ادرار
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ادرار یا مدفوع می تواند پوست حساس کودک را تحریک کند. در صورتی که کودک حرکات مکرر روده یا اسهال داشته باشد ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به ادرار سوختگی قرار بگیرد، زیرا مدفوع بیشتر از ادرار تحریک می کند.

– سایش یا مالش
پوشک یا لباس کیپ و محکمی که به پوست مالیده می شود می تواند منجر به راش شود.

– تحریک ناشی از استفاده ی یک محصول نوین
پوست کودک ممکن است به دستمال مرطوب کودک یا پاک کننده، سفید کننده یا نرم کننده پارچه ای که برای شستن پارچه ی پوشک استفاده می شود واکنش نشان دهد. مواد دیگری که می توانند به این مشکل اضافه کنند عبارتند از: ترکیبات موجود در برخی از لوسیون ها، پودرها و روغن ها.

– عفونت باکتری یا مخمر (قارچی)
آنچه که به عنوان یک عفونت ساده پوست شروع می شود ممکن است به ناحیه اطراف گسترش یابد. به ویژه ناحیه ی پوشیده شده با پوشک از جمله باسن، ران ها و اندام تناسلی آسیب پذیر است، زیرا گرم و مرطوب است و یک مکان مناسب برای پرورش باکتری ها و مخمر ایجاد می کند. این راش ها را می توان در درون چین پوست یافت، و ممکن است نقاط قرمز در اطراف چروک ها پراکنده شوند.

– تغییر غذای کودک
هنگامی که نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، محتوای مدفوع کودکان تغییر می کند. این موضوع احتمال ابتلا به ادرار سوختگی را افزایش می دهد. تغییرات در رژیم غذایی کودک همچنین می تواند تکرار مدفوع را افزایش دهد، که می تواند منجر به راش پوشک شود. اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود، ممکن است در پاسخ به چیزی که مادر خورده است، دچار ادرار سوختگی شود.

– پوست حساس
نوزادانی که مبتلا به عارضه های پوستی، مانند درماتیت آتوپیک یا درماتیت سبورئیک (اگزما)، ممکن است احتمال ایجاد راش پوشک آن ها بیشتر است. با این حال، پوست تحریک شده ناشی از درماتیت آتوپیک و اگزما عمدتا در نواحی دیگر غیر از ناحیه پوشک تاثیر می گذارد.

دیاپر راش ادرار سوختگی با پوست قرمز و حساس در ناحیه ی ران ها و ناحیه تناسلی مشخص می شود

– استفاده از آنتی بیوتیک ها
آنتی بیوتیک ها باکتری های نوع خوب و همچنین بد را می کشند. هنگامی که کودک آنتی بیوتیک را مصرف می کند، باکتری هایی که از رشد قارچ جلوگیری می کنند، ممکن است کم شوند، که به علت عفونت مخمر، منجر به ادرار سوختگی می شود. استفاده از آنتی بیوتیک خطر ابتلا به اسهال را نیز افزایش می دهد. نوزادان شیرخواری که مادرشان آنتی بیوتیک مصرف می کنند نیز در معرض خطر ابتلا به راش پوشک قرار دارند.

علائم ادرار سوختگی نوزادان
ادرار سوختگی با موارد زیر مشخص می شود:
علائم پوستی: ادرار سوختگی با پوست قرمز و ظاهری حساس در ناحیه ی پوشک که شامل باسن، ران ها و ناحیه تناسلی است، مشخص می شود.

تغییرات در وضعیت کودک: مادر ممکن است به ویژه در هنگام تعویض پوشک متوجه شود که کودک ناراحت تر از همیشه به نظر می رسد. کودک مبتلا به ادرار سوختگی اغلب هنگام شستن یا لمس ناحیه، گریه و بی قراری می کنند.

