آکاایران: جداشدن عضلات شکم بعد از زایمان

آکاایران: جداشدن عضلات شکم بعد از زایمان

بسیاری از خانم هایی که باردار هستند یا فقط یک بچه دارند، راجع به تأثیر زایمان بر عضلات شکمی و عضلات مرکزی خود نگرانند.
این نگرانی درستی است و مادران در بسیاری مواقع برای این که چگونه و از چه کسی در این زمینه کمک بگیرند گیج و گمراه می شوند.

درباره این که چگونه وضعیت عضلات شکم را حفظ کنیم و چه کنیم تا اثرات منفی و دراز مدت بارداری را به حداقل برسانیم، تصورات غلط زیادی میان مردم وجود دارد.

یکی از نگرانی های شایع جدایی عضلات شکم بعد از زایمان است. این عبارت «جداشدن عضلات» به نظر ترسناک و نگران کننده می رسد، اما در واقع این یک فرآیند طبیعی است که در حاملگی اتفاق می افتد و عضلات شکم شما واقعا از هم جدا نمی شوند.

عضلات شکم شما در حالتی که باردار نیستید هم از هم جدا هستند. عضلات راست شکمی در جلو که معمولا بین مردم به شش تکه یا سیکس پک معروفند، دو نوار موازی عضلانی جدا از هم هستند که به وسیله یک غلاف بسیار محکم از جنس بافت هم بند در کنار هم قرار می گیرند.

در طول بارداری این غلاف همزمان با رشد جنین کشیده می شود و به همین علت عضلات راست شکمی از هم دور می شود. مقدار فاصله بین این عضلات در بانوان متفاوت است و به عوامل متعددی وابسته است.

وقتی این فاصله بیش از حد طبیعی باشد، غلاف فیبروز نگه دارنده آنها بیش از حد کشیده و نازک می شود و بعد از تولد نوزاد متعاقب این کشیدگی بیش از حد، بافت نمی تواند به حالت اولیه خود برگردد. این کشیدگی بیش از حد باعث از بین رفتن ثبات در کل سیستم عضلات مرکزی می شود و دردهای کمر و لگن را در پی خواهد داشت.

بیرون زدگی غیر ارادی شکم هم از دیگر عوارض این کشیدگی غلاف بین عضلات است. متأسفانه انجام تمرینات معمول عضلات شکم به تنهایی، نه تنها کمکی به درمان این مشکل نمی کند، بلکه به علت اعمال کشش بیشتر به این بافت باعث وخیم تر شدن وضعیت بیمار هم می شود بنابرایندراز و نشست در این مشکل ممنوع است.

علت این است که عضلات مرکزی تنها عضلات شکمی سطحی نیستند، بلکه این عضلات در عمقی ترین لایه های تنه شما قرار دارند. اینها عضلاتی هستند که ستون فقرات و لگن شما را حفظ می کنند و محتویات احشایی شکم شما را در بر گرفته اند. مراجعه به فیزیوتراپی و ارزیابی عملکرد عضلات مرکزی تنه اولین اقدام مؤثر در درمان این مشکل است.

درمان این جداشدگی عضلانی نیاز به یک رویکرد کلی نگر در بدن دارد. فیزیوتراپیست با بررسی راستا و وضعیت قرارگیری بدن بیمار، نحوه تنفس، عملکرد عضلات کف لگن، قدرت عضلات مرکزی، سابقه صدمات و عدم توازن عضلانی به علاوه نیروهایی که هر روز به دنبال تکرار الگوهای حرکتی خاص در کار روزمره به بدن بیمار وارد می شود به طراحی و اجرای تمرینات درمانی می پردازد.

چه بسا ممکن است که جداشدن عضلات شکم بعد از زایمان عارضه مشکل دیگری در سیستم اسکلتی عضلانی مادر باشد و درمان آن به تنهایی نتایج موقت و کوتاه مدت در پی خواهد داشت. در صورت بارداری مشاوره با یک فیزیوتراپیست می تواند عملکرد عضلات مرکزی شما را ارتقا دهد و از بروز جداشدن عضلات شکم بعد از تولد نوزاد پیشگیری کند.دکتر پرهام پارسانژاد – فیزیوتراپیست

.

منبع : pezeshk.us