آکاایران: هورمون آرام بخش بارداری چیست؟

آکاایران: با اتمام دوران بارداری، بدن زنان با نزدیک شدن به زمان زایمان، سریعا خود را آماده تولد نوزاد می کند، اما احتمالا این نوع آمادگی فقط در مورد تولد نوزاد به روش زایمان طبیعی می باشد. اگر در روزهای آخر از دوران بارداری، شما هم به عنوان یک زن حامله نگران هستید که شاید نتوانید کودک خود را به راحتی فشار داده و به دنیای خارج از رحم هدایت کنید، زیاد نگران نباشید! زیرا اگر برای تولد فرزند خود نیاز به کمک هم داشته باشید، هرگز تنها نیستید. نگرانی بیش از حد در چنین شراطی سبب کم شدن هورمون آرام بخش در بدن زنان حامله شده و می تواند روند زایمان طبیعی را با اختلال روبرو کرده و یا زمان آن را افزایش دهد. در ادامه این مقاله، برخی از اطلاعات مربوط در مورد هورمون آرام بخش در بدن زنان در دوران بارداری ارئه شده است که خواندن آن  برای همه زنان جوان و بی تجربه الزامی می باشد.

هورمون آرام بخش در بدن زنان باردار چیست؟

Relaxin هورمونی است که در بدن زنان باردار تولید می شود. تولید هورمون Relaxin معمولا پس از انجام عمل تخمک گذاری در بدن زن حامله آغاز شده و سطح ترشح آن در طول سه ماهه اول از حاملگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. عملکرد اصلی هورمون آرام بخش در دوران بارداری زنان، آرام کردن عضلات لگن برای تولد آسان نوزاد از طریق واژن مادر می باشد. با این حال، در لازم است به خاطر داشته باشید که آرامش بدن زنان در هر شرایطی (چه در دوران عادی و چه در دوران بارداری) توسط هورمون های خاصی تامین می شود. در دوران بارداری، زنان در معرض افزایش سریع ترشح هورمون آرام بخش قرار می گیرند تا رحم، جفت و غشاء اطراف جنین، این هورمون را برای تسهیل تحرک نوزاد و تولد راحت او دریافت کنند. بدن زنان غیرباردار توسط عضوی به نام corpus، که ساختاری در تخمدان است، هورمون هورمون آرام بخش را ترشح می کند. در مردان هم، غده پروستات، هورمون آرام بخش را ترشح کرده و آرامش لازم را برای این افراد فراهم می کند.

نقش هورمون آرام بخش در بارداری:

ترشح هورمون Relaxin در بدن زنان باردار، به عملکردهای مختلف بدن این افراد کمک می کند. برخی از آن ها عبارتند از:

اثرات دیگر هورمون آرام بخش:

همانطور که گفته شد  ترشح هورمون آرام بخش در بدن زنان باردار بسیار مفید است. اما این هورمون می تواند اثرات دیگری هم در بدن داشته و منجر به بروز ناراحتی های جزئی و یا مسائل مربوط به سلامت مادران حامله گردد. بنابراین، شما به عنوان یک زن حامله باید همه چیز را در مورد اثرات این هورمون در دوران بارداری خود بدانید، که به شرح زیر است:

  • وجود هورمون Relaxin در بدن زنان باردار، بر روی رباط های نخاعی این افراد تاثیر گذاشته و می تواند منجر به بروز درد و بی ثباتی در بدن این افراد شود. بنابراین، همه زنان باید در دوران بارداری، توجه دقیقی به وضعیت قرارگیری بدن خود دارا باشند؛ در غیر این صورت، به کمر درد شدید مبتلا می شوند.
  • اگر باردار هستید، می توانید بروز درد کمربند نخاعی (PGP) را در ماه های مختلف از دوران بارداری خود تجربه کنید. کمربند نخاعی زنان باردار به ساختار استخوانی اشاره دارد که از پاها، مفصل های ران و سایر مفصل های اطراف کمر پشتیبانی می کند. هر خانمی می تواند مشکل در کمربند نخاعی را در زندگی خود تجربه کند، اما هنگامی که زنی باردار می شود، علت بروز مشکل در کمربند نخاعی او اغلب به دلیل ایجاد تغییرات در ساختار این عضو است که به علت اثرات ترشح هورمون آرام بخش رخ می دهد. علاوه بر این موارد، ترشح هورمون Relaxin و هورمون های دیگر در بدن زنان باردار می تواند رباط های کمربند نخاعی را از بین برده و سبب بروز درد در مفصل لگن این مادران شود.

در نهایت، فراموش نکنید که بدن زنان در دوران بارداری بسیار ضعیف می شود، زیرا این دوران زمانی است که عضلات بدن به علت ترشح هورمون هایی مانند هورمون آرام بخش شل شده و بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد. البته زنان حامله می توانند عضلات بدن خود را با انجام حرکات ورزشی مختلف تقویت نموده و از شل شدن بیش از حد آن ها که خطر افتادن را در هنگام حرکت در دوران بارداری افزایش می دهد، به میزان قابل توجهی جلوگیری کنند. به عنوان مثال، می توانید با انجام حرکات ورزشی یوگا و یا تمرینات کششی، انعطاف پذیری بدن خود را بالا برده و انجام عمل زایمان را برای خود آسان نمایید، زیرا در این دوره بدن به دلیل شل شدن برخی از رباط ها، کشش زیادی را در مفاصل و عضلات مختلف ایجاد خواهد کرد. بنابراین، بهتر است زنان با انجام تمرینات ورزشی که توسط پزشک کتخصص زنان و زایمان توصیه شده است، ثبات بدن خود را افزایش دهند.

البته ترشح هورمون آرام بخش در بدن زنان باردار می تواند حالات ناخوشایندی را ایجاد کند که بیشتر آن ها ناپایدار هستند. اما یادتان باشد که این تغییرات، فرایند تولد نوزاد را برای مادر بسیار آسان تر می کند. بنابراین، مراقبت بیشتر از وضعیت بدن زنان در دوران بارداری، به خصوص در دوره ای اول و سوم این دوران بسیار مهم است، زیرا این دوران زمانی است که میزان ترشح هورمون  آرام بخش در بدن زنان حامله به اوج خود می رسد.

.

منبع : mamanam.com