آکاایران: تشخیص انحراف چشم نوزاد و درمان

آکاایران: تشخیص انحراف چشم نوزاد و درمان

سال هاست که بیشترین دلیل استفاده از بوتاکس را مربوط به امور زیبایی می دانستم. اما وقتی شنیدم یک پزشک ایرانی برای اولین بار در دنیا موفق شده تا انحراف چشم (استرابیسم) کودکان را با استفاده از بوتاکس درمان کند، بسیار خوشحال شدم.
با هدف کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی خوانندگان عزیز جام جم با راه های پیشگیری و درمان مشکل انحراف چشم با دکتر احمد عامری، فوق تخصص انحراف چشم و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تماس گرفتم. اظهارات ایشان در عین امیدبخش بودن، نکات نگران کننده ای داشت و آن افزایش تعداد مبتلایان به بیماری انحراف چشم در اثر رواج یک پدیده اجتماعی در بین خانواده های ایرانی بود.

بیایید با مطالعه اظهارات دکتر عامری نه تنها اطلاعات خود را درباره مشکل انحراف چشم افزایش دهید بلکه پیام هشدار این فوق تخصص چشم را به گوش دیگران نیز برسانید.

زمانی که عضلات چشم توانایی قرار گرفتن در یک جهت هماهنگ و هم راستا را نداشته باشند و چشم ها در جهات متفاوت عمل کنند، در این صورت فرد به انحراف چشم یا استرابیسم مبتلاست. انحراف چشم در میان 2 تا 4 درصد کودکان مشاهده می شود. این مشکل ریشه وراثتی ندارد و شایع ترین دلیل آن آسیب هایی است که در زمان زایمان به عصب مرکزی چشم وارد می شود. ناهمگونی چشم ها گاهی ممکن است واضح و در مواقعی پنهان باشد. یک چشم مستقیما به سمت جلو نگاه می کند و چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین می چرخد. در بعضی مواقع نیز چشم چرخیده، به وضعیت اصلی و مستقیم برگشته و برعکس چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می شود. در هر حال والدین به محض مشاهده کوچک ترین ناهماهنگی توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

شناسایی مغزی با کمک انحراف چشم

تشخیص انحراف چشم نوزاد از دید والدین با تست های پزشکی متفاوت است. مردم معمولا سفیدی چشم و متخصصان وضعیت قرار گرفتن سیاهی چشم یا همان قرنیه را بررسی می کنند. معمولا غیرموارد خاص که از همان اول انحراف چشم مشخص است، چشم ها ناهمگونی خود را از چهارماهگی به بعد نشان می دهند. متاسفانه در مواقعی مشاهده شده که والدین با وجود مشاهده انحراف چشم اما بر مبنای این باور اشتباه که با بزرگ شدن بچه، انحراف چشم ها هم اصلاح و رفع می شود، از مراجعه به پزشک امتناع می کنند. در صورتی که در موارد متعددی انحراف چشم ها به خارج (یعنی به سمت گوش ها) می تواند یک نشانه مهم نسبت به وجود مشکل مغزی در نوزاد باشد. به همین دلیل مراجعه و تشخیص بموقع انحراف چشم بسیار حیاتی و مهم است.

هشدار نسبت به شیوع انحراف چشم

تمایل خانواده ها نسبت به نگهداری سگ و گربه هر روز در حال افزایش است. لذت نگهداری و بازی با این موجودات دوست داشتنی قابل انکار نیست اما لازم است به هشدار متخصصان در رابطه با بیماری های قابل انتقال از حیوانات نیز توجه داشت.

توکسوپلاسموز یک بیماری انگلی است که میکروب آن قابل انتقال از حیوانات مخصوصا سگ و گربه به انسان است. انتقال میکروب این بیماری به مادر باردار باعث بروز ضایعه در عصب یا شبکیه چشم جنین و در نتیجه تولد بچه با دید پایین می شود. وقتی دید خوب نباشد، چشم ها انحراف نیز پیدا می کنند.

متاسفانه اغلب افراد گمان می کنند این قبیل مشکلات و بیماری ها برای آنها اتفاق نمی افتد و دیگران بیش از آنها در معرض خطر قرار دارند. در صورتی که لازم است بدانیم این بیماری انگلی حتی در به دنیا آمدن بچه های ناقص الخلقه نیز بسیار نقش دارد.

تنبلی چشم، همدم چشمان ناهمسان

پذیرش واقعیت معمولا اولین گام شناسایی راه حل ها برای حل مشکل است. متخصصان توصیه می کنند در صورتی که به تشخیص پزشک، نوزاد به انحراف چشم مبتلا بود، والدین به جای مقاومت در برابر مشکل، بهتر است آن را بپذیرند و درمان مشکل فرزند خود را جدی بگیرند. چرا که انحراف چشم با کمک روش های مختلفی همچون تزریق بوتاکس، استفاده از عینک و عمل جراحی قابل درمان است. اما تنبلی چشم که اغلب با انحراف چشم همراهی می کند، با محدودیت زمان برای درمان مواجه است.

عمل انحراف چشم را تا صد سالگی هم می توان انجام داد و هیچ مشکلی برای درمان آن نیست. اما اگر این انحراف چشم همراه با تنبلی چشم ها باشد، بعد از ده سالگی راهی برای درمان تنبلی چشم موجود نیست و بچه با مشکل کم بینایی باید تا پایان عمر خود زندگی کند.

برخی کودکان با توجه به شرایط و نوع انحراف چشمی که دارند، باید از چهار ماهگی عینک استفاده کنند، یا جراحی شوند. اما متاسفانه برخی والدین به دلیل باورهای غلطی که دارند، دستورات پزشک را جدی نمی گیرند. آنها گمان می کنند کودک چهار ماهه نمی تواند عینک بزند، غافل از آن که نوزادی که به دلیل ابتلا به تنبلی چشم نمره چشمش 9-8 است وقتی از عینک استفاده کند، تازه می تواند دنیای اطراف خود را ببیند و بشناسد. این کودکان شاید در روزها یا هفته های اول نسبت به نگهداری عینک مقاومت کنند اما صبوری والدین در این که کودک بتواند دید واضح و شفافی پیدا کند و با محیط اطراف خود ارتباط برقرار نماید، بسیار مهم است.

نکته پایانی و مهم درباره انحراف چشم، عوارض روانی ناشی از این مشکل است. در صورتی که انحراف چشم و به تبع آن تنبلی چشم بچه ها درمان نشود اغلب این بچه ها منزوی، پرخاشگر و در مواقعی به سمت بزهکاری کشیده می شوند.

.

منبع : pezeshk.us