آکاایران: تاثیر تغذیه با شیر مادر بر کاهش بیماری ها

bxs1

کاهش اکسیژن نوزادان زودرس با تماس پوستی مادر

کارشناس مامایی معاونت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، با بیان این که شیر مادر بیشترین اثر بخشی را در ارتقای سلامت کودکان دارد، گفت: کودکان محروم از شیر مادر در مقایسه با سایر کودکان سیستم ایمنی ضعیف تری دارند .

حمایت از تغذیه انحصاری با شیر مادر از اولویت های بهداشت عمومی در دنیا محسوب می شود .

سازمان جهانی بهداشت تغذیه انحصاری با شیر مادر را تا پایان شش ماهگی توصیه کرده است .

شیر مادر یکی از فرصت های گرانبها و در عین حال ساده برای کمک به رشد طبیعی کودک است .

این ماده ارزشمند و حیات بخش هنوز به عنوان یکی از مهمترین عوامل موثر بر حفظ سلامت مادر و کودک به شمار می رود .

«فاطمه قاسمی» کارشناس مامایی دانشگاه علوم پزشکی یزد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این که تغذیه نوزادان با شیرمادر نیازهای تغذیه ای آنان را برآورده می سازد، اظهار کرد: شیر مادر بیشترین اثربخشی را در ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری های کودکان دارد .

وی با اشاره به این که یکی از هدف های رسیدن به جامعه سالم تغذیه با شیر مادر است، گفت: متاسفانه در طول سال های اخیر در دنیا شیردهی کاهش یافته است .

این کارشناس مامایی علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، در ادمه با تاکیدبر اهمیت و تداوم شیردهی نوزادان، تصریح کرد: تماس پوست به پوست پس از زایمان مهمترین عاملی است که برقراری و تداوم شیردهی را به دنبال دارد .

وی بهترین زمان برقراری این تماس را فورأ پس از تولد دانست و خاطرنشان کرد: توصیه شده در همه بیمارستان ها و مراکز درمانی این تماس پس از زایمان انجام شود .

قاسمی با بیان این که تماس پوست به پوست ایمنی را در نوزادان بیشتر می کند، افزود: نوزادان در تماس پوستی تپش قلب مادر را شنیده و این مهم آرامش روحی را در نوزادان افزایش می دهد.

وی از دیگر فواید این تماس را برخورداری نوزاد از دمای بدنی پایدارتر عنوان کرد و گفت: این تماس برای کودکان زودرس بسیار اهمیت دارد زیرا اجرای این کار نیاز نوزادان زودرس را برای مصرف بیشتر اکسیژن کاهش می دهد .

این کارشناس مامایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در اولین روز تولد، کلستروم که مایعی زرد رنگ است از سینه مادر خارج می شود، تصریح کرد: این مایع سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت می کند.

وی با اشاره به این که تغذیه انحصاری با شیر مادر از شیرخوار در مقابل عفونت های شایع محافظت می کند، افزود: تغذیه با شیر مادر برای مدت 6 ماه، عفونت های شایع را در یک سال اول زندگی کاهش می دهد .

چاقی کاذب حاصل تغذیه کودک با شیر خشک

قاسمی با بیان این که تحقیقات زیادی در زمینه پیشگیری از چاقی انجام شده، تصریح کرد: براساس این تحقیقات هرچه دوران تغذیه کودک با شیر مادر طولانی تر باشد احتمال ابتلا به چاقی در بزرگسالی برای آن ها کمتر است .

این مقام مسئول با اشاره به این که تغذیه کودک با شیر خشک باعث چاقی کاذب در کودک می شود، اظهار کرد: سیستم ایمنی کودکانی که با شیرخشک تغذیه می شوند ضعیف تر از سایر کودکان است و در صورت روبه رو شدن با ویروس و باکتری به بیماری مبتلا می شوند .

وی ادامه داد:کودکانی که با شیرخشک تغذیه می شوند ممکن است نتوانند با مادر ارتباط عاطفی خیلی خوبی برقرار کنند زیرا کمتر در آغوش مادر قرار می گیرند .

قاسمی با بیان این که کمبود شیر نباید مادران را از شیردهی بازدارد، گفت: باید مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن و فسفر در برنامه غذایی مادران شیرده باشد .

