آکاایران: وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

آکاایران: وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

بارداری و نوزاد

کودک شما در هفته هشتم بارداری اندازه یک دانه ی انگور است و هر روز یک میلی متر بزرگ تر میشود این روزها نخاع ، استخوان ها و روده های او در حال شکل گرفتن هستند.
وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری
در هفته هشتم حاملگی توقع چه چیزی را داشته باشیم؟ وضعیت جنین و مادر در این هفته چگونه خواهد بود. نوزاد شما در حال رشد است و در هفته ی هشتم حتی رنگ چشمها هم تعیین شده است. در اینجا همه ی چیزهایی که در هفته ی هشتم از نوزاد و بدن خودتان می توانید انتظار داشته باشید، آمده است.

اندازه جنین در هفته هشتم بارداری
کوچولوی شما روزی یک میلی متر رشد می کند، و در هفته ی هشتم در حد و اندازه ی یک تمشک یا یک دانه ی انگور است.
جنین کوچک شما در طی هفته های گذشته پیشرفتهای زیادی داشته است _با رشد یک میلی متر در روز، هم اکنون او در حال تشکیل نخاع، استخوانها و روده ها می باشد.به طور قطع در رشد بازو ها و پاها یک جهش رشد تند وجود دارد، و در حال حاضر جای زانوها، آرنج ها ، مچ دست و مچ پا مشخص است.چانه ی نوزاد شما هنوز به سینه چسبیده و جمع شده است، یک نگاه نزدیک نشان می دهد که نوزاد شما دیگر لب ، بینی و پلکهای چشم را دارد. همچنین در این زمان شبکیه چشم شروع به گسترش رنگ دانه اش می کند. خیلی خوشحال می شوید اگر بدانید جنین کوچک شما خیلی کمتر مانند یک حیوان خزنده به نظر میرسد و بخش بیشتر دمش را از دست داده است. تمامی این مراحل رشد باور نکردنی است . برای ادامه باید گفت که قلب نوزاد شما با میزان باورنکردنی 150 تا 170 بار در دقیقه در حال تپیدن است، چیزی که دوبرابر سرعت تپش قلب شما در حالی که این متن را می خوانید است.
یبوست در هفته هشتم بارداری
بدن من در هفته هشتم بارداری چه می کند؟
حجم خون شما نزدیک 50 درصد افزایش داشته است. خونی که در بدن شما و به طور خاص اطراف رحم شما در جریان است ، در حال افزایش است و سرعت قلبتان نیز رشد ملایمی دارد. هورمون پروژسترون، با آرام کردن بافت قلب و رگهای خونی ، به این فرآیند کمک می کند، که باعث پایین نگه داشتن فشارخون ما می شود. بُعد منفی آن زیاد خوشایند نیست. از آنجایی که سیستم هاضمه شما نیز آرام شده است، خیلی طبیعی است که احساس یبوست کنید. این یبوست ممکن است به بواسیر ختم شود. در اینجا در مورد تغییرات ناگهانی دوران حاملگی بیشتر بخوانید. این افزایش حجم خون همراه با هورمونهای حاملگی ، ممکن است موجب سردرد شود. اگر از سردرد رنج میبرید ، با دکترتان در مورد مسکن های بی خطر مشورت کنید. رحم شما رشد کرده است:اگر لباسهای شما به خصوص در ناحیه ی شکم تنگ شده است ، به این دلیل است که رحم شما که در وضعیت طبیعی به اندازه ی مچ دستتان است ، رشد کرده است و به اندازه یک گریپ فروت شده است.
حالت تهوع صبحگاهی:اگر شما بین 75 درصد زنان بارداری هستید که از حالت تهوع صبحگاهی یا حتی تمام روز ، دراین هفته های اول رنج می برید، مطمئن باشید که تنها نیستید. اگر چه ما کاملا مطمئن نیستیم چه چیزی موجب این حالت تهوع آور می شود، حدس زده می شود که این به دلیل پایین آمدن سطح هورمون هایی است که در طول عمرمان با آنها زندگی کرده ایم. به یاد داشته باشید که کم و در طی دفعات بیشتر غذا بخورید و خاطر جمع باشید که اگرچه حال شما خوب نیست ولی نوزاد شما حالش خوب است. همچنین بین هفته ی 12 تا 14 این حالت کاهش می یابد ، بنابراین مدت خیلی طولانی ای هم نیست. گفته می شود اگر شما جز آن 1 درصد زنان بدشانس هستید که از حالت تهوع شدید که به استفراغ شدید حاملگی معروف است ، رنج می برید، چیزی نیست که بشود از آن گذشت.(شرایطی که کیت میدلتون هم در هر دو حاملگی از آن رنج می برد.) اگر شما قادر به نوشیدن و خوردن نیستید، لبها و دهانتان خشک می شود و ادرارتان تیره است، فورا با پزشک عمومیتان تماس بگیرید.
نشانه های شایع هفته هشتم بارداری
خستگی :
بله در هفته های آتی خستگی در لیست خواهد بود و همچنان یک نشانه ی خیلی رایج هم است.
یادتان باشد که به بدنتان استراحت بدهید و به او گوش دهید. به هرحال او یک نوزاد در حال رشد است!
ترشحات سفید شیری و رقیق :
یکی دیگر از چیزهایی که استروژن ، هورمون حاملگی، باعث آن است ، این ترشح سفید شیری( در پزشکی چرک تراوی گفته می شود)است که بخش مهم بدن شما را با نگه داشتن تعادل باکتری از خطر عفونت حفظ می کند، بنابراین نگران نباشید.
تغذیه در هفته هشتم بارداری
چه کارهایی را باید در هفته هشتم بارداری انجام دهید؟
زمانی را در جزیره ی میوه سپری کنید. مطمئنا همه میدانیم که میوه چیز خیلی خوبی است، ولی در حال حاضر که شما در حال پروراندن نوزادتان هستید ، بهترین دوست شما است. با برآورده کردن تمامی ویتامین ها و مواد مغذی که فرزند شما نیاز دارند ، نیاز های روزانه شما را نیز تامین می کند.
چمباتمه بزنید:
یکی دیگر از کارهایی که می دانیم باید انجامش دهیم، چمباتمه زدن است ، که نه تنها رانهای شما را سفت می کند، بلکه در طول زایمان هم کمکتان می کند.

.

منبع : pezeshk.us