آکاایران: وضعیت مادر و جنین در هفته 22 بارداری

آکاایران: وضعیت مادر و جنین در هفته 22 بارداری

در هفته 22 بارداری جنین شما حسابی بزرگ شده و این مسئله باعث ترک خوردن پوست شکمتان میشود برای جلوگیری از این موضوع بهتر است پوست خود را مرطوب نگه دارید.
کودک شما در هفته 22 بارداری، قدی در حدود 11 اینچ و وزنی برابر یک پوند دارد( به اندازه ی نوعی کدو که بعد از طبخ شبیه ماکارونی می شود.) کودک شما کم کم شبیه یک نوزاد مینیاتوری، می شود لب ها، پلک ها و ابروهایش بیشتر واضح می شوند و چشم هایش شکل گرفته اند، ولی عنبیه چشم هایش هنوز رنگینه ندارد. اگر بتوانید داخل رحمتان را ببینید ، می توانید موهای کم پشتی را که بدنش را پوشانده و چروک هایی عمیق را روی پوستش ،ببینید که آن ها را تا زمانی که به وسیله یک لایه چربی پر کند، نشان می دهد. داخل شکمش ، پانکراس_ که برای تولید هورمون های ضروری، لازم است _ کم کم در حال کامل شدن است ، این وضعیت جنین شما در هفته بیست و دوم بارداری بود ، حالا بهتر است در بخش بارداری هفته به هفته به وضعیت و تغییرات خودتان بپردازیم.

وضعیت مادر باردار در هفته 22 بارداری
به گزارش آکاایران: در این مرحله ، شکم شما تبدیل به آهن ربایی برای دست ها می شود این خیلی خوب است که به دوستانی که شکم شما را لمس می کنند، بگویید که ترجیح می دهید این کار را انجام ندهندو اگر دیگران به شما می گویند از چیزی که باید، چاق تر یا لاغرتر هستید، یادآور شوید که هر زنی به یک میزان رشد می کند ؛ چیزی که مهم است ، این است که به طور مرتب متخصص زنان یا مامای خود را ملاقات کنید، تا مطمئن شوید رشد نوزاد طبق روال عادی است احتمالا متوجه ترک های ایجاد شده بر روی شکم می شوید، که به دلیل جا دادن به کودکِ در حال رشد شما، در حال بزرگتر شدن است.

حداقل، نیمی از زنان تا زمان زایمان ، ترک هایی روی شکم را خواهند داشت این رگه های کوچک، با بافت پوستیِ متفاوت، به رنگ صورتی تا قهوه ای برحسبِ رنگ پوست شما ،هستند اگرچه اغلب ،بر روی شکم ظاهر می شوند ، ممکن است روی کفل ها ، ران ها و سینه ها نیز به وجود بیایند هیچ مدرکی مبنی بر کمک لوسیون ها به جلوگیری از ایجاد این ترک ها موجود نیست ،ولی مرطوب نگه داشتن پوست از حس خارش آن جلوگیری می کند.

در هفته 22 بارداری چه بخوریم

تغییرات بدن مادر در بارداری
در مورد تغییرات بدن در پسِ شکم بیشتر بدانید:

شما انتظار دارید که شکم یا حتی سینه های شما رشد کنند، ولی تغییرات فیزیکی که در ادامه می آید شما را شگفت زده می کنند ،همزمان با تغییرات بارداری، هورمون ها نقش خیلی مهمی در تغیبرات فیزیکی شما ایفا می کنند.

موهای درخشان تر و ضخیم تر:

در واقع موی بیشتری در سر شما نمی روید، فقط از حالت نرمال کمتر دچار ریزش مو می شوید. در واقع در طول بارداری بدن شما آرام تر از قبل مو از دست می دهد. اگر موهای ضخیم تر یک نعمت برای شما است ، از آن لذت ببرید اگر گیسوهای شما نسبت به قبل نامنظم تر شده اند، از آرایشگر خود بخواهید حجم موها را کمتر کند این تغییرات، همیشگی نیستند. بعد از تولد نوزادتان این حجم از موهای انبوه گاهی به صورت دسته ای کاهش پیدا می کنند ، افزایش هورمون جنسی مربوط به موی بدن به نام آندروژن، باعث سبز شدن موهای جدیدی در قسمت های چانه، لب بالایی، فک و گونه ها می شود.

یک سری موهای اضافی نیز ممکن است در ناحیه شکم، بازوها، پاها و پشت رشد کنند.کندن موها، وکس کردن و تیغ زدن راه های بی خطری برای اداره کردن این موهای موقت هستند.

رشد سریع تر ناخن ها:

ناخن های شما نسبت به قبل سریع تر رشد می کنند و ممکن است بافت متفاوتی دارا باشند ناخن بعضی از خانم ها ،ضخیم تر می شود ،در حالی که ناخن برخی دیگر نرم تر و شکننده تر می شوند.در زمان نظافت از دست کش پلاستیکی استفاده کنید، تا از ناخن ها محافظت کنید و اگر شکننده شده اند از مرطوب کننده استفاده کنید.

