آکاایران: در دوران بارداری از ظرف یا لیوان های پلاستیکی استفاده نکنند

بارداری و نوزاد

پژوهش های نوین نشان می دهند استفاده از عطر و ادوکلن و مواد تشکیل شده از پلاستیک و مشتقات آن در دوران بارداری به وسیله مادران می تواند سبب ناتوانی کودکان در درک مسائل پیچیده و نوعی ناتوانی ذهنی بسیار خفیف، اما اثرگذار بر ضریب هوشی آن ها شود

برخی دلایل مخفیانه در کاهش سطح هوش کودکان اثرگذارهستند که می توان با رعایت مواردی در دوران بارداری از بروز آن ها جلوگیری کرد.

پژوهش های نوین نشان می دهند استفاده از عطر و ادوکلن و مواد تشکیل شده از پلاستیک و مشتقات آن در دوران بارداری به وسیله مادران می تواند سبب ناتوانی کودکان در درک مسائل پیچیده و نوعی ناتوانی ذهنی بسیار خفیف، اما اثرگذار بر ضریب هوشی آن ها شود.

کارشناسان توصیه می کنند زنان در طی دوران بارداری(Pregnancy) از وسایل ساخته شده از جنس پلاستیک مانند ظرف یا لیوان های پلاستیکی استفاده نکنند، به طور مثال از گرم کردن مواد غذایی درظروف پلاستیکی و از نوشیدن مایعات به ویژه نوشیدنی های گرم در لیوان های پلاستیکی اجتناب کنند.

مختصصان اعتقاد دارند ظروف و لیوان های شیشه ای یا سرامیکی سبب انتقال مواد شیمیایی به بدن مادر باردار نمی شوند و ایمنی بهتری دارند.

محققان برای بررسی اثرگذاری مواد پلاستیکی و رایحه عطر های مختلف بر سلامت جنین انسانی، ابتدا بر روی موش های آزمایشگاهی پژوهش انجام داده اند و به موش های باردار، خوراکی های حاوی مقادیری از پلاستیک داده اند.

وقتی نوزاد موش ها به دنیا آمدند در دوران بلوغ نشانه هایی از ناتوانی در درک مسائل پیچیده و ناسازگاری نسبت به محیط را نشان دادند.

کارشناسان زمانی که سن موش ها به ۹۰ روزگی رسید (معادل با ۲۰ سالگی انسان) به بررسی عملکرد شناختی موش ها با موش هایی که مادران آن ها در معرض مواد شیمیایی نبودند؛ پرداختند و متوجه شدند میزان توانایی شناختی آن ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

این پژوهش به وسیله دانشمندان دانشگاه ایلینویز (the University of Illinois) انجام شده است و کارشناسان توصیه می کنند بانوان باردار در این دوران از وسایل پلاستیکی تا حد امکان کم استفاده کنند همچنین استفاده از انواع عطر و ادوکلن را بسیار محدود کنند حتی اگر برند های فوق العاده مشهور و گران قیمت خریداری کرده باشند.

محققان اعتقاد دارند مواد شیمیایی و رایحه عطر های صنعتی سبب دگرگونی در نورون و سیناپس های مغزی جنین در قشرپیشانی مغز او می شود و به این ترتیب اختلال های شناختی به وجود می آید.

.

منبع : pezeshk.us