آکاایران: عدم تحمل گرمای تابستان در بارداری و راه های خنک شدن

بارداری و نوزاد

گرما و رطوبت، در حالی که برای اکثر مردم ناخوشایند است، تلفات بیشتری را در زنان باردار به بار می آورد.
در هوای داغ، مرطوب و سنگین تابستان بارداری<Pregnancy> می تواند بدن شما را داغتر از آنچه هست نیز بکند، اما راه هایی برای مقابله با گرمای تابستان در بارداری وجود دارد و رعایت چند دستورالعمل ساده می تواند شما را خنک نگه دارد. دبرا گیلبرت رزنبرگ، می گوید: “من همیشه همدردی عجیبی با زنانی که بارداریشان را در تابستان و اوایل پاییز می گذرانند، دارم”.
به گزارش آکاایران: گرما و رطوبت، در حالی که برای اکثر مردم ناخوشایند است، تلفات بیشتری را در زنان باردار به بار می آورد.

عدم تحمل گرمای تابستان در بارداری
آدلاید ناردون، متخصص و مشاور پزشکی مرکز بهداشت زنان توضیح می دهد که وقتی شما باردار هستید، دمای بدن شما کمی بالاتر از حد طبیعی است، بنابراین گرمای حاصل از دمای بیرونی متعاقباً احساس ناراحتی بیشتری ایجاد می کند.

ناردون می گوید: “زنان باردار به نوعی در برابر گرما تحمل کمتری دارند و توصیه می کند مادران به هشدارهای مربوط به گرما توجه کنند. اگر شاخص گرما (به معنی درجه حرارت حس شده متاثر از ترکیب گرما و رطوبت) بالا و بیش از ۳۰ درجه سانتی گراد باشد، بهتر است که زنان باردار تا حد امکان در شرایط تهویه مطبوع روشن و در محیط خنک داخل اتاق قرار گیرند. دستمال مرطوب خنک و نرم روی گردن، پیشانی و یا سر شما نیز یک راه خوب برای کاهش دمای بدن است.
اگر شما به علت گرما زیاد عرق می کنید، حتماً باید مایعات زیادی بنوشید. آب خوب است، اما آب پرتقال، شیر و نوشیدنی های ورزشی نیز به خوبی جایگزین الکترولیت هایی می شوند که از بین می روند.

او هشدار می دهد که البته باید دقت کرد که آب بیش از حد نیز می تواند همانند کم آبی مشکل ساز شده و منجر به یک وضعیت مسمومیت با آب شود. هیدراتاسیون بیش از حد با آب، الکترولیتهای شما را بیشتر می کند و می تواند باعث ایجاد خستگی در عضلات،<Fatigue in the muscles> گرفتگی و در موارد شدید، از دست دادن هشیاری شود.

آرام و خنک باشید
آن داگلاس، نویسنده مادر همه کتابهای بارداری، این نکات را اشاره می کند :
– شنا کردن نه تنها شما را خنک می کند، بلکه کمک می کند تا بخشی از احساس وزن خود را از روی عصب سیاتیک بردارید. شنا کردن حتی در اقیانوس هم خوب است؛ فقط مطمئن شوید که فضا امن بوده و امواج شما را نمی کشند.

– لباس های توری و قابل تنفس بپوشید تا عرق نکنید؛ این کار شما را خنک تر نگه می دارد و می تواند به جلوگیری از بروز گرمایی که می تواند در زیر سینه و شکم شما ایجاد شود و یک مشکل رایج برای زنان باردار است، کمک کند.

– بطری آب با خودتان حمل کنید تا هر وقت که حس گرم شدن کردید، خودتان را خنک کنید.
– در زمان های سردتر روز ورزش کنید و از تمرین در مکانهای بیش از حد گرم اجتناب کنید.
ناردون می گوید: اگر قصد ورزش دارید، همیشه قبل از شروع یا ادامه یک برنامه ورزشی، با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی خود مشورت کنید.

نوردون اضافه می کند که تنفس<Breathing> نیز یک عامل مهم در خنک نگه داشتن است. تنفس گرما را کاهش می دهد، بنابراین مطمئن شوید که شما الگوی تنفسی خوبی دارید (برخی از افراد بیش از حد سریع و یا آرام نفس می کشند) و اگر شما به عنوان مثال به علت آلرژی و یا آسم دچار مشکل تنفسی هستید، بهتر است در داخل خانه بمانید.

هیون جو لی، مدافع حقوق بشر در مرکز پزشکی آلبرت اینشتین در فیلادلفیا، پیشنهادات خود را برای مقابله با گرمای تابستان در بارداری به شکل زیر ارائه می دهد :
– اجتناب از قرارگیری مستقیم در معرض نور خورشید در اواسط روز، چرا که زنان باردار بیشتر در معرض آفتاب سوختگی نسبت به زنان غیر باردار هستند.
– نوشیدن یک لیوان آب یا مایعات دیگر را برای جایگزینی الکترولیتهای بدن به ازای هر ساعت حضور در آب و هوای گرم خارج از منزل فراموش نکنید.
– اجتناب از فعالیت های شدید در فضای باز در طول روزهای گرم.
– از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. افزایش تولید ملانین می تواند منجر به ایجاد عوارض بارداری شود، بنابراین مطمئن شوید که زمان حضور شما در آفتاب محدود است و فاقد استفاده از کرم های ضد آفتاب بیرون نروید.

– در اولین نشانه ضعف، خستگی، سرگیجه و یا تشنگی بیش از حد، فوراً به خانه برگردید. با دراز کشیدن و نوشیدن آب سرد یا مایع جایگزین، الکترولیت بدنتان را بازیابی کنید و اگر زود سرحال نشدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

یکی دیگر از مشکالت رایج در حاملگی های تابستانی، تورم پا است که به نام ادمای فیزیولوژیک نامیده می شود، لی می گوید : ” اگر نیمه دوم بارداریتان در ماه های تابستان است، درجه تورم پا می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد”.
لیستی از بایدها و نبایدها برای زنانی که در حین بارداری تجربه تورم دارند

انجام دهید :
– ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز، در پایان روز کاری و یا در طول صرف ناهار لم بدهید و پاهایتان را دراز کنید.
– پاهای خود را در حالی که خوابید، با قرار دادن یک حوله یا پتو بالاتر نگه دارید.
– کفش های راحت بپوشید و در صورت امکان یک جفت کفش با یک شماره بزرگتر به پا کنید.
– دو تا سه بار در هفته و در زمانی به غیر از زمانهای گرم اواسط روز، قدم بزنید.
– حلقه های خود را اگر به نظر می رسد تنگ هستند در بیاورید. برخی از زنان باردار تورم ملایم دستها را تجربه می کنند و باید حلقه های خود را خارج کنند.

انجام ندهید :
– لباس های تنگ به خصوص در ناحیه کمر، نپوشید.
– برای مدت طولانی در یک محل نایستید.
– نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید، اما حذف نکنید. نمک یددار، یک عنصر ضروری برای سلامت جنین است.
– از مواد دیورتیک استفاده نکنید. دیورتیک ها می توانند باعث از دست دادن الکترولیت ها شده و جنین را به خطر بیندازند.

لی، می گوید: اگر شما همه این راهنمایی ها را عمل کنید، می توانید گرما را نادیده گرفته و از هیجان انتظار برای تولد نوزادتان، لذت ببرید. سرسره

.

منبع : pezeshk.us