آکاایران: بیماری مادرزادی پرانگشتی

بارداری و نوزاد

پرانگشتی یکی از رایج ترین بیماری های مادرزادی است که در زمان رشد جنین شکل می گیرد و از هر 500 کودکی که در دنیا متولد می شوند یکی از آنها به پرانگشتی مبتلا است.

انگشت اضافه ای که در دست یا پای این افراد می روید معمولا چیزی غیر از یک بافت گوشتی اضافه نیست و فاقد هرگونه استخوان است.

پرانگشتی در بیش تر موارد فاقد زمینه خانوادگی رخ می دهد اما گاهی ارثی است. در زمان جنینی دست ها و پاها به شکل یک پارو بوده و هنگام به وجود آمدن انگشتان٫شکاف هایی در آن ایجاد می شود و انگشتان ساخته می شوند. برخی اوفات شکاف ها به درستی ایجاد نمی شوند و نتیجه آن به هم چسبیدن انگشتان است که به آن سین داکتیلی می گویند.

در بعضی اوقات تعداد شکاف ها در هر دست یا در هر پا از چهار تا بیشتر می شوند و بیش از پنج انگشت تشکیل می شود.
بهترین روش درمان پرانگشتی عمل جراحی و خارج کردن انگشت اضافه توسط پزشک است. در صورتی که انگشت اضافه میان سایر انگشتان باشد بهتر است عمل جراحی در سن شش ماهگی انجام شود.

وقتی انگشت اضافه در کنار انگشت کوچک رو به بیرون قرار داشته باشد بهتر است عمل جراحی در سن یک سالگی انجام شود؛ و هنگامی که انگشت اضافه در طرف شست قرار داشته باشد بهترین زمان برای عمل جراحی آن یک و نیم سالگی است. در هر صورت عمل جراحی باید قبل از پنج سالگی انجام شود.

جدا کردن انگشت اضافه با بستن نخ ممکن است موجب خونریزی های شدید شود بنابراین از انجام این کار باید خودداری کرد.
به گزارش آکاایران: همچنین پس از تولد نوزادان مبتلا به این بیماری به دلیل احتمال همراهی این بیماری با سایر بیماری های مادرزادی٫نوزاد باید توسط پزشک معاینه کلی شود.طبنا

.

منبع : pezeshk.us