درمان ادار سوختگی (دیاپر راش)
بهترین درمان برای ادرارسوختگی، این است که پوست کودک را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارید. اگر با وجود استفاده از درمان خانگی، ادرار سوختگی کودک ادامه یابد، ممکن است پزشک موارد زیر را تجویز کند:
– پماد هیدروکورتیزون (استروئیدی) ملایم
– پماد ضد قارچی، اگر کودک دارای عفونت قارچی است.
-آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی، اگر کودک دارای عفونت باکتریایی باشد.

فقط در صورتی که پزشک کودک از آن استفاده کند یا آن را توصیه کند از کرم یا پماد استروئید استفاده کنید، استروئید قوی یا استفاده مکرر می تواند منجر به مشکلات اضافی شود. ادرار سوختگی معمولا برای بهبودی به چند روز زمان نیاز دارد، و راش ممکن است مکررا دوباره ایجاد شود.

درمان خانگی ادرار سوختگی نوزادان
به طور کلی، دیاپر راش را می توان با روش های زیر به خوبی در خانه درمان کرد:
– خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه پوشک
بهترین راه برای تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه پوشک، تعویض بلافاصله ی پوشک پس از مرطوب و چرک شدن است. تا زمانی که راش بهتر شود، ممکن است به این معنی باشد که در طول شب بیدار شوید و پوشک را عوض کنید. پس از اینکه مادر به آرامی پوست را تمیز و خشک کرد، از کرم و یا پماد استفاده می کند. سعی نکنید این لایه محافظ را به طور کامل در تعویض بعدی پوشک پاک کنید، زیرا ممکن است بیشتر به پوست صدمه بزند. اگر مادر بخواهد لایه محافظ را حذف کند، باید از وازلین بر روی یک توپ پنبه استفاده کند.

تا زمانی که ادار سوختگی از بین برود از پوشک بزرگ تر از حد معمول استفاده کنید

– افزایش جریان هوا
برای کمک به بهبود ادرار سوختگی، مادر باید هر کاری می تواند برای افزایش قرار گرفتن ناحیه پوشک در معرض هوا انجام دهد. این راهنمایی ها و نکات نیز ممکن است به این کمک کند:
– برای مدت کوتاهی کودک را پوشک نکنید تا به پوست هوا برسد و ناحیه پوشک را پماد بزنید، مانند چرت زدن، در روز 3 بار و هر دفعه به مدت 10 دقیقه این کار را انجام دهید.

– از پوشاندن شلوار یا پوشک پلاستیکی محفوظ از هوا به کودک اجتناب کنید.
– تا زمانی که راش از بین برود از پوشک بزرگ تر از حد معمول استفاده کنید.

از پماد، کرم یا لوسیون استفاده کنید
انواع داروها برای ادرار سوختگی فاقد نسخه در دسترس هستند. برای توصیه های خاص با پزشک یا داروساز صحبت کنید. برخی از محصولات فاقد نسخه عبارتند از: بالمکس، دسیتین، تریپل بیست و لوتریمین، آ و دی (برای عفونت های قارچی). اکسید روی، مواد تشکیل دهنده فعال در بسیاری از محصولات ادرار سوختگی است، که معمولا در طول روز روی راش به منظور تسکین و محافظت از پوست نوزاد استفاده می شود.

– حمام روزانه
تا زمانی که راش از بین برود، هر روز کودک را حمام کنید. از آب گرم با صابون ملایم فاقد عطر استفاده کنید.

پیشگیری از دیاپر راش
چند راهکار ساده می تواند به کاهش احتمال ایجاد ادرار سوختگی در پوست کودک کمک کند.
– پوشک را به دفعات تعویض کنید.
– در هر تعویض پوشک، باسن کودک را با آب گرم بشویید.
– به آرامی پوست را با یک حوله تمیز خشک کنید و یا بگذارید با هوا خشک شود.
– پوشک را کیپ و تنگ نکنید.
– زمان بیشتری نوزاد را پوشک نکنید.
– به طور منظم از پماد استفاده کنید.
– پس از تعویض پوشک، دست های خود را به خوبی بشویید.

.

منبع : pezeshk.us