تغییرات پوستی در بارداری:
برخی از زنان باردار حس می کنند که تا به حال پوست به این خوبی نداشته اند اگر شما این طور هستید از این درخشش مشهود لذت ببرید در مقابل هورمون بارداری در برخی موارد باعث بدتر شدن شرایط پوست و بروز جوش می شود. دو بار در روز به وسیله ی صابون یا یک شوینده ملایم، پوست را شستشو دهید و از متخصص مراقبتهای سلامتی بپرسید که چه محصولِ ضدآکنه ای در طول بارداری بی خطر است.

ترک های پوستی:

با بزرگ شدن شکمتان به منظور جا دادن به کودک ، پارگی های کوچکی در بافت حمایتی که در زیر پوست شما واقع شده است، به وجود می آید ، که نتیجه آن ظهور شیارهایی در رنگ های مختلف است.6 تا 12 ماه بعد از زایمان ، این ترک ها محو یا کم رنگ می شوند ؛ کار زیادی نیست که بتوانید انجام دهید، غیر از اینکه بیشتر از وزنی که به شما گفته شده است، وزن اضافه نکنید.وراثت، مسئول خاصیت کشسانی طبیعی در پوست شما است و تعیین می کند که چه کسی در پایان بارداری ترک های پوستی خواهد داشت.

تغییر رنگ پوست:

افزایش ملانین ،موجب بروز نقاط لکه لکه تیره بر روی پوست صورت می شود این تغییرات در رنگ دانه ها ،در صورتی که در مقابل خورشید باشید ، شدیدتر می شود. با استفاده از ضد آفتابی که پوست را در برابر هر دو اشعه ی UVA و UVB محافظت می کند و SPF 30 دارد ، از پوست مراقبت کنید ؛ از کلاه لبه دار استفاده کنید و در ساعت پیک آفتاب یعنی 10 صبح تا 2 بعد از ظهر مقابل خورشید قرار نگیرید.

نوک و هاله ی سینه ی بزرگ تر و تیره تر:

ممکن است متوجه شوید که نوک سینه و ناحیه رنگی اطراف آن بزرگ تر و پررنگ تر شده اند. یک برآمدگی کوچک در هاله نوک سینه ، که به عنوان تورم مونتگومری شناخته شده است، خیلی اعلام شده است ؛ این برآمدگی ها، غده های چربی سازی هستند که با باکتری مبارزه می کنند و پوست را چرب می کنند برخی از زنان باردار نیز ،متوجه رگه های مشهود بر روی سینه می شوند .

پاهای بزرگتر:

ممکن است پاهای شما نیم یا یک سایز بززگ تر شوند ، رباط های ،سست باعث بزرگ تر شدن پاهای شما می شوند.باد کردن نیز باعث می شود احساس کنید کفش هایتان تنگ تر شده اند.

چه کنیم:کفش های راحت تری بخرید تا به اندازه ی پاهای شما باشند.

وضعیت مادر در هفته 22 بارداری

بایدها و نبایدهای مهم هفته 22 بارداری

در هفته 22 بارداری چه کنیم؟
آرام تر باشید:

سرگیجه و سبک بودن سر در دوران بارداری، تقریبا معمولی است این ،بدین دلیل است که خون بیشتر به سمت رحم شما می رود تا به رشد کودک شما کمک کند.عادت کنید که آرام تر بلند شوید، تا جریان خون کم کم نرمال شود.

خوراکی های سالم بخورید:

حتما در طول روز خوراکی های سالم بخورید( مقداری آجیل، کشمش، میوه مثل موز سیب و نارنگی در کیف خود داشته باشید) و آب کافی بنوشید، تا میزان انرژی را بالا ببرید و قند خونتان به طور ناگهانی پایین نیاید ؛ اگر سر گیجه و حالت تهوع دارید ، بنشینید و سرتان را بین زانوهایتان بگذارید تا خون به مغز بازگردد سرگیجه به زودی از بین می رود.

پاسخ به پرسش های شما در مورد این هفته از بارداری
در هفته 22 بارداری، شکم من چقدر بزرگ است؟

یک شکم معمولی در هفته 22 بارداری، در حدود 20 تا 24 سانتی متر از ابتدای استخوان لگن تا بالای رحم است.

کودکم در هفته 22 بارداری ، چقدر حرکت می کند؟

اغلب بانوان حرکات کودک خود را بین هفته 18 تا 20 بارداری حس می کنند این که چقدر این تکان ها قوی هستند ،به وزن قبل از بارداری شما و وضعیت کودک شما وابسته است.نمناک

.

منبع : pezeshk.us