وی با اشاره به این که استفاده از برخی مواد غذایی افزایش دهنده شیر می تواند موثر واقع شود، خاطرنشان کرد: این مادران باید براساس نیاز کودک به او شیر دهند زیرا یکی از مواردی که باعث شیردهی می شود مکیدن سینه مادر توسط نوزاد است .

این کارشناس در پایان گفت: مادران باید شیردهی را تا دو سال ادامه دهند و برای آن هیچ جایگزینی انتخاب نکنند .

تاثیر تغذیه با شیر مادر بر کاهش بیماری ها

«عصمت سلیمیان» یک پرستار پیشکسوت در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این که شیر مادر علاوه بر ارزش غذایی که دارد، کمک اقتصادی مهمی نیز برای خانواده ها است، اظهار کرد: تهیه شیر مصنوعی و اب آشامیدنی سالم می تواند خانواده را با مشکل مالی رو به رو کند .

وی با بیان این که کودکانی که از شیرمادر تغذیه می کنند کمتر بیمار می شوند، گفت: هزینه درمان و بستری شدن این کودکان کمتر است .

این پرستار با اشاره به این که تغذیه با شیرمادر به محیط زیست نیز کمک می کند، تصریح کرد: شیر خشک به دلیل تولید در کنارخانه و نیاز به استفاده از منابع طبیعی برای تولید و هزینه های بسته بندی و حمل و نقل و تجزیه ناپذیر بودن بسته های آن مشکلاتی را در پی دارد .

وی با بیان این که کودکانی که از شیرمادر استفاده می کنند کمتر به چاقی مبتلا می شوند، افزود: سیستم دفاعی این کودکان در برابر بیماری ها بسیار مقاوم تر است و در آینده کمتر دچار بیماری های قلبی، عروقی، دیابت و فشار خون می شوند .

سلیمیان ادامه داد: بیماری های عفونی در این دسته از کودکان کمتر دیده شده و از ضریب هوشی بالاتری نیز برخوردار است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که گاهی اوقات مصرف بعضی از غذاها در مادران باعث آشفتگی و بی قراری کودک می شود، تصریح کرد: این حالت ممکن است با مصرف هر غذایی ایجاد شود اما نمی توان مادران را توصیه به پرهیز از مصرف آن غذا کرد به جز در مواردی که مشکل جدی باشد .

سلیمیان مادران شیرده را به مصرف زیاد مایعات توصیه کرد و گفت: مادران با افزایش مایعات و در پی آن افزایش دفعات شیردهی دارای شیر بیشتری می شوند .

افزایش خطر مرگ ناگهانی با محرومیت از شیر مادر

وی با اشاره به این که شیرمادر دارای همه مواد لازم برای رشد کودک است، اظهار کرد: شیر مادر برای نوزاد به راحتی قابل هضم است و او را در برابر بیماری ها و عفونت ها محافظت می کند .

این پرستار با بیان این که تغذیه کودک با شیر مادر شرایط رشد و تکامل مناسب تری را برای او فراهم می کند، خاطرنشان کرد: احتمال ابتلا به اسهال، عفونت تنفسی، عفونت گوشی یا سایر عفونت ها در کودکانی که با شیرخشک تغذیه می شوند بیشتر است .

وی در مورد مشکلات ایجاد شده ناشی از مصرف شیر خشک در نوزادان، تصریح کرد: رابطه عاطفی میان مادر و نوزادی که از شیرمصنوعی تغذیه می شود کم رنگتر است .

سلیمیان با اشاره به این که ممکن است نوزاد در مقابل شیر مصنوعی یا شیردام حساسیت داشته باشد، افزود: ممکن است این نوزادان در معرض مرگ ناگهانی قرار گیرند .

وی درپایان خاطرنشان کرد: مادرانی که نوزادان آن ها از شیر خشک تغذیه می کنند باید توجه دارا باشند که نسبت شیر و اب را رعایت کنند و شیشه شیر را به مدت 5 دقیقه در آب بجوشانند تا از بروز تب در کودک جلوگیری شود .ایسنا

.

منبع : pezeshk.us