آکاایران: اشتهای غیرقابل کنترل در بارداری

بارداری و نوزاد

کارشناسان درجدیدترین پژوهش های خود دریافتند از هر سه زن یک نفر دچار چاقی و اشتهای غیر قابل کنترل در دوران بارداری می شود که این عارضه سبب افزایش بیش اندازه وزن آنها و ناتوانی در رسیدن به تناسب اندام پس از بارداری خواهد شد

اشتهای بیش از اندازه در دوران بارداری عوارض متعددی را برای سلامت مادر و جنین به دنبال خواهد داشت.

کارشناسان درجدیدترین پژوهش های خود دریافتند از هر سه زن یک نفر دچار چاقی و اشتهای غیر قابل کنترل در دوران بارداری می شود که این عارضه سبب افزایش بیش اندازه وزن آنها و ناتوانی در رسیدن به تناسب اندام پس از بارداری خواهد شد.

کارشناسان همچنین دریافتند میزان اضافه وزن (Overweight) در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری دچار چاقی بیش اندازه شده اند بیش از سایر کودکان است، این کودکان در سنین نوجوانی اضافه وزنی بسیار زیادی پیدا می کنند.

مطالعه بر روی بیش از ۱۱ هزار مادر باردار نشان داده است که بیش از ۳۶ درصد آنها دچار ناتوانی در کنترل مصرف مواد غذایی در این دوران می شوند.

این پژوهش به وسیله دانشمندان موسسه (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health) انجام شده و درمجله تغذیه بالینی (the American Journal of Clinical Nutrition) به چاپ رسیده است.

محققان هشدار می دهند ضرب المثل قدیمی خوردن غذا برای 2 نفر در دوران بارداری پیامد های جدی برای سلامت مادر و نوزادان به همراه دارد.

چاقی و اضافه وزن غیرمجاز در دوران بارداری می تواند سبب افرایش فشار، چربی وقند خون، احتمال بروز خطر سقط جنین، ناتوانی در زایمان طبیعی، مشکلات گوارشی و تنفسی در بارداری و پس از زایمان زمینه ساز چاقی دائم مادر و افسردگی پس از زایمان در او می شود.

بسیاری از مادران پس از چاقی (Obesity)بیش از اندازه در بارداری فرزند اول خود به دلیل برهم خوردن تناسب اندام و ناتوانی در تثبیت وزن خود دیگر تمایلی به بارداری دوباره ندارند.

کارشناسان دریافتند چاقی بیش از اندازه در مادران باردار نتیجه خوردن تنقلاتی چون شکلات و کیک و به طور کلی خوراکی های شیرین است و این مادران کمتر به خوردن مواد غذایی سالم، چون میوه و سبزیجات، مواد پروتئینی و لبنی کم چرب، حبوبات، غلات و نان تمایل دارند.

این دسته از مادران دارای میزان کمی از ویتامین های C، Aو B۶ در خون خود هستند که موادی ضروری برای رشد جنین و جلوگیری از بروز بیماری های مادر زادی به شمار می رود.

متخصصان توصیه می کنند مادران باردار از همان اولین ماه های بارداری تحت نظارت پزشک و ماما، رژیم غذایی مناسبی دارا باشند و هرهفته وزن خود را اندازه گیری و ثبت کنند.

مصرف بیش از اندازه شیرینی وشکلات در این دوران خطرناک است و با تحریک بدن سبب ترشح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) و بالا رفتن خطر سقط جنین می شود.

در کنار مصرف مواد غذایی سالم و با نسبت به اندازه، انجام ورزش و تقویت عضله های بدن نیز می تواند خطر سقط جنین راکاهش دهد و به زایمان طبیعی مادر کمک کند.

پس از زایمان در کنار مصرف مواد غذایی سالم برای غنی شدن تغذیه نوزاد با شیرمادر، انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب برای بازگشت به وزن استاندارد می تواند از ابتلای مادر به انواع بیماری های مزمن در آینده جلوگیری کند و توان باروری او را برای فرزند آوری در آینده افزایش دهد

.

منبع : pezeshk.us