آکاایران: بانوانی که در دوران بارداری قرص آسپرین مصرف میکنند باید بدانند جنین خود را در معرض انواع عارضه هایی همچون ضعف عضلانی، مشکلات گفتاری، اختلالات بینایی قرار میدهند، همچنین خونریزی مغزی در نوزادان این مادران بیشتر دیده می شود. انواع آسیب های مغزی در نوزادان این مادران دیده شده است.

مطالعه ای تازه نشان داده است زنانی که طی دوران حاملگی از داروی «آسپرین» استفاده کنند حدود ۲/۵ برابر بیشتر از معمول، نوزاد خود را در معرض خطر ابتلا به آسیب های مغزی قرار خواهند داد.

فلج مغزی در نوزادان

محققان دانشگاه کپنهاک در پژوهشی با جامعه آماری بیش از ۱۸۰ هزار زن دانمارکی و نروژی، متوجه شدند احتمال ابتلای نوزاد به فلج مغزی در مادران حامله ای که طی دوران حاملگی آسپرین مصرف می کرده اند، ۲/۵ برابر بیشتر است. این مشکل همچنین ۵۰ درصد در نوزادان زنانی دیده شد که طی این دوران، پاراستامول (paracetamol) مصرف می کردند.
به نقل از دیلی میل، بروز فلج مغزی در نوزادان باعث می شود که آنها به طور معمول تا انتهای عمرشان دچار عوارض ناشی از آن همچون مشکلاتی در تکلم و حرکت شوند. این آسیب مغزی فقط در بریتانیا هر سال ۲ هزار نوزاد را دامنگیر خود می کند.

دوران حاملگی

آسیب حاصله می تواند ناشی از خونریزی در مغز یا کاهش تولید خون و اکسیژن باشد. ابتلای مادر به عفونت در دوران حاملگی نیز عامل موثر دیگری در این زمینه به شمار می رود. با این حال، پزشکان تاکید دارند که در بسیاری از موارد، علت اصلی، مشخص و روشن نیست.
ضعف عضلانی، مشکلات گفتاری، اختلالات بینایی و معلولیت و کاهش توان یادگیری از جمله شایعترین عوارض ناشی از بروز آسیب مغزی در نوزادن به شمار می رود.

سلامت آنلاین

.

منبع : hidoctor.ir